Szlakiem polskich palm
Tydzień przed Wielkanocą wszyscy nosimy do kościoła kolorowe palmy. Są jednak miejsca w Polsce, w których Niedziela Palmowa przebiega wyjątkowo uroczyście. I bardzo malowniczo.

Chociaż sztuka wyplatania kolorowych palm powoli odchodzi w zapomnienie, w trzech miejscowościach w Polsce wciąż jeszcze organizuje się rokrocznie wspaniałe procesje z palmami wysokimi jak drzewa.
Łyse na Kurpiach
Tutaj, w drewnianym kościółku św. Anny, odbywa się słynny konkurs palm. W ubiegłym roku uczestniczyło w nim ponad sto osób z całej okolicy. Niewielka kaplica na co dzień jest zamknięta, otwiera się ją specjalnie na konkurs. Wybudowali ją w czasach zaborów miejscowi cieśle, nie używając ani jednego gwoździa! W środku zobaczycie obrazy, malowane przez artystów ludowych. Przedstawiają Marię i Magdalenę w kurpiowskich strojach oraz Chrystusa dźwigającego krzyż, któremu pomaga Kurp. W takim otoczeniu palmy, mierzące od 1 do 4 metrów wysokości, zdobione bibułkowymi kwiatami i wstążkami, prezentują się wspaniale. Możecie kupić podobne na pamiątkę, na kiermaszu, który odbywa się obok. Znajdziecie tam też kurpiowskie wycinanki i regionalne potrawy. Choćby fernuchy, czyli ciastka z dodatkiem marchwi lub piwa kozicowego, robionego z owoców jałowca, chmielu i miodu.
Łowicz w Łódzkiem
W Niedzielę Palmową od rana na łowickim rynku gromadzi się młodzież z palmami. Wszystkie są duże, nieraz kilkunastometrowe, zdobione bibułkowymi kwiatami i zielenią. Ta najwspanialsza wybierana jest po mszy, która odbywa się w bazylice katedralnej (warto ją potem zwiedzić, bo tu znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Łowickiej, w podziemiach zaś spoczywa 12 prymasów Polski). Region łowicki słynie także z kolorowych wycinanek, którymi zdobi się m.in. jajka na Wielkanoc Podobne możecie obejrzeć w miejscowym muzeum.
Lipnica Murowana
Największe palmy zobaczycie jednak w Lipnicy Murowanej. Ubiegłoroczna „rekordzistka” miała ponad 33 m wysokości! Las palm wyrasta na lipnickim rynku bardzo wcześnie rano, wokół figury św. Szymona – bernardyna, którego kanonizowano w 2007 r. Na rynku grają orkiestry dęte, śpiewają zespoły ludowe, jarmark trwa cały dzień. Przy okazji warto zwiedzić Lipnicę i odwiedzić dwór rodziny Ledóchowskich. Tu wychowały się błogosławiona Maria Teresa, zwana „misjonarką Afryki” i św. Urszula – założycielka zakonu urszulanek. Groby rodziny Ledóchowskich znajdują się w krypcie modrzewiowego kościoła św. Leonarda, który wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Polecane
„Pojechałam w góry, by odsapnąć po rozwodzie. Na szlaku w Tatrach czekała na mnie niespodzianka”
„Na wakacjach chciałam tylko odpocząć. To, co odkryłam w telefonie męża, sprawiło, że wróciłam do Polski sama”
„Pojechałam w góry, by odsapnąć po rozwodzie. Na szlaku w Tatrach czekała na mnie niespodzianka”
Św. Jakub Większy – pierwszy apostoł męczennik. Przejdź szlak św. Jakuba i odmień swoje życie
„Na wakacjach chciałam tylko odpocząć. To, co odkryłam w telefonie męża, sprawiło, że wróciłam do Polski sama”
Wiosną te kwiaty zaleją polskie balkony. I dobrze, bo mogą przynieść nam pokaźną sumkę
Przepowiednie dla Polski. Co czeka kraj i czy przyszłość maluje się wyłącznie w ciemnych barwach?
Wizja wielkiego konfliktu nawiedziła Krzysztofa Jackowskiego. Polska się przed tym nie obroni
Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos. Kiedy misja i co wiemy na temat polskiego astronauty?
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Wakacje nad morzem w Grano Hotel Solmarina – relaks, natura i słońce!
Współpraca reklamowa
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa