Św. Błażej z Sebasty – patron od gardła. Na czym polega „błogosławieństwo św. Błażeja"?
Św. Błażej jako biskup Sebasty szybko zjednał sobie społeczeństwo i duchowieństwo. Święty nazywany jest jednym z Czternastu Świętych Wspomożycieli, a wierni proszą go o łaskę dobrego korzystania z daru mowy oraz o zdrowe gardło. Mówi się: „Deszcz na świętego Błażeja – słaba wiosny nadzieja”, co jeszcze wiadomo o świętym Kościoła katolickiego i prawosławnego?

W tym artykule:
- Życiorys św. Błażeja
- Kogo i czego patronem jest św. Błażej?
- Jak zginął święty Błażej?
- Dzień św. Błażeja w Polsce i na świecie
- Relikwie Błażeja z Sebasty
- Ikonografia chrześcijańska – św. Błażej
Życiorys św. Błażeja
O życiu świętego Błażeja wiadomo niewiele. Brakuje jakichkolwiek potwierdzonych informacji historycznych, a żywot męczennika opiera się o legendy spisywane przez anonimowych autorów.
Błażej z Sebasty urodził się w III wieku najprawdopodobniej w mieście Cezarea Kapadocka (środkowa Turcja). Mężczyzna studiował filozofię, ale został lekarzem. Pragnąc życia bliżej Boga, Błażej porzucił pracę, a później udał się na pustynię. W samotności rozpoczął życie pustelnika skoncentrowanego na modlitwie i umartwianiu. Gdy umarł biskup Sebasty, Błażej został wybrany na jego zastępcę. Duchowni, a także społeczeństwo dostrzegli w nim pobożnego człowieka, godnego zaufania.
W tym czasie dochodziło do licznych prześladowań chrześcijan, których dowódcą był Licyniusz – cesarz rzymski. Biskup w obawie o swoje życie, schronił się w jednej z górskich jaskiń w górach Argeus, ale nie pozostawił wiernych i nieustannie kierował diecezją. Nieprzychylni św. Błażejowi zdradzili władzom jego kryjówkę. Duchowny został odnaleziony, schwytany i zamknięty w więzieniu.
Błażej z Sebasty nawet za kratami więzienia wypełniał funkcję duchownego i umacniał w wierze współwięźniów. Nie tylko głosił Słowo Boże, ale i działał cuda. Według tradycji uzdrowił pewnego chłopca, któremu ość przebiła gardło, zdecydowanie utrudniając, a nawet uniemożliwiając oddychanie. Św. Błażej ocalił życie dziecku.
Kogo i czego patronem jest św. Błażej?
Święty Błażej powszechnie uznany jest za patrona lekarzy, gardła i orędownika chorób np. krwotoków, kolek, wrzodów, bólu gardła i bólu zębów. Ponadto biskup czuwa nad zwierzętami domowymi, Dubrownikiem – chorwackim miastem, czy też gręplarzami i kamieniarzami.
Św. Błażej znany jest również jako patron przemysłu wełniarskiego. Święty otacza opieką mówców, śpiewaków, a także różnorodne zawody:
- tkaczy,
- piekarzy,
- murarzy,
- krawców,
- szewców,
- grabarzy,
- kapeluszników,
- muzykantów,
- sztukatorów,
- handlarzy wełną.
Przeczytaj również:
Andrzej Bobola – święty „łowca dusz – duszochwat". Jezuita poniósł najokrutniejszą śmierć męczęńską?
Andrzej Bobola nie od zawsze wyróżniał się świętymi cnotami. Jednak jako niezwykle zdolny, wytrwały i pracujący nad sobą kapłan, szybko stał się wzorem do naśladowania. Jezuita otrzymał od Boga niezwykłą umiejętność obcowania z ludźmi, co sprawiało, że wyróżniał się jako godny zaufania kaznodzieja, spowiednik i misjonarz. Polski duchowny cieszył się ogromnymi sukcesami apostolskimi. Teolodzy twierdzą, że to Andrzej Bobola zginął poprzez najokrutniejszą śmierć męczeńską.
Jak zginął święty Błażej?
Wiadomo, że święty Błażej zginął śmiercią męczeńską w około 316 roku w mieście Sebasta. Prawdopodobnie sprzeciwił się straży, która nakazała biskupowi oddania czci pogańskim bożkom i zaprzestania działań chrześcijańskich. Św. Błażej był okrutnie torturowany, szarpany zgrzebłem, a ostatecznie zginął od ścięcia mieczem.
Dzień św. Błażeja w Polsce i na świecie
Wspomnienie liturgiczne świętego Błażeja odbywa się 3 lutego w Kościele katolickim, a 24 lutego według kalendarza gregoriańskiego w Kościele prawosławnym.
W tym dniu w wielu regionach polski obchodzono „Błażejki”. Uroczystość polegała na święceniu specjalnych – skrzyżowanych świec (również o nazwie „błażejki”), które przykładane przez duchownych do gardła („błogosławieństwo św. Błażeja") miały chronić przed różnymi chorobami np. ból zęba, zapalenie jamy ustnej, zadławienie, kaszel, krztusiec. Tradycja trwa do dziś w niektórych diecezjach w Polsce.
W innych regionach w Dzień św. Błażeja święci się jabłka. To również szczególna data w wielu krajach świata np.:
- w Dubrowniku odbywa się uroczysta procesja z udziałem relikwii świętego biskupa,
- w Lombardii z samego rana zjadane są panettone (babki drożdżowe),
- w Hiszpanii dzień Błażeja oznacza kolorowe festyny i widowiskowe procesje.
Modlitwa w dniu święcenia „błażejek”
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty stworzyłeś cały świat. Z miłości zesłałeś nam swojego Syna, Jezusa Chrystusa, narodzonego z Maryi Dziewicy, aby leczył nasze choroby duszy i ciała. Dając świadectwo wiary, święty Błażej, chwalebny biskup, zdobył palmę męczeństwa. Ty, Panie, udzieliłeś mu łaski leczenia chorób gardła. Prosimy Cię, pobłogosław te świece i spraw, aby wszyscy wierzący za wstawiennictwem świętego Błażeja zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego niebezpieczeństwa i zawsze mogli Tobie składać dziękczynienie".
Modlitwa o wstawiennictwo do św. Błażeja
Wszechmogący, Wieczny Boże! Z żywą wiarą i czcią uwielbiamy Twój Boski Majestat i kłaniamy się Tobie oraz prosimy z dziecięcą ufnością o łaski i Twoje miłosierdzie. Rozjaśnij ciemności umysłu mojego promieniem Twego światła i rozpal moje serce ogniem Twojej Bożej Miłości, abym mógł kontemplować wielkie cnoty i zasługi św. Błażeja, i tak jak on, naśladować życie Twgo Boskiego Syna. Ponadto, proszę Cię pokornie o łaskę..., przez zasługi i wstawiennictwo tego potężnego pomocnika duchowego świętego Błażeja. " Bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi". Racz łaskawie to usłyszeć, jeśli jest to na większą chwałę Twoją i na zbawienie duszy. Amen.
Relikwie Błażeja z Sebasty
Ciało świętego zostało pochowane w katedrze w Sebaście. Relikwie św. Błażeja znajdują się również w Tarencie (ramię), a także w Kościele p.w. św. Błażeja w Dubrowniku (kości szyi, czaszka, ręka).
Ikonografia chrześcijańska – św. Błażej
W ikonografii chrześcijańskiej św. Błażej z Sebasty prezentowany jest jako dojrzały mężczyzna, najczęściej z brodą i wąsem. Święty, ubrany w szaty biskupie, zazwyczaj w ręku trzyma księgę i podnosi rękę w geście błogosławieństwa. Jeśli w ikonografii biskup uzdrawia chłopca, to również może ukazywać świętego Błażeja. Męczennik często przedstawiany jest jako pustelnik w otoczeniu dzikich zwierząt.
Ponadto do głównych atrybutów św. Błażeja można zaliczyć:
- pastorał,
- jelenia,
- świece „błażejki”,
- ptaki z pożywieniem w dziobie,
- zgrzebło, czyli narzędzie, którym był torturowany.
Zobacz też:
Św. Jakub Większy – pierwszy apostoł męczennik. Przejdź szlak św. Jakuba i odmień swoje życie
Św. Jakub znany jest jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa. Apostoł otrzymał od swojego nauczyciela przydomek „Syn Gromu", ponieważ wyróżniał się energicznym i porywczym charakterem. To on domagał się np. spalenia miasta za niegościnność, czy też natychmiastowego podania daty zburzenia świątyni. Jednak, gdy miał wybierać między życiem a miłością do Jezusa Chrystusa, nie miał żadnych wątpliwości, jak postąpić.
Polecane
„Pomocnica św. Mikołaja rozpaliła mnie do czerwoności. Przez całe Święta marzyłem, by zobaczyć jej bombki”
„Spotkałem dziewczynę, która modliła się do św. Antoniego, bo bała się o narzeczonego. Szybko jej pomógł”
Św. Spirydon z Tremituntu – patron Korfu. Pomódl się do niego, jeśli jesteś w trudnej sytuacji życiowej
Św. Wincenty a Paulo – patron dzieł miłosierdzia. Prezbiter odszukał powołanie w drugim człowieku
Św. Gerard Majella – patron matek i kobiet w ciąży. Pomódl się do niego, jeśli pragniesz potomstwa
Mądrości św. Franciszka z Asyżu, które koją duszę. Te cytaty pomagają spojrzeć na życie z innej perspektywy
Św. Jakub Większy – pierwszy apostoł męczennik. Przejdź szlak św. Jakuba i odmień swoje życie
Św. Bazyli Wielki – ojciec wschodniego monastycyzmu. Jeden z twórców dogmatu o Trójcy Świętej
Św. Justyn – jeden z najwybitniejszych obrońców chrześcijaństwa. Czekał na nagrodę w niebie
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Wakacje nad morzem w Grano Hotel Solmarina – relaks, natura i słońce!
Współpraca reklamowa
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa