Jeżeli czujesz, że stres bierze nad tobą górę, najważniejsze, co musisz zrobić, to postarać się odzyskać spokój. Poczucie braku kontroli, nerwy i niepokój odbierają nam cenny czas i energię. Wykonaj 5 kroków do odzyskania spokoju ducha, a nareszcie reszcie odetchniesz z ulgą. Zastosuj je w każdej sytuacji, gdy narasta w tobie panika. Spróbuj, a różnicę poczujesz od razu.

Jak odzyskać spokój ducha – 5 kroków

Gdy wiele rzeczy dzieje się na raz, a ty gubisz się w codzienności, spokój ducha jest na miarę złota. Jak się relaksować, kiedy wszystko wokół zaciska pętlę napięcia? Wykonaj kilka prostych ćwiczeń ciała i umysłu, a uda ci się zyskać nową perspektywę na świat. Wypróbuj te 5 kroków do odzyskania spokoju ducha:

 1. Skup się na oddechu 
  Gdy czujesz narastający niepokój, postaraj się skupić tylko swoim oddechu. Dla ułatwienia możesz zamknąć oczy. Oczyść umysł i myśl tylko o równomiernym oddychaniu. Policz wdechy i wydechy do dziesięciu. Następnie rób wdech, przerwę, wydech i przerwę. Przerwy powinny być krótkie. Dzięki temu pogłębisz swój oddech, który mógł być spłycony przez napięcie. Takie ćwiczenie oddechowe możesz wykonywać w każdej pozycji i sytuacji. 
   
 2. Poczuj swoje miejsce 
  Postaw obie stopy na podłodze i poczuj, jak stykają się z podłożem. Możesz robić to w butach lub na boso. Poczuj miejsce uziemienia. Gdy masz stabilny kontakt z podłożem, poczujesz większą równowagę i bezpieczeństwo. Pomyśl o odczuciu, że zajmujesz to miejsce w przestrzeni. Skup się na chwilę swoich stopach. Dzięki temu zbierzesz swoją uwagę do teraźniejszości, powrócisz do swojego ciała.
   
 3. Daj oczom odpocząć 
  W ciągu dnia nieustannie coś obserwujemy. W pracy być może ciągle patrzysz w komputer, telefon, dokumenty, instrukcje. Nasze oczy są w ciągłym ruchu i pracy nawet po wyjściu z firmy. Jeśli możesz, zamknij oczy i obserwuj... ciemność. Twoje oczy uspokoją się i rozluźnią. Postaraj się nie oglądać ekranów na 1 godzinę przed pójściem spać. To ćwiczenie możesz też wykonać w ciągu dnia, zamykając się na chwilę w ciemnej łazience lub po prostu zamykając oczy.
   
 4. Sprezentuj sobie uśmiech 
  Kiedy jesteś zmęczona i denerwowana, uśmiech to ostatnia rzecz, na jaką masz ochotę. Co byś zrobiła, gdyby jednak ktoś inny życzliwie uśmiechnął się wtedy do ciebie? Poczułabyś wsparcie i lekkie odprężenie. Zwróć na to uwagę. Podobnie zadziała, gdy uśmiechniesz się sama do siebie w lustrze. W trudnej sytuacji postaraj się przypomnieć sobie coś miłego i spojrzeć w swoje oczy z uśmiechem. Może być lekki, może być pełen. Powiedz sobie komplement, dodaj sobie otuchy. To zadziała jak magia.
   
 5. Poczuj wdzięczność 
  Gdy podsumowujesz swój dzień, myślisz, że spotykają cię tylko nieprzyjemne rzeczy? Przełam się i doceń wszystkie dobre rzeczy. Może była twoja ulubiona pogoda, autobus przyjechał na czas, a ty znalazłaś grosik na szczęście? Na pewno jest wiele pozytywów wokół ciebie: bezpieczne mieszkanie, ukochana osoba, wsparcie rodziny. Przyjemne myśli mogą zakryć negatywne wpływy. Dzięki temu nauczysz się znajdować dobre strony każdej sytuacji.

Zobacz też: