Przemieszczanie się botoksu pod skórą 

Podany przez lekarza botoks może niekontrolowanie zmienić miejsce, w efekcie powodując opadającą powiekę, kącik ust czy niesymetrycznie uniesione brwi. Dzieje się tak tylko wtedy, jeśli nie przestrzegasz zaleceń po zabiegu! Przede wszystkim, przez 5-6 godzin po zabiegu, nie należy masować twarzy, pochylać się, przebywać w pozycji leżącej. Należy za to unikać wysiłku, a także kontrolować mimikę. Lista jest dosyć długa, ale warto! 

Osłabienie mięśni twarzy po botoksie

Mięśnie w naszym ciele mają to do siebie, że jeśli nie są regularnie używane, ulegają osłabieniu, a z czasem nawet zanikają. Dotyczy to również mięśni twarzy, które w zabiegu niwelującym zmarszczki są unieruchamianie przez toksynę botulinową. Jeśli więc regularnie korzystasz z iniekcji botoksem, mięśnie do których podana została toksyna, ulegną degradacji. Spokojnie - wystarczy robić sobie regularne przerwy od zabiegu. Nie obawiaj się również, że po rezygnacji z przygody z botoksem zostaniesz na stałe z „kamienną twarzą” - ta posiada około 70 mięśni, które odpowiadają za jej mimikę i wyraz.

Botoks a mimika 

Teraz coś na duży plus - po przerwaniu zabiegów z botoksem nie będziesz wyglądać gorzej i nie pojawią się nagle zmarszczki! Mięśnie zapamiętują ruchy, więc jeśli przez dłuższy czas nie używałaś niektórych z nich - prawdopodobnie będą powtarzać ruchy mimiczne, do których się przyzwyczaiły pod wpływem toksyny botulinowej. To zdecydowanie porządany skutek uboczny. Oznacza to również, że jeśli zdecydujesz się na kolejny zabieg - prawdopodobnie będziesz już potrzebowała mniejszej ilości preparatu, aby zatrzymać efekt.

Siniaki po botoksie 

Siniaki po zabiegu z botoksem, są bardzo częstym skutkiem ubocznym wszystkich zabiegów iniekcyjnych. Powstają w wyniku uszkodzenia małych naczynek krwionośnych w skórze. Nie należy się jednak obawiać - ”pamiątki” po botoksie znikną w ciągu kilku dni. Powstawaniu siniaków sprzyja wykonywanie zabiegu podczas miesiączki, spożywanie alkoholu na kilka godzin przed, czy niedobory witamin (głównie witaminy C i K, które odpowiadają za wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych).

Cieńsza skóra po botoksie 

Rzadko występującym skutkiem ubocznym botoksu jest ścieńczenie skóry - a dotyczy to osób, które stososują zabieg z toksyną botulinową przez wiele lat. Według lekarzy, najbardziej narażone na ten efekt są osoby, które zaczęły iniekcje już po 20 roku życia.