Dzieciaki w wieku od 3 do 5 lat, powinny sypiać od 10 do 13 godzin dziennie, te nieco starsze w przedziale 6-12 lat muszą przeznaczyć na sen 9-11 godzin. Te, które z jakiegoś powodu nie śpią określonej ilości godzin, mogą zmagać się z kilkoma istotnymi problemami w tym niemożnością skupienia się na nauce, zmiennymi nastrojami, kłopotami z utrzymaniem na wodzy emocji czy nawet otyłością.

Mamy dla Was kilka praktycznych wskazówek, jak pomóc dziecku przespać spokojnie całą noc.

TRZYMAJ SIĘ WIECZORNEJ RUTYNY

To właśnie dobre zaplanowanie codziennych rytuałów sprawia, że Twoje dziecko uczy się systematyczności  i łatwiej ułożyć sobie z nim „współpracę”. Taki rytuał ważny jest zwłaszcza w porze kładzenia się spać. Według badań przeprowadzonych wśród 10 tysięcy mam z całego świata, dzieci, które zasypiają o regularnych porach,  mają mniejsze problemy z budzeniem się w nocy i zazwyczaj przesypiają całą. Tuż przed położeniem się do łóżka, unikajcie szalonych zabaw i gonitw (fizyczne zmęczenie nie równa się dobrej jakości snom). Zamiast tego poczytajcie swojej pociesze do snu i pamiętajcie o włączeniu tylko lampki nocnej, którą gasicie tuż po wyjściu z pokoju.

W CIĄGU DNIA ZAPEWNIJ DZIECKU DAWKĘ RUCHU

Zobacz także:

Być może wieczorami szaleństwa, biegi i inne aktywności nie są wskazane, ponieważ dziecko ma się wyciszyć. Jednak w ciągu dnia starajcie się zapewnić maluchowi jak najwięcej ruchu. Np. 7-latki, które prowadzą bardziej siedzący niż aktywny tryb życia, potrzebują więcej czasu na zaśnięcie. Dokładnie na każdą godzinę bezruchu przypadają 3 minuty dłuższego zasypiania. Zapiszcie dzieciaki na zajęcia, zabierajcie je na przejażdżki rowerowe, wyciągnijcie rolki!

STARAJ SIĘ MIEĆ DOBRĄ DIETĘ  

To co jemy, wpływa na to jak śpimy. Kluczowa jest odpowiednia dawka błonnika, powinnaś więc wybierać produkty, które mają go jak najwięcej. Dzieci, które nie otrzymują jej w ciągu dnia, mogą cierpieć na zaparcia, które z kolei są powodem zarwanych nocy… Nie używaj też dużej ilości cukru, która podnosi poziom insuliny we krwi, co z kolei powoduje nadmierną energię i pobudzenie.

ZERO KOMPUTERA I TELEFONU WIECZORAMI

Badania dowodzą, że korzystanie z komputera, telefonu i oglądanie telewizji przed snem źle wpływa na jakość snu. Dzieci w wieku od 3 do 5 lat, które oglądają po godzinie 19 telewizję, mają większe problemy z uśnięciem. Najbardziej negatywny wpływ ma na najmłodszych szklany ekran właśnie w godzinach wieczornych.

PRZEKĄSKA PRZED SNEM

Szklanka mleka, jakiś owoc, krakersy albo kawałek kurczaka – warto zadbać o małą przekąskę dla dziecka na godzinę przed snem, najlepiej wysoko proteinową. Jeśli maluch przesypia całą noc, przerwa pomiędzy ostatnim posiłkiem a śniadaniem rano może okazać się na tyle duża, że obudzi się w nocy. Tak się dzieje zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci, które są w okresie intensywnego wzrostu i bardzo szybko spalają kalorie.

DZIECKO WIOSENNY LOOK 2016


TATA I DZIECKO NA UROCZYCH RYSUNKACH