Święty Ignacy – męczennik i biskup z Antiochii. Pisał o sobie „Jestem Bożą pszenicą” i nie bał się śmierci
Święty Ignacy Antiocheński znany jest również jako Teofor. Biskup z Antiochii pragnął całym swoim życiem naśladować Pana Jezusa. Ignacy niejednokrotnie podkreślał, że marzył o męczeńskiej śmierci, aby w sposób najbardziej idealny zjednoczyć się z Chrystusem. To on po raz pierwszy świadomie użył terminu „Kościół katolicki”.

- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys świętego Ignacego Antiocheńskiego
- Listy świętego Ignacego Antiocheńskiego
- Jak i kiedy zginął święty Ignacy Antiocheński?
- Dzień św. Ignacego w Polsce
- Ikonografia chrześcijańska – święty Ignacy
Życiorys świętego Ignacego Antiocheńskiego
Ignacy Antiocheński urodził się w około 30 roku. Niewiele wiadomo o życiu świętego jako dziecka i młodzieńca. Tradycja Kościoła głosi, że prawdopodobnie Jezus, trzymając małego Ignacego, powiedział do apostołów:
Zaprawdę powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego (Mt 18,1-4).
Wiadomo natomiast, że święty Ignacy był drugim lub trzecim biskupem Antiochii, najprawdopodobniej w latach 70-107. W tym czasie chrześcijaństwo rozwijało się w dynamiczny sposób, nieustannie pamiętając o apostołach. Mężczyzna mówił o sobie jako o narzędziu Boga do jednania („człowiek, któremu powierzone zostało zadanie jedności”).
Duchowny żył za panowania cesarza Trajana i jako jeden z przywódców chrześcijan, został skazany na śmierć. Namiestnik syryjski skazał biskupa Ignacego na pożarcie przez dzikie zwierzęta, podczas igrzysk w Rzymie.
W trakcie wyprawy do wyznaczonego miejsca śmierci, święty Ignacy Antiocheński zatrzymywał się dwukrotnie. W mieście Smyrna – czekając na okręt, a także w Troadzie. Biskup Antiochii maksymalnie wykorzystywał ostatnie dni swojego życia, tworząc listy podczas przerw. Skazany na śmierć napisał:
- list do gmin chrześcijańskich w Efezie,
- list do gmin chrześcijańskich w Magnezji,
- list do gmin chrześcijańskich w Tralles,
- list do gmin chrześcijańskich w Rzymie,
- list do Filadelfii,
- list do Smyrny,
- list do św. Polikarpa.
Listy świętego Ignacego Antiocheńskiego
W przerwach do Rzymu, gdzie zaplanowano śmierć męczeńską Teoforma, biskup pisał listy. Autor kierował swoje słowa do różnych wspólnot chrześcijańskich II wieku. Listy miały na celu przekazanie ważnych nauk teologicznych i głoszenie o jedności Kościoła.
Ignacy podkreślał znaczenie biskupa jako źródła jedności w społeczności chrześcijańskiej, ostrzegał przed herezjami i fałszywymi nauczycielami. Dokumenty zawierały osobiste wskazówki i zachęty do wierności w obliczu prześladowań. Ignacy wskazywał na Eucharystię jako na istotny element życia wspólnoty oraz opisywał swoje pragnienia dotyczące spotkań z chrześcijanami, przed swoją męczeńską śmiercią. Listy Ignacego z Antiochii stanowią istotne źródło zrozumienia wczesnych struktur Kościoła i wyzwań, którym musiały podołać.
Jestem Bożą pszenicą. Zostanę starty zębami dzikich zwierząt, aby się stać czystym chlebem Chrystusa. Proście za mną Chrystusa, abym za sprawą owych zwierząt stał się żertwą ofiarną dla Boga — List do Rzymian św. Ignacego.
Jak i kiedy zginął święty Ignacy Antiocheński?
Św. Ignacy zmarł śmiercią męczeńską 20 grudnia około 107 roku w Rzymie. Lwy zagryzły biskupa na arenie rzymskiego koloseum. Święty zginął za wiarę. Szczątki po męczenniku z pobożnością zebrali chrześcijanie, przewożąc i chroniąc w Antiochii.
Początkowo ciało świętego pochowano na cmentarzu kościelnym za bramą Dafnicką. Następnie z polecenia cesarza ciało przeniesiono do już chrześcijańskiej świątyni Fortuny. Ostatecznie relikwie świętego męczennika spoczęło w kościele św. Klemensa (Rzym).
Dzień św. Ignacego w Polsce
Wspomnienie liturgiczne świętego Ignacego obchodzone jest 17 października w Kościele katolickim i 2 stycznia oraz 11 lutego w Kościele prawosławnym. W tym dniu wierni modlą się przede wszystkim o jedność Kościoła i silną wiarę.
Przeczytaj również:
Święty Tomasz Becket – arcybiskup i męczennik. Zamordowany z nienawiści króla
Święty Tomasz uczy skromności, nieugiętości, a także odwagi w sprawach najważniejszych w życiu Kościoła. Podczas jego pogrzebu, zauważono na ciele ślady umartwiania. Arcybiskup prowadził życie ascety i w swoich działaniach nie dążył do posiadania bezwzględnej władzy, ale do kategorycznego zaprzestania nadużyć ze strony Henryka II. Tomasz został ogłoszony świętym 1173 roku przez papieża Aleksandra III. Jak wyglądało jego życie?
Krótka modlitwa do św. Ignacego
Wszechmocny, wieczny Boże, który ozdobiłeś Twój święty Kościół świadectwem Twoich męczenników, spraw, ażeby cierpienia św. Ignacego, które przyniosły mu nieskończoną chwałę, doprowadziły i nas do wiekuistego szczęścia. Amen.
Modlitwa o wstawiennictwo do św. Ignacego
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty chcesz, aby świadectwo świętych męczenników było ozdobą całego Kościoła, spraw, aby sławne męczeństwo świętego Ignacego z Antiochii, przez które zasłużył na wieczną chwałę, było dla nas źródłem męstwa w wierze.
Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Ikonografia chrześcijańska – święty Ignacy
W ikonografii chrześcijańskiej św. Ignacy Antiocheński przedstawiany jest w dwojaki sposób. Czasami jako młody biskup z raną na piersi, a innym razem jako starszy mężczyzna z brodą w szatach biskupa wschodniego obrządku. Charakterystycznym elementem stroju świętego jest symbol IHS (Jesus Hominum Salvator – Jezus Zbawca Ludzi) na piersi.
Jeśli w towarzystwie biskupa znajdują się lwy, to również może być święty Ignacy Antiocheński. Nierzadko męczennik trzyma w ręku księgę lub zwój.

Sprawdź też:
Święty Wincenty – męczennik z Saragossy. Kim był archidiakon, do którego wznoszą modlitwy wyznawcy z Europy?
Święty Wincenty od razu po śmierci został otoczony czcią nie tylko w Hiszpanii i Francji. Św. Augustyn powiedział: „Wincenty czczony jest wszędzie, gdzie rozciąga się imperium rzymskie i gdzie dociera chrześcijańskie imię.” Już w V wieku powstały kościoły pod wezwaniem świętego męczennika, Katedra w Bernie (największy kościół w Szwajcarii) została poświęcona św. Wincentemu z Saragossy i to od imienia archidiakona nazwano przylądek w Portugalii.
Polecane
Święty Anastazy z Antiochii – męczennik wczesnochrześcijański. Krótki żywot wskrzeszonego poganina
Święty Walenty – biskup i patron nie tylko zakochanych. Dlaczego męczennik stał się orędownikiem miłości?
Święty Wojciech – główny patron Polski. Poznaj życie pierwszego męczennika i świętego słowiańskiego
Święty January – męczennik chrześcijański. „Krew, która nie może doczekać się zmartwychwstania” należy do niego
Święty Roman – biskup i fundator wspólnoty chrześcijańskiej w Nepi. Dlaczego zginął śmiercią męczeńską?
Święty Bruno z Kwerfurtu – niestrudzony biskup i misjonarz. Został zabity, gdy skutecznie nawracał pogan
Święty Sebastian – odważny męczennik i żołnierz Chrystusa. Modlitwa do świętego Sebastiana wzmocni twoją męskość
Święty Filip Apostoł – męczennik. „Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś?”
Święty Artur – ofiara prześladowań antykatolickich. Męczennik, o którym więcej nie wiadomo niż wiadomo
Piotr Damiani – święty biskup, który walczył o odnowę Kościoła i głosił teorię o dwóch kluczach
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa