Święty Tymoteusz Apostoł – uczeń św. Pawła i pierwszy biskup Efezu. Konsekwencją osiągnął świętość
Święty Tymoteusz jako biskup Efezu wykazał się niezwykłą odwagą i nieustępliwością podczas apostolskiej działalności. Imię Tymoteusz oznacza „oddający cześć Bogu”, a w przypadku apostoła można dopowiedzieć „do ostatnich sił”. Święty Paweł nazywał św. Tymoteusza „najdroższym synem" i to właśnie do niego zaadresował swoje listy, obecnie znajdujące się w kanonie ksiąg Nowego Testamentu.

W tym artykule:
- Życiorys świętego Tymoteusza Apostoła
- Kogo i czego patronem jest św. Tymoteusz?
- Jak i kiedy zginął święty Tymoteusz?
- Dzień św. Tymoteusza w Polsce
- Relikwie Tymoteusza z Listry
- Ikonografia chrześcijańska – święty Tymoteusz
Życiorys świętego Tymoteusza Apostoła
Tymoteusz urodził się w około 17 roku w starożytnym mieście Listra. Chłopiec był synem nawróconej Żydówki o imieniu Eunike, a także greckiego poganina, ale od małego wychowywał się w duchu chrześcijańskim. Młodzieniec sukcesywnie zyskiwał wykształcenie i zgłębiał Pismo Święte. Wiadomo, że Tymoteusz Apostoł przyjął chrzest z rąk świętego Pawła i od tego czasu stał się jego wiernym uczniem.
Tymoteusz towarzyszył w misji chrześcijańskiej Apostołowi Narodu. Wraz ze św. Pawłem przemierzał tereny Azji Mniejszej, głosząc Słowo Boże i wzywając do nawrócenia. To pobożny młodzieniec był wysyłany w sprawach szczególnie ważnych do gmin chrześcijańskich założonych przez apostoła Pawła. Tymoteusz z gorliwością wypełniał posługę apostolską.
Święty Tymoteusz już w młodym wieku został prezbiterem, a później pierwszym biskupem Efezu. Chrześcijański zwierzchnik otrzymał od świętego Pawła dwa listy, czyli zbiór wskazówek dotyczących sprawowania funkcji biskupiej w sposób sprawny i zgodny z prawem Mojżeszowym. Biskup nie opuścił aresztowanego nauczyciela, nawet gdy św. Paweł przebywał w więzieniu.
Kogo i czego patronem jest św. Tymoteusz?
Tymoteusz i Tytus to święci uważani za patronów Krety. Św. Tymoteusz opiekuje się chorymi z dolegliwościami jelitowymi i chorobami żołądka. Biskup patronuje również miastu Termoli we włoskim regionie Molise.
Przeczytaj także:
Św. Tarsycjusz – męczennik Eucharystii. Wolał zginąć niż oddać Najświętszy Sakrament
Św. Tarsycjusz znany jest w kościele jako młody akolita, niezwykle pobożny i odważny. Chłopiec narażał swoje życie, aby spełnić ostatnie pragnienie prześladowanych chrześcijan. W 1939 roku wzniesiono świątynie ku czci św. Tarsycjusza w Rzymie, a w muzeum w Luwrze można podziwiać rzeźbę A. Falguiere, przedstawiającą męczennika. Czym akolita zasłużył na miano świętego w tak młodym wieku?
Jak i kiedy zginął święty Tymoteusz?
Święty Tymoteusz zmarł najprawdopodobniej śmiercią męczeńską 80 – 97 roku w mieście Efez za czasów cesarza Trajana. Istnieją dwa przekazy wyjaśniające, w jaki sposób stracił życie. Jeden z nich uznaje, że Tymoteusz Apostoł wyraził swój kategoryczny sprzeciw dotyczący organizowaniu krwawych igrzysk, za co został śmiertelnie pobity przez pogański tłum. W innej wersji św. Tymoteusz po objęciu biskupstwa w Efez zaprotestował przeciwko czci Diany (pogańskiej bogini), wzburzając lud. Duchowny był kopany, bity, katowany pałkami, a gdy opadł z sił – ukamieniowany.
Dzień św. Tymoteusza w Polsce
Wspomnienie liturgiczne świętego Tymoteusza obchodzone jest 26 stycznia w Kościele katolickim i 17 stycznia oraz 4 lutego w Kościele prawosławnym. Św. Tymoteusz obchodzi swój dzień wraz ze św. Tytusem – drugim uczniem i pomocnikiem Pawła Apostoła.
Krótka modlitwa do św. Tymoteusza i Tytusa
O Panie, wypełniłeś św. Tymoteusz i Tytusa cnotami apostolskimi. Oby ich pośrednictwo sprawiło, abyśmy żyli dobrze i pobożnie tu na ziemi i zasłużyli sobie w ten sposób na niebiańskie schronienie. Amen
Modlitwa o wstawiennictwo do św. Tymoteusza i Tytusa
Boże, Ty obdarzyłeś apostolskimi cnotami świętych Tymoteusza i Tytusa, spraw przez ich zasługi, abyśmy sprawiedliwie i pobożnie żyjąc na tym świecie, mogli dojść do niebieskiej ojczyzny. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Relikwie Tymoteusza z Listry
Ciało świętego Tymoteusza zostało pochowane przez chrześcijan w granicach miasta. Następnie w 356 roku relikwie świętego spoczęły w Kościele Świętych Apostołów (Konstantynopol), a później zostały przewiezione przez krzyżaków do Włoch.
Relikwie odnaleziono dopiero w 1945 roku i do dziś dnia spoczywają w przeszklonym relikwiarzu w katedrze Termoli nad Adriatykiem.
Ikonografia chrześcijańska – święty Tymoteusz
W ikonografii chrześcijańskiej św. Tymoteusz bardzo często przedstawiany jest jako biskup w uroczystych szatach z przeważającym czerwonym kolorem. Innym razem artyści ukazują świętego w stroju apostoła (tunika i sandały). Atrybutami pierwszego biskupa Efezu są:
- krzyż,
- listy,
- maczuga,
- Ewangelia,
- kamienie u stóp.
Sprawdź również:
Św. Maciej Apostoł zastąpił Judasza Iskariotę. Proszony o wstawiennictwo, pomaga niepłodnym małżeństwom
Św. Maciej stał u boku Jezusa od chrztu do Wniebowstąpienia. Jego imię w tłumaczeniu oznacza „dar Jahwe”. Z Dziejów Apostolskich można dowiedzieć się, że został wybrany do grona 12 apostołów po samobójczej śmierci Judasza. To od niego – jednego z pierwszych uczniów Jezusa Chrystusa, rozpoczęła się sukcesja apostolska.
Polecane
„Pomocnica św. Mikołaja rozpaliła mnie do czerwoności. Przez całe Święta marzyłem, by zobaczyć jej bombki”
„Za święty spokój sprzedałam marzenia własnej córeczki. Teściowa na komunię zaserwowała nam szczyt bezguścia i tandety”
Św. Jakub Większy – pierwszy apostoł męczennik. Przejdź szlak św. Jakuba i odmień swoje życie
Święty Łukasz – Ewangelista i najwierniejszy uczeń Pawła Apostoła. Zapewnia duchowe wsparcie lekarzom i pielęgniarkom
Święty Robert – pierwszy wędrowny biskup Salzburga, który założył najstarszy austriacki klasztor
Święty Paweł Apostoł nie od razu był wyznawcą Jezusa Chrystusa. Zanim został świętym, prześladował chrześcijan
Św. Maciej Apostoł zastąpił Judasza Iskariotę. Proszony o wstawiennictwo, pomaga niepłodnym małżeństwom
Święty Jan Ewangelista – ulubiony Apostoł Jezusa. Jest wzorem do naśladowania dla wszystkich wierzących
Święty Filip Apostoł – męczennik. „Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś?”
Święty Ignacy – męczennik i biskup z Antiochii. Pisał o sobie „Jestem Bożą pszenicą” i nie bał się śmierci
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Wakacje nad morzem w Grano Hotel Solmarina – relaks, natura i słońce!
Współpraca reklamowa
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa