23-letnia Amanda Gorman skradła show Bidenowi! 

Miarą wybranego kandydata na głowę państwa bywa ostatnio szereg rzeczy wykraczający poza poglądy polityczne. Dziś liczy się również gust muzyczny, kanon ulubionych książek czy wsparcie konkretnych gwiazd. Na wczorajszym zaprzysiężeniu Joe Bidena na 46. prezydenta USA, tych ostatnich nie brakowało. Podczas gdy dla Donalda Trumpa grały głównie gwiazdy country, na inauguracji Bidena hymn Stanów odśpiewała zaangażowana w kampanię Lady Gaga, a podczas programu specjalnego wystąpiły największe gwiazdy: od Bruce’a Springsteena, Justina Timberlake’a, Demi Lovato po Jennifer Lopez i kultowe dla pokolenia lat 90. New Radicals. Mimo tego panteonu gwiazd, najjaśniej świeciła ta, młodej czarnoskórej artystki, która została najmłodszą poetką przedstawiającą swój wiersz podczas prezydenckiej inauguracji. 23-letnia Amanda Gorman jest dziś na ustach wszystkich! Kim jest debiutantka, która jednym wystąpieniem oczarowała cały świat ?

Zobacz też:
Jaką kreację wybrała Jill Biden na zaprzysiężeniu męża na prezydenta? Ten kolor to komunikat! 
Kim jest laureatka literackiego Nobla 2020? Ma za sobą tragiczne wydarzenia. 
Nikt nie napisał jeszcze tak poruszającego i szczerego tekstu o pandemii jak Olga Tokarczuk

23-letnia Amanda Gorman skradła show Bidenowi! Kim jest młoda poetka, o której dziś mówi cały świat?

Amanda Gorman urodziła się 7 marca 1998 roku. w Los Angeles. Jej początki nie były łatwe, bo uzdolniona i wrażliwa dziewczynka, z głową pełną słowotwórczej wyobraźni miała problemy z wyrażaniem swoich myśli - jąkała się. Jednak i ta ciężka praca nad wymową była nauką dla ambitnej młodej poetki.

"Kiedy musisz nauczyć się płynnie komunikować i dbać o wymowę, masz pewną świadomość swoich dźwięków, doświadczeń słuchowych", przyznała w wywiadzie dla Los Angeles Times.

Co wyróżnia Amandę Gorman pośród debiutujących poetek? Oprócz talentu, nie brakuje jej zaangażowania w aktualne tematy społeczne. Jest jak Rupi Kaur czy w początkach kariery Zadie Smith, aktywistką. 23-letnia czarnoskóra artystka, której prace koncentrują się na tematach takich jak feminizm, rasizm, wykluczenie czy marginalizacja. Gorman zadebiutowała w 2015 r. tomem "The One for Whom Food Is Not Enough", a już dwa lata później została uhonorowana nagrodą dla młodych poetów. Jednak największym dotychczasowym honorem może uważać zaproszenie na prezydencką inaugurację Joe Bidena. Komentatorzy tej uroczystości nie kryją podziwu nad niezwykłym darem koncentracji uwagi i charyzmą młodej poetki, która skradła show nie tylko samemu Bidenowi, ale przyćmiła największe gwiazdy takie jak J.Lo czy Lady Gagę. 

Amanda Gorman przygotowała utwór pt. "Wzgórze, na które się wspinamy" (tłum. "The Hill We Climb"), napisany pod wpływem dramatycznych wydarzeń na Kapitolu, który był uderzeniem w amerykańską demokrację i poczucie bezpieczeństwa. Pomysł zaproszenia poetki wyszedł od Jill Biden.

 „Bidenowie zwrócili się do mnie z jakiegoś powodu, a ten moment nie jest przypadkowy. Wystąpię więc i dam z siebie wszystko”, powiedziała w rozmowie z amerykańskim wydaniem „Vogue'a”. 

I obietnicy dotrzymała. A słów, które wzbudziły gorący aplauz, trudno będzie zapomnieć: „Ponieważ wiemy, że nasza bezczynność i bezwładność stanie się dziedzictwem nowego pokolenia. Nasze błędy stają się ich ciężarem”, "„Gdzie możemy znaleźć światło w tym niekończącym się cieniu?", "Odbudujemy się, pogodzimy i wyzdrowiejemy". "Chciałam, by mój wiersz był przesłaniem nadziei i jedności", powiedziała Amanda Gorman w wywiadzie dla CBS, ale oprócz wiary w młode pokolenie i lepsze jutro wzbudziła też wielkie zainteresowanie nią samą. Hillary Clinton, Oprah Winfrey i miliony udostępniających jej wystąpienie internautów są jednego zdania  - rośnie nowa liga gwiazd: zaangażowanych, utalentowanych i poza podziałami. 

23-letnia Amanda Gorman skradła show Bidenowi! Komplet od Prady i etniczne warkoczyki

Na uwagę zasługuje również wybór stylizacji Amandy Gorman na wystąpieniu, który był swoistym komunikatem. Etniczne warkoczyki, mocny kolor kompletu od Prady, który nie uchodzi w oficjalnym dress codzie wydarzeń tej rangi  - to przekaz kobiecej siły, młodzieńczej witalności i nadziei oraz dumy ze swego pochodzenia i korzeni. 

Zobacz także: