Święty Łukasz – Ewangelista i najwierniejszy uczeń Pawła Apostoła. Zapewnia duchowe wsparcie lekarzom i pielęgniarkom
Święty Łukasz był towarzyszem św. Pawła Apostoła i jednym z czterech ewangelistów. Nie należał do grona jedenastu apostołów. Prawdopodobnie osobiście nie znał również Jezusa. Święty pozostawił po sobie bezcenne pamiątki: Ewangelię św. Łukasza, Dzieje Apostolskie, trzecią i piątą księgę Nowego Testamentu. Skąd czerpał tak dokładne informacje?

W tym artykule:
- Kim był święty Łukasz?
- Kogo i czego patronem jest św. Łukasz Ewangelista?
- Skrócony życiorys św. Łukasza Ewangelisty
- Jak zmarł św. Łukasz?
- Dzień św. Łukasza
- Relikwie świętego Łukasza Ewangelisty
- Ikonografia chrześcijańska – św. Łukasz
Kim był święty Łukasz?
Łukasz pochodził z Antiochii Syryjskiej. Był poganinem i lekarzem. W pismach często używał medycznej terminologii. W tradycji Kościoła znany jest jako człowiek wykształcony i umiłowany w literaturze.
Mężczyzna przyjął Chrzest Święty w około 50 r. n.e., podczas podróży misyjnej św. Pawła. Natychmiastowo poczuł, że pragnie zostać uczniem apostoła. Święty Paweł chętnie schował Łukasza pod swoje skrzydła i zabrał w podróż apostolską.
Łukasz od samego początku był najwierniejszym towarzyszem św. Pawła Apostoła. Został przy nim aż do śmierci. Niektóre legendy podają, że Łukasz Ewangelista był również ikonopisarzem i malarzem np.:
- Czarnej Madonny,
- Matki Boskiej Kostromskiej,
- Marii Theotokos.
Ewangelia św. Łukasza
Św. Łukasz znany jest przede wszystkim jako Ewangelista. W Nowym Testamencie pozycja umieszczona jest jako trzecia (po Ewangelii św. Marka i przed Ewangelią św. Jana). Ewangelia św. Łukasza opowiada całą prawdę o życiu Jezusa z pozyskanych informacji od „naocznych świadków i sług słowa”. Święty Łukasz w swoim życiowym dziele porusza m.in. kwestie związane ze zbawieniem, zmartwychwstaniem, Męką Pańską i życiem w wieczności.
Kogo i czego patronem jest św. Łukasz Ewangelista?
Łukasz Ewangelista jako lekarz został patronem służby zdrowia, związków medycznych i chirurgów. Święty otacza swoją opieką Hiszpanię, miasta Achai, a także osoby twórcze: malarzy, grafików, rzeźbiarzy. Św. Łukasz to również patron:
- historyków,
- notariuszy,
- złotników,
- introligatorów (rzemieślników zajmujących się ręcznym oprawianiem wydawnictw).
Przeczytaj też:
Talizman 7 Archaniołów przyniesie ci prawdziwe szczęście. Zapewnia opiekę twojego patrona
Ochronny Talizman 7 Archaniołów wskazuje prawdziwe szczęście związane z przeznaczeniem człowieka. Kieruje na właściwą drogę życia i darzy wsparciem w czynieniu dobra. Czym jest talizman 7 archaniołów i jak działa? Sprawdź jego właściwości.
Skrócony życiorys św. Łukasza Ewangelisty
- W Drugim liście do Tymoteusza, Liście św. Pawła do Filemona i Liście do Kolosan, można odnaleźć najstarsze wzmianki o świętym Łukaszu.
- Łukasz urodził się I wieku w mieście Antiochia.
- Niektóre źródła podają, że był członkiem gminy chrześcijańskiej.
- Na pewno święty był z wykształcenia i zawodu lekarzem.
- Św. Łukasz przyjął chrzest z rąk św. Pawła.
- Został uczniem Pawła Apostoła. Kilka razy – nie wiadomo z jakich powodów – św. Paweł pozostawiał swojego ucznia.
Święty Łukasz nie należał ani do apostołów, ani do grona 72 uczniów powołanych przez Jezusa. Jednak to on był pierwszym kronikarzem Kościoła, którego historię opisuje w Dziejach Apostolskich. Jako człowiek doskonale wykształcony, obeznany z kulturą i językiem, mógł wybrać każdą pracę. On jednak stał się pokornym sługą św. Pawła i Boga. Kiedy św. Paweł jest więziony w Rzymie, św. Łukasz jako jedyny nie opuścił męczennika – pozostaje wierny. Jak podaje tradycja Kościoła, umiera w wieku 84 lat „pełen Ducha Świętego”. Cóż za wielka pochwała dla chrześcijanina! — podkreśla ksiądz katolicki Michał Marek z parafii w Żywcu.
- Święty Łukasz towarzyszył św. Pawłowi aż do uwięzienia w rzymskim więzieniu, a później śmierci.
- Nie wiadomo dokładnie, jak potoczyły się losy św. Łukasza po śmierci nauczyciela.
- Miejsce pochówku świętego nie jest potwierdzone. Istnieją przesłanki, że grób może znajdywać się w Tebach lub Efez.
- Dante określa św. Łukasza „historykiem łagodności Chrystusowej".
Jak zmarł św. Łukasz?
Wiadomo, że św. Łukasz zmarł w wieku 84 lat. Umarł w Beocji — Grecja. Jednak miejsce grobu nie jest znane. Prawdopodobnie nie zmarł śmiercią męczeńską, jak jego nauczyciel św. Paweł.
Dzień św. Łukasza
Wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty w Kościele katolickim przypada na 18 października. Natomiast w Kościele prawosławnym Dzień św. Łukasza obchodzony jest aż dwukrotnie: 31 października i 17 stycznia.
To święto chrześcijańskie, podczas którego homilie kierowane są zazwyczaj do pracowników służby zdrowia. Bardzo często duchowni w tym dniu nawiązują do ubogich i niewiernych. W średniowieczu odprawiano tzw. gusła, czyli do pokarmu zwierząt wrzucano kartkę z prośbą o błogosławieństwo. Niektórzy wierzyli, że to idealny dzień na wróżby.
W dzień św. Łukasza módlmy się za ludzi, którzy zawsze są obecni przy chorych dzieciach, aby nie brakło im sił fizycznych oraz uśmiechu w codziennej posłudze — bpa Kazimierz Nycz.
18 Łukasza października to również data najpopularniejszych imienin Łukasza.
Modlitwy do Świętego Łukasza
Kościoły katolickie i prawosławne uroczyście obchodzą liturgiczne święta św. Łukasza, Ewangelisty. Podczas nabożeństw odmawiana jest Litania do św. Łukasza Ewangelisty, powszechnie znana Modlitwa do św. Łukasza patrona lekarzy, a także krótkie modlitwy w intencji: wytrwałości, uzdrowienia, otuchy, lekarzy, potrzebujących, niewiernych.
Modlitwa do św. Łukasza
Boże, który wybrałeś św. Łukasza, aby w słowie i piśmie objawił Twoją miłość dla ludzi, spraw niechaj wszyscy, którzy ze czcią wymawiają Twoje Imię, zawsze zachowali jedno serce i jeden umysł, i aby usłyszeć mogli Dobrą Nowinę Zbawienia. Amen.
Modlitwa do św. Łukasza patrona lekarzy
Święty Łukaszu, zanim stałeś się uczniem Chrystusa i autorem Jego Ewangelii, byłeś lekarzem. Miej w opiece całą służbę zdrowia i wypraszaj u dobrego Boga błogosławieństwo, pomoc i opiekę dla lekarzy, pielęgniarek oraz wszystkich tych, których powołałeś do służby leczenia chorych i zapobiegania chorobom i bólowi oraz towarzyszenia ludziom w trudnym doświadczeniu choroby i cierpienia. Niech dobry Bóg obdarza wszystkich pracowników służby zdrowia tymi łaskami, których najbardziej potrzebują, aby podejmowali dobre decyzje, byli współczujący i delikatni, rozważni, życzliwi i wyrozumiali, aby opiekowali się chorymi z poświęceniem i miłością, dostrzegając w każdym z nich cierpiącego Chrystusa. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen! Święty Łukaszu, Patronie Służby Zdrowia – Módl się za nami!
Relikwie świętego Łukasza Ewangelisty
Od około 1177 roku relikwie świętego Łukasza Ewangelisty umieszczone są w alabastrowym sarkofagu i spoczywają w Bazylice św. Justyny (Padwa). Niedaleko Bazyliki św. Antoniego. Relikwie znajdują się również w Tebach oraz w katedrze świętego Wita w Pradze.
Przekazy Kościoła wspominają, że przez długi czas w 357 roku, relikwie św. Łukasza Ewangelisty czczone były w Konstantynopolu. Zanim dotarły do Padwy, znajdywały się również w Wenecji, skąd były wywiezione w czasie najazdu Węgrów.
Ikonografia chrześcijańska – św. Łukasz
W ikonografii chrześcijańskiej święty Łukasz przedstawiany jest jako młody, rzadziej starszy mężczyzna, odziany w tunikę o brązowych włosach i krótkiej brodzie. Najczęściej święty w ręku trzyma Ewangelię lub zwoje. Św. Łukasz Ewangelista bardzo często ukazywany jest podczas pisania, a także malowania obrazów („Św. Łukasz malujący Madonnę”).

Święty Łukasz Ewangelista był lekarzem, dlatego nierzadko ukazywany jest w czapce lekarskiej. W sztuce zachodniej święty prezentowany jest z tonsurą, a nawet łysiną bez zarostu. Ponadto do głównych atrybutów świętego zaliczymy:
- księgę,
- woła,
- paletę malarską,
- papier,
- kamień,
- skalpel,
- przyrządy medyczne,
- wizerunek Matki Boskiej.
Zobacz:
Andrzej Bobola i przepowiednie, które dotyczą Polski
Polecane
„Płaczę, gdy myślę o dzieciach. Cieszyły się, że mogły mnie wepchnąć do domu starców i mieć święty spokój”
„List od kochanki Pawła pachniał perfumami i tanim dramatem. Gdy poznałam prawdę o mężu, moja reakcja była ekspresowa”
Święty Tymoteusz Apostoł – uczeń św. Pawła i pierwszy biskup Efezu. Konsekwencją osiągnął świętość
Święty Jan Ewangelista – ulubiony Apostoł Jezusa. Jest wzorem do naśladowania dla wszystkich wierzących
Horoskop dzienny anielski na 27 listopada 2024 dla Koziorożca. Anielskie przesłania i duchowe wsparcie
Józef Moscati – święty lekarz Kościoła katolickiego. Zapoczątkował medycynę holistyczną i leczył nieuleczalnie chorych
Święty Nikodem – faryzeusz poszukujący prawdy. Nazwany przez Jana Apostoła „dostojnikiem żydowskim"
Horoskop dzienny anielski na 20 października 2024 dla Strzelca. Moc wsparcia duchowego
Horoskop dzienny anielski na 23 października 2024 dla Raka. Anioł duchowego wsparcia będzie czuwał.
Horoskop dzienny anielski na 13 września 2024 dla Lwa. Anioł stróż ześle wsparcie duchowe
Horoskop dzienny anielski na 20 października 2024 dla Wodnika. Przewodnik duchowy zapewni mu wsparcie
Mateusz Ewangelista – autor pierwszej Ewangelii. Celnik, który o nic nie pytał, wstał i poszedł za Jezusem
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa