Reklama

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Taka polisa będzie zapewnia ochronę w razie szkód wyrządzonych przez osobę kierującą ubezpieczonym autem. W jej ramach to ubezpieczyciel ponosi finansową odpowiedzialność – wypłaci odszkodowanie pokrzywdzonym.

Reklama

Czy ubezpieczenie OC działa poza granicami kraju?

I tak, i nie – wszystko zależy bowiem od tego, do jakiego państwa wybierasz się w podróż. Jeżeli zamierzasz przekroczyć granicę kraju należącego do Unii Europejskiej, wówczas standardowe ubezpieczenie OC będzie wystarczające. To samo dotyczy podróżowania m.in. do Norwegii, Monako, Szwajcarii, San Marino, Bośni i Hercegowiny. W takich przypadkach nie ma potrzeby ubiegania się o dodatkowe dokumenty lub nabywania dodatkowej polisy komunikacyjnej.

Zielona Karta – co to jest i jak działa?

Zastanawiasz się, co to jest Zielona Karta i do czego służy? Stanowi ona dokument potwierdzający, że dany samochód ma ważne ubezpieczenie OC w kraju rejestracji. Dzięki niemu towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje szkodę komunikacyjną wyrządzoną osobom trzecim podczas przebywania sprawcy za granicą.

Przykład. Załóżmy, że podróżujesz do Albanii. Tam powodujesz zdarzenie drogowe – drobną stłuczkę. Zamiast pokrywać szkodę z własnych środków, zrobi to towarzystwo ubezpieczeniowe. Warunek to posiadanie Zielonej Karty.

Zielona Karta obowiązuje w 13 krajach: Maroko, Tunezja, Albania, Czarnogóra, Macedonia, Izrael, Ukraina, Białoruś, Rosja, Azerbejdżan, Mołdawia, Turcja, Iran.

Pamiętaj! Od 19 października 2020 roku Zielona Karta nie obowiązuje w Bośni i Hercegowinie. Oznacza to, że przy podróży do Chorwacji nie musisz posiadać takiego dokumentu.

Warto mieć świadomość, że Zielona Karta jest obowiązkowa zawsze wtedy, gdy przekraczasz granicę kraju wymagającego tego dokumentu. Nie ma przy tym znaczenia, że jest to wyłącznie punkt pośredni na twojej mapie podróży.

Uwaga! Z dniem 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej. Dlatego zaleca się, aby osoby wybierające się w podróż samochodem do tego kraju posiadały Zieloną Kartę.

Jak uzyskać Zieloną Kartę?

Ubieganie się o Zieloną Kartę jest proste – wystarczy zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym obowiązuje polisa OC.

W większości przypadków taki dokument wydawany jest bezpłatnie – w ramach opłacanej składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Jednak niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają wniesienia opłaty.

Warto mieć świadomość, że czas oczekiwania na wydanie Zielonej Karty może wynieść nawet kilka tygodni. Dlatego należy zgłosić się do ubezpieczyciela na długo przed podróżą – tym bardziej, że dokument nie traci ważności zbyt szybko (najczęściej jest ważny w okresie odbywania podróży).

Brak Zielonej Karty – i co dalej?

Niekiedy decyzja o wyruszeniu w podróż zapada spontanicznie lub zachodzi konieczność nagłej zmiany planów. W efekcie towarzystwo ubezpieczeniowe może nie zdążyć wydać Zielonej Karty. To jednak wcale nie oznacza, że musisz rezygnować z podróży – alternatywą jest ubezpieczenie graniczne.

Działa ono na identycznej zasadzie jak ubezpieczenie OC czy Zielona Karta. Różnica polega na tym, że trzeba za nie dodatkowo zapłacić. Często jest to kwota dużo wyższa w porównaniu np. z symboliczną opłatą za wydanie Zielonej Karty u niektórych ubezpieczycieli.

Reklama

Już przy zakupie polisy komunikacyjnej warto pomyśleć o ewentualnym podróżowaniu za granicę. Dlatego zamiast decydować się na przypadkową ofertę, oblicz OC AC za pomocą kalkulatora internetowego i sprawdź, gdzie Zieloną Kartę otrzymasz bez żadnych dodatkowych opłat.

Reklama
Reklama
Reklama