1 listopada 2018: dzień wolny od pracy

1 listopada, czyli Wszystkich Świętych to dzień wolny od pracy. W tym dniu udajemy się na cmentarze, żeby wspominać naszych bliskich zmarłych. 1 listopada w tym roku wypada w czwartek, w związku z tym wszystkie szkoły, sklepy, centra handlowe, czy instytucje urzędowe będą w tym dniu zamknięte, a tradycyjnie pod cmentarzami, na licznych stoiskach będzie można kupić kwiaty i znicze.

2 listopada, czyli Dzień Zaduszny nie jest już świętem państwowym i jeśli nie weźmiemy sobie wolnego, to musimy iść do pracy, jak w każdy normalny dzień. Jeśli wcześniej zaplanowaliśmy sobie urlop na 2 listopada, to łącznie z weekendem mamy aż cztery dni wolnego. 2 listopada w szkołach nie odbywają się zajęcia, ale szkoły mają obowiązek zapewnić naszym dzieciom opiekę. Przedszkola w tym dniu pracują normalnie.

1 listopada 2018 dzień wolny od pracy: gdzie zrobić zakupy?

W związku z tym, że 1 listopada zgodnie z ustawą jest dniem wolnym od pracy, w tym dniu sklepy będą zamknięte, więc warto wcześniej zrobić niezbędne zakupy. W tym dniu wolnym od pracy nie zrobimy zakupów w centrach handlowych oraz dużych sieciach sklepów takich jak: Lidl, Biedronka, Kaufland, Auchan, Carrefour, czy Tesco.

Gdzie jednak możemy zrobić zakupy 1 listopada 2018 w dzień wolny od pracy? 1 listopada sklepy mogą być otwarte, jeśli za ladą stanie ich właściciel lub osoba zatrudniona na umowę cywilno prawną. Jest więc szansa, że 1 listopada mogą być otwarte sklepy takie jak: Żabka, Freshmarket, Małpka Express czy Carrefour Express oraz sklepy lokalne. Godziny otwarcia tych sklepów ustala sobie sam właściciel.

Będąc w podróży możemy również liczyć na to, że 1 listopada będą otwarte wszystkie stacje benzynowe, placówki gastronomiczne (McDonald's, KFC, Pizza Hut), czy apteki, które mają dyżur całodobowy.

1 listopada 2018 dzień wolny od pracy: czy kina będą otwarte?

Jak się okazuje, 1 listopada 2018 będzie można udać się do kina. Większość kin będzie otwartych, jednak warto sprawdzić, czy kino będzie otwarte cały dzień, czy od godzin popołudniowych, tak jak niektóre większe sieci kin.

W związku z tym, że w listopadzie mamy aż trzy dni ustawowo wolne od pracy: 1, 11 i 12 listopada, warto wiedzieć, że 11 i 12 listopada kina w tych dniach będą otwarte.

Zobacz także:

Pogoda na Wszystkich Świętych 2018

Ostatnio pogoda nas wyjątkowo zaskakuje. Jednego dnia potrafi być deszczowo, żeby następnego pogoda zrobiła się prawie wiosenna. A jaka będzie pogoda we Wszystkich Świętych? Jak podają meteorolodzy, 1 listopada w dzień Wszystkich Świętych, temperatura może sięgnąć nawet 15 st. C. Będzie pogodnie, chociaż lokalnie na terenie Polski mogą pojawić się przelotne opady deszczu i silniejszy wiatr. To kolejny rok, kiedy na Wszystkich Świętych pogoda nas zaskakuje pozytywnie i nie musimy wyciągać z szaf ciepłych kurtek, tylko wiosenne płaszcze.

Kierowcy, którzy wybierają się w podróż w dalsze rejony kraju, muszą liczyć się z tym, że nad ranem i o zmierzchu mogą wystąpić mgły ograniczające widoczność, zwłaszcza w okolicach stawów, rzek i jezior.