Warzywa i owoce zamknięte w pigułce
To prawda, że syropy czy tabletki zawierające wyciąg z pomidorów lub jabłek nie smakują i nie pachną jak warzywa i owoce prosto z ogrodu. Jednak preparaty te bywają nieocenionymi lekarstwami.

Okazuje się, że w warzywach i owocach ukryte są nie tylko witaminy i składniki mineralne, ale także substancje lecznicze - fitaminy (w tekście zaznaczone pogrubioną czcionką). Aby jednak mogły one korzystnie wpływać na zdrowie, musielibyśmy warzywa i owoce jeść kilogramami! A to siłą rzeczy jest niemożliwe. Pamiętajmy też, że przechowywane w lodówce, gotowane czy duszone tracą wiele cennych składników. Dlatego, aby warzywno-owocowa kuracja była skuteczna, oprócz chrupania jabłek czy pestek dyni warto sięgać po przygotowane z nich preparaty.
Zawiera: bromelinę, miedź i potas. Jak działa: zwiększa wydzielanie soków trawiennych, dlatego jest pomocny w trakcie odchudzania. Korzystnie wpływa na nerki i serce, a także układ krążenia.
W aptece: Naturkaps Ananas, Megafyt For Beauty, Fructicol. Aronia Zawiera: antocyjany, witaminy z grupy B, C, E i beta-karoten oraz mangan, miedź, jod, bor i kobalt.
Jak działa: wzmacnia odporność i oczyszcza organizm z toksyn. Uszczelnia też naczynia krwionośne i reguluje ciśnienie krwi.
W aptece: Aronox, Bioaron C.
Borówka czernica
Zawiera: luteinę i flawonoidy.
Jak działa: łagodzi stany zapalne układu pokarmowego i leczy biegunki. Poprawia też krążenie krwi w oczach, co zmniejsza ryzyko jaskry i zwyrodnienia plamki żółtej.
W aptece: Klarin Aktiv, Strix, Bilberin, Prowzrok. Czosnek Zawiera: allicynę, fitosterole oraz witaminy A i C.
Jak działa: ułatwia zwalczanie infekcji i wspomaga układ odpornościowy. Obniża również ciśnienie.
W aptece: Alliofil, Bio-czosnek, Alitol, Naturcaps czosnek, Preventogrip.
Dynia
Zawiera: olej dyniowy, beta-karoten, witaminy C i z grupy B oraz potas, wapń, fosfor, magnez, sód, żelazo i cynk.
Jak działa: korzystnie wpływa na serce i naczynia krwionośne. Bywa pomocna w leczeniu przerostu prostaty i w zwalczaniu pasożytów. Chroni również skórę i wzrok przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych.
W aptece: Prostamer, Peposterol, Naturkaps Dynia + Cynk.
Grejpfrut
Zawiera: glikozydy, flawonoidy, witaminy C i z grupy B.
Jak działa: wzmaga trawienie i przyspiesza przemianę materii. Bywa więc pomocny podczas odchudzania. Poprawia odporność organizmu, zwłaszcza w trakcie infekcji wirusowych i bakteryjnych.
W aptece: Citrosept, Activelife Grapefruit Pectin.
Imbir
Zawiera: olejek eteryczny o palącym, lekko gorzkim smaku.
Jak działa: pobudza wydzielanie soków trawiennych, reguluje pracę woreczka żółciowego i zmniejsza nudności (jako środek przeciwwymiotny mogą go stosować kobiety w ciąży i dzieci).
Jabłko
Zawiera: kwercetynę, polifenole, pektyny i witaminę C.
Jak działa: wzmacnia naczynia krwionośne i chroni przed miażdżycą. Pobudza też pracę układu pokarmowego, więc zapobiega zaparciom i ułatwia odchudzanie.
W aptece: Cidrex, Apfelfit-Naturell, Apple Gold, Activelife Pecti Ligne.
Karczoch
Zawiera: cynarynę, witaminy C i B1oraz wapń, fosfor i żelazo.
Jak działa: łagodzi bóle brzucha, mdłości i zgagę związane z niestrawnością. Pobudza wydzielanie żółci i chroni wątrobę, zwłaszcza po przejedzeniu. Zmniejsza też poziom cholesterolu we krwi.
W aptece: Cynacholin, Hepacynar, Cynarex, Cynarecaps.
Pomidor
Zawiera: likopen oraz witaminy C, E, K i z grupy B.
Jak działa: utrzymuje ciśnienie krwi w normie, chroni przed miażdżycą i zawałem serca oraz przeciwdziała pogarszaniu się wzroku.
W aptece: Pro-State Power, Naturkaps Likopen plus, Olimp Likopen.
Soja
Zawiera: fitoestrogeny (substancje podobne do estradiolu - żeńskiego hormonu), witaminy z grupy B, magnez i fosfor.
Jak działa: zmniejsza dolegliwości okresu menopauzy i zapobiega rozwojowi miażdżycy.
W aptece: Soyfem, Menoplant, Soyplus, Soya Meno, Menostop.
Winogrona
Zawierają: flawonoidy (jedne z najsilniejszych antyoksydantów), witaminy C i z grupy B, potas, magnez, fosfor, wapń i cynk.
Jak działają: zapobiegają zlepianiu się płytek krwi, powstawaniu zakrzepów w naczyniach, obrzękom. Usprawniają też krążenie.
W aptece: Endotelon, Megafyt Anti Age, Bio-active Grape Seeds.
Konsultacja: dr n. farm. Małgorzata Horoszkiewicz-Hassan
- Więcej w Claudii 6/2006
1 z 1

owoce2
Polecane
„Wdałam się w romans z umięśnionym rolnikiem. Niestety plotki o naszej relacji rozeszły się szybciej niż owoce na skupie”
„Mąż chodził do lasu na jagody, a wracał zadowolony z siebie i spocony. Owoce wrzucał też do innego koszyczka”
„Teściowa wie, że nie jem mięsa, ale i tak za każdym razem wciska mi kiełbasę. Uważa, że warzywa są dobre dla królika”
„Mąż chciał mieć spokój i wysłał mnie na Mazury. Nabrałam wiatru w żagle i szybko wpadłam w sidła marynarza”
„Żona wolała awans w pracy i klitkę w Warszawie, niż sielskie życie na prowincji. Nie wracam z nią do spalin i betonu”
„W 1 dzień przeszedłem od zera do milionera. Może i trafiłem szóstkę w totka, ale przegrałem w byciu mężem i ojcem”
„Wzięłam kredyt na wakacje w Splicie i teraz żałuję. Od kiedy przyjechałam, spotykał mnie tylko i wyłącznie pech”
„Po wygranej w totka mieliśmy żyć w pałacu i jeść ślimaki. Zamiast tego przeżyliśmy horror i pogrzebaliśmy marzenia”
„Chciałam dorobić do emerytury i dałam się nabić w butelkę. Za naiwność zapłaciłam 40 tysięcy”
„Syn chciał wyłudzić ode mnie mieszkanie i wypchnąć do klitki. W porę się zorientowałam i zrobiłam cwaniaka w jajo”
„Zaszłam w ciążę i teściowa traktuje mnie jak jajko. Wymyśla wiejskie zabobony i kontroluje każdy mój ruch”
„Żona powiadomiła mnie o ciąży, ale zapomniała wspomnieć, że to dziecko kochanka. Wychowywałem owoce jej zdrady ”
„Rzuciłam wszystko, by spełnić sen o sielance na Podkarpaciu. Wpakowałam się nie tylko w długi, ale i w coś gorszego”
„Trafiłam 6 w totka i się zaczęło. W 3 tygodnie rodzina zrobiła ze mnie bankomat i szybko pożałowałam wygranej”
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Co zabrać na wakacje z dzieckiem?
Współpraca reklamowa
Chmiel – zielony bohater urody, zdrowia i smaku
Współpraca reklamowa
Wakacje nad morzem w Grano Hotel Solmarina – relaks, natura i słońce!
Współpraca reklamowa