Przemieszczanie się botoksu pod skórą 

Podany przez lekarza botoks może niekontrolowanie zmienić miejsce, w efekcie powodując opadającą powiekę, kącik ust czy niesymetrycznie uniesione brwi. Dzieje się tak tylko wtedy, jeśli nie przestrzegasz zaleceń po zabiegu! Przede wszystkim, przez 5-6 godzin po zabiegu, nie należy masować twarzy, pochylać się, przebywać w pozycji leżącej. Należy za to unikać wysiłku, a także kontrolować mimikę. Lista jest dosyć długa, ale warto! 

Osłabienie mięśni twarzy po botoksie

Mięśnie w naszym ciele mają to do siebie, że jeśli nie są regularnie używane, ulegają osłabieniu, a z czasem nawet zanikają. Dotyczy to również mięśni twarzy, które w zabiegu niwelującym zmarszczki są unieruchamianie przez toksynę botulinową. Jeśli więc regularnie korzystasz z iniekcji botoksem, mięśnie do których podana została toksyna, ulegną degradacji. Spokojnie - wystarczy robić sobie regularne przerwy od zabiegu. Nie obawiaj się również, że po rezygnacji z przygody z botoksem zostaniesz na stałe z „kamienną twarzą” - ta posiada około 70 mięśni, które odpowiadają za jej mimikę i wyraz.

Botoks a mimika 

Teraz coś na duży plus - po przerwaniu zabiegów z botoksem nie będziesz wyglądać gorzej i nie pojawią się nagle zmarszczki! Mięśnie zapamiętują ruchy, więc jeśli przez dłuższy czas nie używałaś niektórych z nich - prawdopodobnie będą powtarzać ruchy mimiczne, do których się przyzwyczaiły pod wpływem toksyny botulinowej. To zdecydowanie porządany skutek uboczny. Oznacza to również, że jeśli zdecydujesz się na kolejny zabieg - prawdopodobnie będziesz już potrzebowała mniejszej ilości preparatu, aby zatrzymać efekt.

Siniaki po botoksie 

Siniaki po zabiegu z botoksem, są bardzo częstym skutkiem ubocznym wszystkich zabiegów iniekcyjnych. Powstają w wyniku uszkodzenia małych naczynek krwionośnych w skórze. Nie należy się jednak obawiać - ”pamiątki” po botoksie znikną w ciągu kilku dni. Powstawaniu siniaków sprzyja wykonywanie zabiegu podczas miesiączki, spożywanie alkoholu na kilka godzin przed, czy niedobory witamin (głównie witaminy C i K, które odpowiadają za wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych).

Cieńsza skóra po botoksie 

Rzadko występującym skutkiem ubocznym botoksu jest ścieńczenie skóry - a dotyczy to osób, które stososują zabieg z toksyną botulinową przez wiele lat. Według lekarzy, najbardziej narażone na ten efekt są osoby, które zaczęły iniekcje już po 20 roku życia. Co możesz zrobić? Regularnie poddawaj się zabiegom, które zagęsczają i wzmacniają skórę - takim jak mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, lub laser frakcyjny CO2