Medytacja transcendentalna i jej znaczenie w rozwoju duchowym. Medytuj z mantrą skutecznie i bezpiecznie
Medytacja transcendentalna wyróżnia się na tle innych technik medytacyjnych przede wszystkim zastosowaniem mantry. Wprowadzenie jej do swojej rutyny może mieć ogrom korzystnych skutków, nie tylko dla naszego zdrowia, ale przede wszystkim dla rozwoju duchowego. Wyjaśniamy, po jakim czasie widać efekty medytacji transcendentalnej, i jak ją praktykować, aby była skuteczna i bezpieczna.
- Wiktoria Grochowska
W tym artykule:
- Co to jest medytacja transcendentalna?
- Medytacja transcendentalna: jak zacząć?
- Medytacja trenscendentalna - efekty
- Medytacja transcendentalna: technika
Co to jest medytacja transcendentalna?
Medytacja transcendentalna, podobnie jak pozostałe formy medytacji, ma za zadanie oczyszczenie naszego umysłu, redukcję stresu oraz pomoc w zdystansowaniu się od codziennych zmartwień. Nie jest to jednak typowa medytacja na stres, a zasadnicza różnica polega na wprowadzeniu do praktyki śpiewania mantry. Mantra to dźwięk mający za zadanie pomóc nam w otwarciu czakr oraz przybliżeniu się do oświecenia. Może być to pojedyncza sylaba lub nawet kilkanaście wersetów, których wyśpiewanie wprawia powietrze wokół nas w drganie, wibracje te zaś, mają przynieść konkretny efekt, zależny od częstotliwości dźwięku. Medytacja z mantrą jest więc nazywana “transcendentalną”, ponieważ jej głównym celem jest wzniesienie się do wyższych poziomów świadomości, poza to, co materialne i przyziemne.
Dla kogo odpowiednia będzie medytacja transcendentalna? Sprawdzi się przede wszystkim gdy:
- zależy ci na rozwoju duchowym;
- pragniesz wspomóc się w otwieraniu i oczyszczaniu czakr;
- dążysz do oświecenia lub osiągnięcia wyższych stanów świadomości;
- zajmujesz się ezoteryką lub innymi formami pracy z energią, na przykład manifestacją;
- masz już pewne doświadczenie z medytacją i potrafisz skupić się podczas niej na dłużej.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Zasada synchroniczności w naszym życiu – na czym polega i jak działa?
Zjawisko synchroniczności kojarzy nam się z czymś ekscytującym i wymykającym się poznaniu rozumowemu. Jaka jest prawda na temat synchroniczności? Czy wszechświat daje nam różne wskazówki? Czy wiara w synchroniczność może nam pomóc w codziennym życiu?Medytacja transcendentalna: jak zacząć?
Najtrudniejsze w medytacji transcendentalnej jest osiągnięcie pełni skupienia. Właśnie z tego powodu dla osób, które dopiero zaczynają praktykować medytację, ta jej odmiana może być dość frustrująca. Jeśli dotyczy cię problem, zacznij małymi kroczkami. Medytacja poranna jest świetna na początek, ponieważ pomaga nam wprowadzić ten rodzaj odpoczynku do naszej praktyki i uczy utrzymywania skupienia na dłużej. Jeśli tę sztukę masz już opanowaną, pora przejść do kolejnych etapów.
Co jest potrzebne do medytacji?
Aby medytacja była skuteczna, niezbędne jest zapewnienie sobie odpowiednich warunków. Następnym krokiem będzie więc znalezienie najlepszej pory na medytację. Jest to kwestia niezwykle indywidualna. Rano, wieczorem, po pracy - nie ma to większego znaczenia. Staraj się dopasować ją do twojego rytmu dnia, tak by znaleźć moment, w którym będziesz miała największe szanse na ciszę i spokój.
Zobacz także
No właśnie - cisza i spokój. Choć w niektórych przypadkach może być o nie niezwykle trudno, to są one niezbędne do osiągnięcia pełni skupienia. Spróbuj wygospodarować choćby kilka minut dziennie. Nie obwiniaj się, jeśli czujesz, że to za mało. Podziękuj sobie za zdobyty dla siebie czas i staraj się stopniowo go wydłużać.
Jak wybrać odpowiednią mantrę?
Śpiewanie mantry również nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób może czuć barierę przed wypowiedzeniem jej na głos. Jeśli zauważysz, że nie czujesz się z nią do końca naturalnie, możesz zacząć od słuchania nagrania z mantrą lub od powtarzania jej w myślach. Co prawda efekty nie będą aż tak widoczne, jak gdybyś śpiewała ją sama, ale to świetny sposób, aby oswoić się z tym sposobem medytacji. Jeśli nie czujesz się swobodnie ze śpiewaniem w sanskrycie, możesz też zdecydować się na intonowanie mantry po polsku.
Jeśli chcesz, możesz wzbogacić swoją praktykę o dodatkowe elementy takie jak zapachowa świeca lub kadzidła. Możesz też puścić muzykę do medytacji w swojej ulubionej częstotliwości lub nagranie dźwięków natury. Dodatkową opcją jest wspomóc się mocą magicznych kryształów lub symboli. Choć tego rodzaju działania nie są niezbędne, to dla niektórych osób mogą mieć ogromne znaczenie. Czasem drobna zmiana realnie poprawia jakość naszej praktyki. Eksperymentuj i znajdź swój ulubiony “wspomagacz”.
NIE PRZEGAP:
Energia życiowa to fundament naszego istnienia. Jak uzupełnić swoje zasoby energetyczne?
Pojęcie energii życiowej wywodzi się z filozofii dalekiego wschodu i ostatnio przeżywa swój renesans. Wedle tej niej w momencie narodzin otrzymujemy pewne zasoby energetyczne, których głównym celem jest podtrzymywanie naszego istnienia. Jednakże codziennie musimy odnawiać swoje rezerwy energetyczne. W przeciwnym razie grozi nam wyczerpanie fizyczne i psychiczne. Czym jest energia życiowa? Jak o nią dbać i jak odbudowywać jej zasoby?Medytacja trenscendentalna - efekty
Medytacja transcendentalna może mieć szereg pozytywnych korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia, ale przede wszystkim rozwoju duchowego. Ze względu na to, że wykorzystuje się przy niej śpiewanie mantr, jej efekty mogą być znacząco wzmocnione i silniejsze niż w przypadku praktyki pozbawionej tego elementu. Wśród pozytywnych efektów wymienić należy:
- zmniejszenie poziomu stresu;
- oczyszczenie umysłu z negatywnych myśli;
- odzyskanie równowagi;
- głębokie wyciszenie;
- oczyszczenie i otwarcie czakr;
- przyspieszenie rozwoju duchowego;
- wzmocnienie naszej intencji;
- wzmocnienie intuicji.
Po jakim czasie widać efekty medytacji?
Doraźne efekty praktykowania medytacji zobaczysz niemal natychmiast. Już po kilku minutach poczujesz spokój i relaks. Jeśli pragniesz osiągnąć długotrwały efekt, powinnaś medytować regularnie. Kilka lub kilkanaście minut dziennie może sprawić, że po dwóch tygodniach zaczniesz zauważać trwałą zmianę w swoim samopoczuciu. Poprawi się też twoja koncentracja. Po kilku miesiącach możesz odnotować również wpływ medytacji na swoje zdrowie fizyczne - wszystko za sprawą zredukowania negatywnych skutków stresu. Pamiętaj jednak, że więcej nie znaczy lepiej - zwłaszcza na początku nie powinnaś przekraczać pół godziny dziennie. Jeśli zaś chcesz medytować dłużej, rób to rzadziej, na przykład co drugi dzień.
Medytacja transcendentalna: zagrożenia
Mimo licznych korzyści zdrowotnych, jakie przynieść może nam ta praktyka, powinniśmy pamiętać, że medytacja transcendentalna, to nie to samo, co medytacja uzdrawiająca. Zanim zaczniesz wprowadzać ją do swojej codziennej rutyny, powinnaś zdać sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń. Należą do nich przede wszystkim:
- dysocjacja i stępienie odczuwanych emocji;
- bezsenność lub pogorszenie się jakości snu;
- zwiększona manifestacja uśpionych do tej pory zaburzeń psychicznych (dotyczy w największym stopniu osób obciążonych genetycznie).
Nie oznacza to, że powinnaś w panice porzucić medytację na dobre. Pamiętaj, że osoby, u których zanotowano negatywne skutki tej praktyki, należą do znacznej mniejszości. Najczęściej też niepożądane efekty pojawiają się, jeśli dojdzie do swoistego “przetrenowania” - czyli wtedy, gdy będziesz medytować za dużo. Zachowując umiar i zdrowy rozsądek, ryzyko to znacznie maleje. Najlepszym sposobem na bezpieczną medytację jest więc uważne monitorowanie reakcji swojego ciała i psychiki. Jeśli zaczniesz zauważać negatywne skutki - przerwij. Możesz też zasięgnąć porady psychologa lub psychiatry.
Medytacja transcendentalna: technika
Medytacja transcendentalna opiera się przede wszystkim na wyśpiewaniu mantry, wbrew pozorom nie jest to jednak aż tak proste, a praktykująca ją osoba powinna pamiętać o kilku kwestiach. Wyjaśniamy, jak medytować krok po kroku.
- Usiądź wygodnie, zachowując pionową pozycję kręgosłupa. Dłonie połóż na kolanach.
- Skoncentruj się na swoim oddechu. Niech najpierw wypełni on przeponę i brzuch, a dopiero potem klatkę piersiową.
- Zacznij powtarzać wybraną mantrę, staraj się maksymalnie przeciągnąć ją na wydechu.
- Po kilku wdechach i wydechach powinnaś znaleźć swój naturalny rytm, który zgra się z powtarzaną mantrą.
- W twojej głowie mogą zacząć pojawiać się różne myśli. Nie skupiaj się na żadnej z nich. Pozwól im przypłynąć i odpłynąć. Możesz obserwować je z dystansem, podobnie jak chmury przesuwające się po niebie.
- Jeśli mimo wszystko stracisz na moment koncentrację, spróbuj wrócić do praktyki poprzez skupienie uwagi na oddechu. Nie zniechęcaj się i bądź dla siebie wyrozumiała.
- Staraj się nie kontrolować czasu. Jeśli musisz, zerknij na zegarek, ale nie nastawiaj budzika.
- Gdy będziesz gotowa, aby zakończyć, porusz palcami u stóp, a następnie powoli otwórz oczy.
- Podziękuj sobie za tę praktykę. Jeśli chcesz, możesz w swoim dzienniku zapisać uczucia, jakie towarzyszą ci w tym momencie.
Medytacja transcendentalna: mantra
Mantra ma kluczowe znaczenie w czasie medytacji transcendentalnej. Działa ona podobnie jak zaklęcie lub manifestacja - zależnie od tego, co wyśpiewamy i w jaki sposób wprawimy powietrze w drganie, możemy sprowadzić do naszego życia określone elementy. Najczęściej mantry skupiają się na aspektach takich jak wyciszenie, oświecenie, zdrowie, miłość i pieniądze. Wybór odpowiedniej mantry jest więc kluczowy, jeśli chcesz poświęcić swoją medytację konkretnej intencji. Jeśli nie zależy ci na niczym szczególnym, a po prostu pragniesz sprowadzić do swojego życia światło i harmonię, polecamy jedną z poniższych mantr.
- Mantra Om - jedna z podstawowych mantr, pomaga wprowadzić do naszego życia spokój i odzyskać panowanie nad emocjami.
- Mantra Ah - podobnie jak Om, opiera się na jednej sylabie, która ma wielką moc; koi i uspokaja nasz umysł, pozwala oczyścić go z negatywnych myśli.
- Gayatri mantra - nazywana matką wszystkich mantr, działa wyciszająco na nasz umysł, ale też realnie wspomaga nas w rozwoju duchowym.
PRZECZYTAJ:
Pewność siebie - czym jest i jak je budować? Jak myśleć o sobie dobrze?
Pewność siebie, utożsamiana z poczuciem własnej wartości, wypływa z oceny na swój temat. Jest ona ważnym determinantem sukcesu zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dzięki niej wierzymy, że mamy moc sprawczą i możemy kierować swoim życiem w dowolny sposób. Z łatwością też wychodzimy ze swojej strefy komfortu i jesteśmy w stanie dostosować się do różnych sytuacji. Niestety budowanie pewności siebie jest karkołomnym i długofalowym zadaniem, często wymagającym rozliczenia ze swoją przeszłością. Jak to zrobić? O czym należy pamiętać?