Ciężka praca, zbyt częste malowanie, nieodpowiednia dieta, a nawet zmienna temperatura to najczęstsze przyczyny, przez które nasze paznokcie ulegają szybkiemu niszczeniu i tym samym stają się kolejną zmorą niejednej kobiety. Jeżeli Ty również zmagasz się z białymi plamkami, łamliwością, przebarwieniami czy rozdwajaniem się płytki paznokcia, to koniecznie przystąp do 2 tygodniowego programu regeneracji.

Zanim zaczniesz regenerację swoich paznokci, usuń stary manicure. Twoje paznokcie muszą odpocząć przez najbliższy czas. Najlepiej zrób to za pomocą bezacetonowego zmywacza do paznokci, który nie wysuszy nadmiernie płytki. Przez kolejne dwa tygodnie zapomnij o kolorowych lakierach i przestrzegaj wszystkich z poniższych zasad.

Zmień nawyki

Nigdy więcej nie stosuj zmywacza do paznokci z zawartością acetonu. Ten składnik jest wrogiem numer jeden płytki paznokcia. Sięgnij po popularny i sprawdzony zmywacz bezacetonowy, który dodatkowo zawiera witaminy i składniki nawilżające. Pamiętaj, aby po każdorazowym usunięciu lakieru z paznokci wmasować w nie kilka kropel oliwki lub oleju kokosowego. Dokładnie nawilż również skórki. Jeżeli Twoje ręce narażone są na ciągły kontakt z wodą, lub silnymi środkami chemicznymi to stosuj rękawiczki, które uchronią Twoją skórę i paznokcie przed nadmiernym uszkodzeniem i wysuszeniem. Jeżeli płytka paznokcia jest rozdwojona, koniecznie przytnij paznokcie. Podczas całej serii regeneracji Twoje paznokcie powinny być krótkie, dzięki czemu maksymalnie je odbudujesz.

Odbudowa od wewnątrz

Zacznij od wewnętrznej odbudowy płytki paznokci. Do swojej diety wprowadź produkty, które zawierają kolagen, dzięki czemu w naturalny sposób przyspieszysz porost paznokci oraz zadbasz o ich utwardzenie. Pomogą Ci w tym:

 • cykoria, szpinak, sałata (witaminy A, B1, B2, C, E, żelazo, flawonoidy),
 • ryby i tran (nasycone kwasy tłuszczowe, witaminy B1 i B2),
 • płatki owsiane (cynk, krzem, magnez, siarka, żelazo),
 • orzechy (cynk, magnez, siarka),
 • wątróbkę (cynk, miedź, żelazo),
 • sery (siarka, witaminy A, B12),
 • pomidory (witaminy A, C, cynk).

Podstawowa dieta to pierwszy krok w walce o zdrowe i piękne paznokcie. Utrzymuj ją nie tylko przez 14 dni trwania regeneracji, ale również po całym planie. Zrezygnuj z mocno przetworzonej i ciężkostrawnej żywności, co dobrze wpłynie nie tylko na paznokcie, ale również na stan Twoje skóry i włosów.

Regeneracja od zewnątrz

Przez kolejne dwa tygodnie nie nakładaj żadnych kolorowych lakierów na swoje paznokcie. Zamiast tego pokryj płytkę paznokci specjalną odżywką regenerującą. Zanim sięgniesz po pierwszy lepszy kosmetyk, upewnij się co do jego składu i jakości.

 „W składzie dobrej odżywki powinny być przede wszystkim składniki o działaniu utwardzającym oraz uzupełniającym ubytki w obrębie płytki paznokciowej. Nowoczesne kompleksy utwardzające wnikają między komórki, z których jest zbudowana płytka paznokciowa, utwardzają keratynę i działają jak wzmacniające spoiwo” – podkreśla Lek. med. Bożena Bierzniewska, Spacjalista dermatolog.

Odpowiednią ilość składniku utwardzającego jakim jest formaldehyd zawiera odżywka do paznokci 8w1 TOTAL ACTION SILVER SHINE od marki Eveline Cosmetics. Wbrew powszechnie przyjętym opiniom, składnik ten nie tylko utwardza, ale również jest substancją konserwującą, która uniemożliwia rozwój i przetwarzanie mikroorganizmów. Dzięki temu unikniemy grzybicy, bakteryjnego nadkażenia płytki paznokciowej, rogowacenia podpaznokciowego, liszaja płaskiego i innych często występujących chorób paznokci. Przed zastosowaniem odżywki należy znać podstawowe zasady, dzięki którym dodatkowo wzmocnimy jej działanie.

Jak prawidłowo stosować odżywkę do paznokci?

 1. Nigdy nie stosuj odżywki na uszkodzone paznokcie (np. po ściągnięciu manicure hybrydowego lub tipsów).
 2. Przed nałożeniem odżywki dokładnie oczyść swoje paznokcie, aby usunąć tłuszcz i zanieczyszczenia.
 3. Na skórki nałóż oliwkę lub krem do rąk. Bądź ostrożna, aby nie natłuścić płytki paznokcia.
 4. Wstrząśnij buteleczkę z odżywką i nałóż pierwszą warstwę.
 5. Drugiego dnia nałóż nową warstwę na poprzednią.
 6. Trzeciego dnia zmyj stare warstwy za pomocą bezacetonowego zmywacza i jeszcze raz powtórz kurację.
 7. Stosuj odżywkę przez dwa tygodnie, a następnie przerwij kurację na jeden miesiąc.

Zadbaj o swoje dłonie

Dłonie to wizytówka każdej kobiety, dlatego oprócz paznokci należy zadać także o skórki wokół nich. Istnieje wiele skutecznych preparatów, takich jak oliwki czy specjalne preparaty do łatwiejszego usuwania skórek. W ten sposób możemy zapewnić optymalną pielęgnację suchym, zniszczonym skórkom i słabym, łamliwym paznokciom.

Po dwutygodniowej regeneracji nareszcie możesz wykonać manicure. Jednak nigdy nie sięgaj po mało popularne i niesprawdzone lakiery do paznokci. Wiele z nich posiada szkodliwy skład, a w tym silnie barwiące substancje. Przed nałożeniem koloru zabezpiecz swoje paznokcie bazą ochraniającą. Szeroką gamę wiosennych kolorów lakierów do paznokci znajdziesz w najnowszej kolekcji wiosna/lato 2016 od marki Eveline Cosmetics.