Co spowalnia porost włosów?

Tempo porostu włosów mamy zapisane w genach. Średnia to ok. 2 cm na miesiąc, choć u niektórych osób wynik może być inny i jest to zupełnie naturalne. Pewne czynniki mogą jednak wpływać negatywnie na nasze włosy i spowalniać ich przyrost.

Ważnym aspektem jest niewątpliwie dieta - jeśli będzie uboga i niezdrowa, włosy nie będą miały odpowiedniej ilości budulca i składników odżywczych do prawidłowego rozwoju. Na porost źle wpływają także używki, a zwłaszcza papierosy. Palenie obkurcza naczynia krwionośne, przez co do skóry głowy dociera zbyt mało substancji odżywczych. Znaczny wpływ na włosy mają też zaburzenia hormonalne. Mogą powodować ich wypadanie i spowalniać wzrost.

Sposoby na porost włosów: wcierki do włosów

Wcierki najczęściej mają formę płynną i bazują na wodzie lub alkoholu, który ułatwia przenikanie substancji aktywnych do głębszych warstw naskórka. Kosmetyk ten należy wcierać dokładnymi, okrężnymi ruchami w skórę głowy, zaczynając od skroni i kierując się w stronę potylicy. Taki masaż skóry głowy dodatkowo wzmocni działanie preparatu.

W roli wcierki doskonale sprawdzi się woda brzozowa, którą kupimy za kilka złotych w kiosku lub drogerii. Ten niepozorny kosmetyk to roztwór soku brzozowego ze spirytusem. Dzięki zawartości cennych pierwiastków i witamin z grupy B pobudza cebulki - włosy nie tylko rosną szybciej, ale też się zagęszczają. Pojawiają się nowe włoski, czyli tzw. baby hair.

Jeśli chcemy wypróbować domowe sposoby na porost włosów, możemy przygotować wcierkę z nasion kozieradki. Łyżeczkę ziarenek należy zalać szklanką gorącej wody i poczekać aż napar ostygnie, a następnie wetrzeć go w skórę głowy. Mieszankę można przechowywać w lodówce przez tydzień. Kozieradka przyspiesza porost włosów i znacznie ogranicza ich wypadanie. Warto jednak stosować ją, kiedy nie musimy wychodzić z domu, ponieważ odznacza się intensywnym zapachem przypominającym kostkę rosołową.

Obecnie mamy także bogaty wybór gotowych wcierek w sklepach i drogeriach. Warto zwracać uwagę na ich składniki aktywne - najlepsze efekty przyniosą wyciągi roślinne z czarnej rzepy, pokrzywy czy korzenia łopianu oraz kofeina.

Sposoby na porost włosów: dieta na włosy

Dieta na szybszy porost włosów powinna być zdrowa i bogata w niezbędne makro- i mikroelementy. Dla naszego organizmu priorytetem są narządy podtrzymujące życie, dlatego to one w pierwszej kolejności otrzymują substancje odżywcze. Włosy nie są tak istotne, więc przy ubogiej diecie może zabraknąć dla nich witamin i minerałów. W takiej sytuacji staną się słabe i będą wolno rosnąć.

Zobacz także:

Dla pięknych włosów warto spożywać dużo owoców i warzyw, zwłaszcza zielonych, które zawierają dużo wapnia, żelaza i witaminy C. Polecane są także pełnoziarniste produkty zbożowe. Dzięki wysokiej zawartości witamin z grupy B poprawią kondycję skóry, włosów i paznokci.

Powinniśmy zadbać o odpowiednią podaż białka, które jest podstawowym budulcem organizmu, w tym także włosów. Najlepiej przyswajalne proteiny znajdziemy w mięsie i rybach, lecz warto też spożywać nabiał, jajka, kasze i rośliny strączkowe. Należy jednak ograniczać soję - zawarte w niej fitoestrogeny hamują wzrost włosów.

Sposoby na porost włosów: olejowanie włosów

Olejowanie włosów może nie tylko poprawić ich kondycję, ale również przyspieszyć porost. Olej nakładamy na kilka godzin przed myciem, a najlepiej na całą noc. Aby pomógł nam szybciej osiągnąć wymarzone centymetry, trzeba wsmarować go też w skórę głowy.

Zauważalne efekty przynosi olej rycynowy, który kupimy w każdej aptece. Nie tylko powoduje szybszy porost włosów, ale także je wzmacnia i pogrubia. Z racji swojej gęstej i lepkiej konsystencji jest jednak trudny do nałożenia i zmycia, dlatego najlepiej mieszać go z lżejszym olejem, maseczką lub odżywką.

Ojczyzną olejowania włosów są Indie, warto zatem skorzystać z bogatego wachlarza olejów pochodzących właśnie z tego kraju. Większość jest oparta na mieszance ziół ajurwedyjskich, czyli tradycyjnych indyjskich roślin leczniczych. Poprawiają one ukrwienie skóry głowy, odświeżają ją i odżywiają. Kuracja na porost włosów będzie szczególnie skuteczna, jeśli użyjemy oleju musztardowego tłoczonego z ziaren gorczycy. Dzięki działaniu rozgrzewającemu silnie pobudza on cebulki włosowe.

Sposoby na porost włosów: mezoterapia skóry głowy

Mezoterapia skóry głowy to zabieg, który wykonamy w gabinecie medycyny estetycznej lub u kosmetyczki za ok. 200-400 złotych. Polega na ostrzykiwaniu skóry głowy preparatami witaminowymi i odżywczymi. Mezoterapia przyspiesza porost włosów i ogranicza ich wypadanie, jednak na efekty należy poczekać nawet kilka miesięcy. Najlepsze rezultaty uzyskamy po kilkukrotnym powtórzeniu zabiegu. Z reguły nie ma on uciążliwych skutków ubocznych, lecz nie jest odpowiedni dla każdego. Do przeciwwskazań należą m.in: ciąża, karmienie piersią, choroby nowotworowe, cukrzyca, problemy skórne i alergie.