Czerwiec w twoim ogródku
Praca przy grządkach to wspaniały relaks. A jest co robić! Warto zadbać o cebulowe, wysiać byliny i posadzić krzewy.

Wykopujemy cebulki
Czas na ogławianie cebulowych kwitnących latem (tulipanów, narcyzów, hiacyntów), czyli obrywanie zwiędłych kwiatów i owocostanów, które po nich pozostają. Jeśli kwiaty zostawimy, rośliny zaczną wytwarzać nasiona, zamiast gromadzić substancje zapasowe w cebulkach, co zapewni ładne kwitnienie za rok. Pod koniec czerwca rośliny cebulowe zapadają w stan spoczynku - zupełnie zasychają im liście. To najlepsza pora, żeby je wykopać. Robimy to, by cebulki nie rosły zbyt gęsto - co roku obok starej cebuli pojawia się kilka lub kilkanaście potomnych. Gdy się rozwiną, dla wszystkich nie wystarczy miejsca i zaczną się zagłuszać. W rezultacie po kilku latach wszystkie cebulki zdrobnieją i przestaną kwitnąć.
Cebule wykopujemy w suchy słoneczny dzień. Czyścimy ostrożnie i rozkładamy w przewiewnym pomieszczeniu, żeby obeschły. Potem otrzepujemy resztki ziemi i przystępujemy do sortowania. Dorodne cebule odkładamy, by posadzić je jesienią na rabacie. Małe cebulki powinny trafić na zagony zapasowe, gdzie podrosną i wzmocnią się na tyle, by za rok zakwitnąć. Do przechowania pozostawiamy cebulki nieuszkodzone (bez nalotów na łuskach, zniekształceń itp.) Do jesieni mogą poczekać w piwnicy. Najlepiej układać je warstwami w pudełku z suchym piaskiem lub torfem. Co 2-3 tygodnie sprawdzamy, czy nie mają zbyt wil- gotno i czy nie zaczynają gnić. Nadgniłe cebulki wyrzucamy, resztę przesypujemy nowym, suchym piaskiem.
Uzupełniamy rabaty
Puste grządki po cebulowych warto obsadzić szybko rozwijającymi się roślinami jednorocznymi (nasturcją, aksamitkami, ślazem, maciejką) - najlepiej gotową rozsadą. Nadają się też wszystkie rośliny dostępne o tej porze roku w sklepach ogrodniczych (nawet gatunki balkonowe), z wyjątkiem tych, które lubią półcień (niecierpki, begonia czy fuksja). Ponieważ ziemia po cebulowych jest wyjałowiona, należy wymieszać wierzchnią warstwę z kompostem lub ziemią ogrodniczą. Można też dodać trochę nawozu wolno działającego.
Wysiewamy i sadzimy byliny
Jeśli chcemy dosadzić lub dosiać jakieś byliny, np. łubiny, rudbekie czy orliki, najlepiej zdecydować się właśnie teraz. Podczas wakacji jest na to na ogół zbyt sucho, a słońce za ostre i rośliny mogą się nie przyjąć. Przed wysiewem rabatę przekopujemy, usuwamy chwasty, potem mieszamy wierzchnią warstwę gleby z kompostem lub ziemią ogrodniczą. Jeśli roślina lubi przepuszczalną ziemię, dodajemy piasku. Nasiona wysiewamy wprost do gruntu. Po wysiewie należy dobrze podlać grządkę. O regularnym nawadnianiu nie wolno zapominać przez kilkanaście dni, dopóki nie pojawią się młode rośliny. Gdy wzejdą siewki i pojawią się przynajmniej 4 liście, rośliny należy przerwać, by nie rosły zbyt gęsto. Jeśli wolimy użyć gotowej rozsady, należy przygotować podłoże na grządce w taki sam sposób.
Sadzimy drzewa i krzewy
To ostatni moment, by obsadzić ogród drzewami i krzewami, ale tylko, gdy są hodowane w pojemnikach. Co prawda możemy się spotkać z opinią, że tak prowadzone rośliny można sadzić przez cały sezon, ale nawet one mają czasem trudności z przyjęciem się na nowym miejscu, np. podczas dużych upałów. A jeśli jeszcze planujemy dłuższy urlop, po powrocie możemy zastać smętne resztki zamiast pięknego żywopłotu. Rośliny bowiem muszą mieć czas, by się dobrze ukorzenić w nowym miejscu - wtedy można je pozostawić samym sobie. Przed posadzeniem krzewu czy drzewa należy przygotować dołek - musi być większy niż bryła korzeniowa. Warto też poprawić właściwości ziemi, mieszając ją z kompostem lub odkwaszonym torfem (w stosunku 2 objętości ziemi z ogrodu na 1 objętość kompostu). Jeśli podłoże jest zbite (gliniaste) trzeba dodać piasku (3:1). Roślinę umieszczamy tak, żeby korzenie nie zawijały się i obsypujemy dokoła ziemią, którą starannie udeptujemy. Krzew nie może się przy tym przekrzywić na bok! Następnie obficie podlewamy sadzonkę, aby ziemia osiadła i wypełniła wszystkie zakamarki pomiędzy bryłą korzeniową a ściankami dołka.
Polecane
„Poszłam na całość z amantem z apki, a on wyparował. Niestety w moim ogródku zakiełkowało jego nasionko”
„Wystarczyła 1 noc w hotelu, by nasionko zakiełkowało. Amant wolał uprawiać inny ogródek i zostałam na lodzie”
Horoskop miłosny na czerwiec 2025. W twoim życiu uczuciowym dojdzie do znaczących zmian
Przepowiednia anielska na czerwiec 2025. Wystarczy niewiele, aby osiągnąć to, czego pragniesz
Horoskop anielski na czerwiec 2025. Twój duchowy opiekun wysyła ci wizję wygranej
Zamiast wyrzucać, wykorzystaj w ogródku lub na balkonie. Kwiaty wynagrodzą ci to czymś wyjątkowym
„Poszłam na całość z amantem z apki, a on wyparował. Niestety w moim ogródku zakiełkowało jego nasionko”
Upiorna przepowiednia na czerwiec 2025 dla 3 znaków zodiaku. Ich wakacyjne plany zawisną na włosku
„Wystarczyła 1 noc w hotelu, by nasionko zakiełkowało. Amant wolał uprawiać inny ogródek i zostałam na lodzie”
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Wakacje nad morzem w Grano Hotel Solmarina – relaks, natura i słońce!
Współpraca reklamowa
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa