Święty Szczepan – diakon i pierwszy męczennik za wiarę. Pomódl się do niego 26 grudnia
Święty Szczepan znany jest jako diakon i gorliwy wyznawca Jezusa Chrystusa. To od jego męczeńskiej śmierci „Wybuchło wówczas wielkie prześladowanie w Kościele jerozolimskim" (Dz 8, 1). Teolodzy podkreślają, że święty stał się symbolem ogromnej miłości do Boga, dlatego to właśnie św. Szczepana Kościół katolicki obchodzi w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Poznaj życie pierwszego męczennika za wiarę.

W tym artykule:
- Życiorys świętego Szczepana męczennika
- Kogo i czego patronem jest św. Szczepan?
- Jak i gdzie zginął święty Szczepan?
- Dzień św. Szczepana w Polsce
- Modlitwy do Świętego Szczepana
- Relikwie Świętego Szczepana
- Ikonografia chrześcijańska – św. Szczepan
Życiorys świętego Szczepana męczennika
Święty Szczepan był Żydem, chrześcijaninem i należał do hellenistów. Nic nie wiadomo o jego dzieciństwie i dorastaniu. W Dziejach Apostolskich wspomina się, że tworzył grono siedmiu diakonów, których zadaniem była pomoc potrzebującym i apostołom w głoszeniu Ewangelii. Szczepan nawracał niewierzących, przekonywał do Słowa Bożego, służył ubogim, a podczas swojej duchowej misji, posługiwał się językiem greckim.
Wśród wierzących określany był słowami „przepełniony Duchem Świętym i czyniący cuda”, a wśród przeciwników Jezusa Chrystusa nazywany bluźniercą, oskarżanym o praktykowanie zakazanych działań – przeciwko Prawu i Świątyni. Szczepan publicznie wyznał Chrystusa, za co poniósł najwyższą karę.
Kogo i czego patronem jest św. Szczepan?
Święty Szczepan uznawany jest za orędownika dobrej śmierci. Patronuje diakonom i czuwa nad końmi. Do męczennika wierni modlą się w przypadku kolki, bólów głowy, kamicy, a duchowni podczas opętania człowieka. Św. Szczepan jest również patronem archidiecezji wiedeńskiej oraz:
- kamieniarzy,
- murarzy,
- stolarzy,
- bednarzy,
- tkaczy,
- koniuszych,
- kucharzy,
- woźniców,
- stajennych,
- wielu, polskich miejscowości np. Szczepanowa.
Zobacz też:
Święty Sebastian – odważny męczennik i żołnierz Chrystusa. Modlitwa do świętego Sebastiana wzmocni twoją męskość
Święty Sebastian żył w czasach licznych prześladowań chrześcijan, dlatego obrał stanowisko dyskretnego wyznawcy Jezusa Chrystusa. Wstąpił do wojska, bo miał konkretny plan, w którym pomaga niewinnym ludziom. W swoich działaniach był uważny, ale konsekwentny. Nie bał się ani okrutnego Dioklecjana, ani męczeńskiej śmierci. Czym zasłynął św. Sebastian w obronie wiary?
Jak i gdzie zginął święty Szczepan?
Życie świętego Szczepana było skoncentrowane na głoszeniu Ewangelii, za co został w około 34 roku postawiony przed Sanhedrynem (Wysoka Rada i najwyższa żydowska instytucja religijna). Podczas rozprawy sądowej nad losami diakona, fałszywi świadkowie negatywnie wypowiadali się o św. Szczepanie. Skazany bronił się, nawiązując do słusznej wiary w Jezusa Chrystusa. Niestety, został wysłuchany, ale oskarżony.
Wściekli przeciwnicy mężczyzny głoszącego przekonania o boskości Jezusa, wyrzucili go za mury Jerozolimy. Tam dokonano jawnego samosądu (nie było już Piłata, ani nie wybrano jeszcze nowego namiestnika) i zginął śmiercią męczeńską od ukamieniowania przez żydowską społeczność. Świadkiem morderstwa był sam Szaweł, który pilnował szat osób rzucających kamieniami.
Dzień św. Szczepana w Polsce
Dzień świętego Szczepana w Kościele katolickim obchodzony jest 26 grudnia (drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia). W Kościele prawosławnym w szczególny sposób świętego wspomina się aż cztery razy:
- 9 stycznia,
- 17 stycznia,
- 15 sierpnia,
- 28 września.
W drugi dzień świąt, w niektórych parafiach zgodnie z tradycją, nadal święci się owies. To również czas, od którego zaczyna się kolędowanie wśród bliskich i znajomych. Dzień św. Szczepana oznacza dzień pełen radości, składania życzeń i obchodzenia różnorodnych tradycji w zależności od danego regionu.
Modlitwy do Świętego Szczepana
Pod koniec grudnia tylko Boże Narodzenie jest świętem nakazanym, co oznacza dla wierzących konieczność uczestnictwa w Mszy Świętej. Drugi Dzień Świąt, czyli św. Szczepana jest w Polsce świętem państwowym – wolnym od szkoły i pracy, mimo to zdecydowana większość katolików uczestniczy w tym dniu w nabożeństwie.
Podczas mszy odmawiane są liczne modlitwy błagalne i dziękczynne do św. Szczepana.
Krótka modlitwa do św. Szczepana
Boże, spraw, abyśmy mogli naśladować świętego, którego dzisiaj czcimy i nauczyli się miłować naszych wrogów, podobnie jak św. Szczepan, który modlił się za swych prześladowców. Amen.
Przeczytaj także:
Święty Wojciech – główny patron Polski. Poznaj życie pierwszego męczennika i świętego słowiańskiego
Święty Wojciech nie był Polakiem, pochodził z Czech. Jednak za sprawą ogromnych zasług w kształtowaniu losów naszego kraju, został głównym patronem Polski. Uczy męstwa, odwagi, pokory i bezgranicznego zaufania Panu Bogu. Miał zamiar nawracać pogańskich Prusów. Jak skończyła się jego misja? Poznaj męczeństwo Wojciecha z książęcego rodu Sławnikowiców.
Modlitwa o wstawiennictwo do św. Szczepana
Święty Szczepanie, od nieprzyjaciół wiary ukamienowany, za to jedynie, że mądrości twojej, i Duchowi Boskiemu przez Cię mówiącemu, wydołać nie mogli, i sprzeciwić się; przez ten bolesny rodzaj śmierci, proszę cię Święty Męczenniku w Imię Boga, dla któregoś miłości to wycierpiał, daj mi mocno przy honorze Boga mego stawać, i przy cnocie. Chwali Niebo i ziemia tę cnotę twoje, żeś wpośród męczeństwa błagał Boga za nieprzyjaciół swoich, za coś wieńca chwały nieśmiertelnej stał się godnym, wyjednaj mi podobne serce u Chrystusa, alem Jego i ciebie naśladował (naśladowała) w cierpliwości, i w darowaniu krzywd swoim nieprzyjaciołom. Niech w sercu moim nie zemsta, ale miłość Boska mieszka i oto ja ciebie proszę Boże mój po teraźniejszej Kolędzie, abym Cię kochał (kochała), i przekładał (przekładała) nad wszystko, kochał (kochała) bliźnich i nieprzyjaciół. Niech mi kamienie Świętego Szczepana, staną się drogie mi kamieniami żebym się niemi ozdobił (ozdobiła) do królowania z tobą, i z nich w sercu mojemu założył (założyła) fundamenta cnót, któremu bym sobie zasłużył (zasłużyła) mieć Niebo otwarte z Świętym Szczepanem, i wszedł (weszła) do niego na oglądanie wieczne Ciebie Boga mego, Amen.
Relikwie Świętego Szczepana
Prześladowanie chrześcijan spowodowało, że grób św. Szczepana odkryto dopiero w 415 roku. W miejscu pochówku wzniesiono murowaną bazylikę. Druga świątynia powstała tam, gdzie doszło do zamordowania chrześcijanina.
Szczątki świętego najpierw znalazły się w Jerozolimie, następnie zostały przewiezione do Konstantynopola, aby ostatecznie w 560 roku spocząć w Rzymie w bazylice św. Wawrzyńca.
Ikonografia chrześcijańska – św. Szczepan
W ikonografii chrześcijańskiej święty Szczepan przedstawiany jest jako młody mężczyzna w dalmatyce – szaty liturgiczne diakona. Była to biała tunika z dodatkami o złotym kolorze lub bogata w zdobienia wyrazista tkanina. Wizerunek świętego bardzo często prezentuje scenę z męczeńskiej śmierci św. Szczepana podczas kamieniowania.

Głównym atrybutem świętego jest kamień na księdze. Ponadto apostoła wyróżnia:
- Ewangelia,
- dalmatyka,
- gałązka palmowa.
Polecane
„Brałem ojca za świętego, ale miał niezłe grzeszki na sumieniu. Zdębiałem, gdy wyszła na jaw jego kościelna przeszłość”
„Za święty spokój sprzedałam marzenia własnej córeczki. Teściowa na komunię zaserwowała nam szczyt bezguścia i tandety”
Święty January – męczennik chrześcijański. „Krew, która nie może doczekać się zmartwychwstania” należy do niego
Święty Wojciech – główny patron Polski. Poznaj życie pierwszego męczennika i świętego słowiańskiego
Święty Homobonus – „Człowiek pokoju i jego sprawca”. Pomódl się do niego, jeśli liczysz na dochodowy biznes
Św. Pankracy – młody męczennik, który oddał głowę za wiarę. Wzywany podczas wiosennych przymrozków
Święty Sebastian – odważny męczennik i żołnierz Chrystusa. Modlitwa do świętego Sebastiana wzmocni twoją męskość
Święty Ignacy – męczennik i biskup z Antiochii. Pisał o sobie „Jestem Bożą pszenicą” i nie bał się śmierci
Święty Wincenty – męczennik z Saragossy. Kim był archidiakon, do którego wznoszą modlitwy wyznawcy z Europy?
Święty Monitor – czy istnieje? Pomódl się do świętego, niekoniecznie korzystając z komputera
33 cytaty z Pisma Świętego, które warto znać. Te słowa rozgrzeją twoje serce i obudzą wiarę
Święty Walenty – biskup i patron nie tylko zakochanych. Dlaczego męczennik stał się orędownikiem miłości?
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Wakacje nad morzem w Grano Hotel Solmarina – relaks, natura i słońce!
Współpraca reklamowa
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa