500 plus będzie odbierane rodzicom: zapadła decyzja

To już pewne, 500 plus zostanie odebrane niektórym rodzinom. Chodzi o Polaków, którzy jednocześnie pobierali niemiecki zasiłek dla rodzin zwany Kindergeld. Niemiecki Federalny Trybunał Finansowy (BFH) w Monachium wydał rozporządzenie, w którym jest zapisane, że świadczenie to będzie pomniejszone o kwotę 500 złotych, którą Polacy dostają w swoim kraju. Urzędnicy stwierdzili, że oba świadczenia należą do jednej puli świadczeń i nie mogą być pobierane w tym samym czasie.

500 plus a Kindergel: czym różnią się świadczenia?

Zapewne wiele z was po raz pierwszy spotkało się z nazwą Kindergeld i niewiele wie o niemieckim świadczeniu, które pobierali również Polacy.

Kindergeld  jest to świadczenie, które obywatele polscy mieszkający i pracujący na terenie Niemiec mogą pobierać na dziecko. Podobnie jak 500 plus, również i Kindergeld jest wypłacane co miesiąc na każde dziecko. W 2020 roku stawki tego świadczenia wynoszą: 204 euro na pierwsze i drugie dziecko, 210 euro na trzecie dziecko, 235 euro na każde kolejne dziecko. 

Od 1 stycznia 2020 roku ze względu na zniesione górne progi dochodowe więcej rodziców zyskało prawo do otrzymania dodatku do zasiłku dla dzieci Kindergeld, czyli Kinderzuschlag. Kwota tego zasiłku wynosi maksymalnie 185 euro na każde dziecko. 

500 plus a 500 plus na wakacje

Rząd ostatnio zachęca nas obietnicami dodatkowego świadczenia dla rodzin, a mianowicie 500 plus na wakacje. Warto przypomnieć, że niedawno byliśmy kuszeni kwotą tysiąca złotych na wakacje dla osób zatrudnionych na umowie o pracę i zarabiających nie więcej niż przeciętne wynagrodzenie.

Prezydent Andrzej Duda w trakcie sobotniej wizyty w Stalowej Woli zapowiedział, że w tym roku każde dziecko otrzyma bon w wysokości 500 złotych na wakacje.

Bon turystyczny będzie emitowany tak jak 500 plus. To będzie 500 zł na każde dziecko do wykorzystania na potrzeby wypoczynku turystycznego - wyjazdów, kolonii, wczasów. Skorzystają na tym polscy przedsiębiorcy świadczący usługi turystyczne - wyjaśniał prezydent.

Jak podaje serwis money.pl program ma zacząć działać pod koniec lipca, a wniosek o 500 plus na wakacje będzie można składać w taki sam sposób jak wniosek o 500 plus. Zainteresowani otrzymają specjalne, dedykowane im kody w formie elektronicznej - będzie się go podawało np. w hotelu - właściciel otrzyma przelew po kilku dniach

Zobacz także:

Bon turystyczny 500 plus na wakacje ma być ważny do końca 2021 roku.