Jak urządzić mieszkanie inspirując się stylem barokowym?
Barok, w historycznym rozumieniu, jest jednym z głównych i najbardziej charakterystycznych kierunków kultury europejskiej. Jego ramy czasowe zamknięte są od XVI do XVIII wieku, chociaż owe wpływy zauważamy również we współczesnej architekturze i literaturze.

- Promocja
W tym artykule:
O ile wydawać by się mogło, że wyraziste formy, przysadzisty dekor i bogate zdobienie jest zbyt odważną propozycją, o tyle w rzeczywistości elementy te znajdziemy w wielu nowoczesnych i współczesnych pomieszczeniach. Jeśli chcesz przenieść do swojego salonu lub sypialni nieco luksusu i pałacowego sznytu - zainspiruj się barokową architekturą.
Słów parę o stylu barokowym
Najwspanialszymi i najbardziej wyrazistymi symbolami stylu barokowego są oczywiście pałace, klasztory i kościoły. Obok bogatych zdobień - o których nieco więcej przeczytasz poniżej - w tym samym czasie znane miasta zyskały na urbanistyce. To właśnie wtedy metropolie takie jak Londyn, Rzym czy Wersal wzbogaciły się w nowe budynki i nowe dzieła sztuki.
Barok do dziś kojarzy się nam z oryginalnymi fasadami i owalnymi lub podłużnymi rzutami. Wiele przestrzeni stworzono na planie krzyża, gdzie boczne nawy połączone były gzymsami, kapliczkami i półkolistymi formami. Do dziś, wśród prekursorów, wymienia się np. Domenico Fontana, Michała Anioła czy Giacomo della Porta. To te znane nazwiska stworzyły listę głównych, barokowych założeń, według których powstały późniejsze, stylizowane pomieszczenia i budynki.
W rozumieniu stylu barokowego wymienia się więc:
• przestrzenne, strzeliste budowle, stojące w opozycji do minimalizmu i przytulności,
• monumentalizm,
• ciężkie formy, z nadal zachowaną proporcją,
• bogactwo dekoracji i ornamentów - poczynając od żłobień, poprzez drogocenne złoto,
• ogólnie rozumiany przepych,
• kolumny, filary, łuki,
• ozdobne, masywne zegary ścienne (https://emako.pl/pol_m_Dekoracje_Zegary-_Zegary-scienne-2949.html)
• świeczki, ozdobne pojemniczki na bibeloty, dodatki vintage, które znajdziesz w np. Emako,
• motywy roślinne, geometryczne lub inspirowane putto (czyli puszystymi aniołkami),
• wykorzystywanie materiałów takich jak marmur, wapień, gips i drobnego piasku.
Barok we współczesnych wnętrzach
Chcąc przenieść do naszych wnętrz odrobinę przepychu, inspirowanego architekturą XVIII wieku, kieruj się kilkoma, prostymi zasadami.
Po pierwsze - postaw na luksus. Barokowe wnętrza to przede wszystkim zamiłowanie do rzemiosła, do piękna i sztuki przez duże “S”. Kluczowym elementem są więc misternie rzeźbione meble, dbałość o detale, wysokojakościowa snycerka i charakterystyczne, wyraziste elementy. Stylizując wnętrza w nurcie barokowym postaw na żłobione zagłówki, tapicerowane sofy, zegary wiszące do salonu, pozłacaną ramy i wywinięte podłokietniki.
Po drugie - wybierz wyraziste, masywne i trwałe materiały. Plastik i aluminium zastąp hebanem, mahoniem, palisandrem, drewnem i marmurem. Jeśli pozwoli ci budżet - wykorzystaj akcenty pokryte warstwą 23-karatowego złota.
Po trzecie - pamiętaj, że niezwykle ważna jest kolorystyka. Paleta kolorów w stylu barokowym opiera się na intensywny i zmysłowych barwach, a ich głębia nastraja i dodaje elegancji. Dominującymi odcieniami jest więc ochra, oberżyna, złoto, szmaragd i ciemny granat. Dla kontrastu i zbilansowania mocnych kolorów dobierz barwy naturalne - beże, szarości i biel. Alternatywą dla nich mogą być tapety, wykorzystujące motywy roślinne oraz sztukateria na sufitach i ścianach.
Czwartym, niezwykle istotnym elementem są oczywiście dodatki. To właśnie w dekorach i wyrazistych akcentach tkwi magia barokowego stylu. Wybierz złote sztućce, ozdobne kinkiety, zegary vintage, strojne żyrandole, aksamitne zasłony przewiązane złotymi chwostami, welurowe narzuty, świeczniki i tekstylia wykończone frędzlami lub haftami.
Po piąte - i ostatnie - wybierz połyskujące tekstylia, które kojarzą się z francuskimi dworkami i wiktoriańskimi apartamentami. Zdecydowanie najpopularniejszymi tkaninami baroku jest welur, adamaszek, welwet, wspomniany już aksamit i jedwab. Ze względu na ich wartość i wysokie ceny postaw na początku na niewielkie akcenty - np. ozdobne poszewki leżące na kanapie, pościel, bieżnik lub obicie pufy, stojącej niedaleko fotela.