Zwierzęta zimą - jak o nie dbać?

Podczas tej pory roku na naszych pupili czyha wiele zagrożeń. Co robić, by ich uniknąć i jak się troszczyć o zwierzaki, gdy za oknem mróz, podpowiada lekarz weterynarii.

Kot śpiący na kaloryferze

Koty to piecuchy. Jednak za dużo ciepła może im zaszkodzić. Jak dbać o te zwierzęta zimą? Jeżeli więc nasz mruczek kocha wygrzewać się na kaloryferze, powinniśmy zadbać, aby temperatura grzejnika nie była za wysoka. W przeciwnym razie zwierzę zostanie poparzone. Proponuję rozłożyć na kaloryferze koc lub matę, która będzie izolowała kotka od bezpośredniego źródła ciepła. Będzie mu na takim posłaniu wygodniej niż bezpośrednio na grzejniku. Pamiętajmy też, aby zwracać uwagę, czy w pomieszczeniu, w którym kot się wygrzewa, nie było nadmiernych przeciągów. Nie ma bowiem nic gorszego dla zdrowia pupila niż wygrzewanie się na kaloryferze przy otwartym oknie. W takim przypadku przeziębienie gwarantowane!

Spacer z psem zimą

Jak przygotować psa do spaceru zimą? Zanim zabierzemy go na dwór należy zadbać o jego odpowiedni ubiór. Przy wyborze ubranka należy zwracać uwagę, aby przylegało do ciała, lecz nie krępowało ruchów, było wiatro- i wodoodporne. Można też kupić buty dla psów, które chronią łapy przed błotem i skaleczeniami. O tej porze roku warto też podawać zwierzakom preparaty wzmacniające odporność. Zalecane są również krótsze spacery z pupilem w okresie zimowym. Pies powinien mieć jak najmniejszą styczność z wilgocią, zarówno na dworze, jak i w domu.

Podczas spacerów z psem zimą zależy zwrócić uwagę na sól i inne środki do odmrażania powierzchni - te preparaty mogą prowadzić do bardzo poważnych zatruć zwierząt. Sól może spowodować zakażenie łapek, podrażnić uszkodzone miejsca i prowadzić do większego bólu pupila.

Twój pies je śnieg?

Psy po intensywnej zabawie często jedzą śnieg. Chcą się napić i ochłodzić. Niestety, jednocześnie sobie szkodzą. Zimny śnieg może bowiem spowodować infekcję. Proponuję na spacer zabrać w termosie przegotowaną letnią wodę, aby napoić pupila, gdy tylko poczuje się spragniony.

Warto także zadbać o to, by zwierzę nie przebywało bezpośrednio w przeciągu i nie leżało na zimnej podłodze. Wystarczy koc lub legowisko, aby zapewnić czworonogowi wystarczająco ciepła.

Króliki nie lubią kaloryferów

Króliczki są wrażliwe na przeciągi. Jak zadbać o króliki zimą? Przeziębione często zapadają na śmiertelnie groźne dla nich zapalenie płuc. Nie tolerują za wysokich temperatur i zbyt suchego powietrza. Dlatego sezon grzewczy jest dla nich trudny. Należy więc zadbać, aby klatka króliczka stała daleko od źródła ciepła oraz była daleko od okna i ścian, od których może się wyziębiać. Pod klatkę podkładamy matę izolacyjną. Często wymieniamy mu ściółkę, gdyż w sezonie grzewczym szybko robi się ona wilgotna. Na czas wietrzenia przenosimy klatkę do innego pokoju albo przykrywamy ją kocem.

Zobacz także: