Żona Mateusza Morawieckiego: Iwona Morawiecka

Mateusz Morawiecki objął stanowisko premiera RP w grudniu 2017 roku. Wywodzi się z rodziny o bogatych tradycjach patriotycznych, toteż powołanie go na tak odpowiedzialną funkcję nie budziło sprzeciwu nawet w szeregach parlamentarnej opozycji. W swoim exposé Mateusz Morawiecki dziękował przede wszystkim żonie, doceniając wsparcie, jakim obdarzała go od początku ich związku. Kim jest zatem Iwona Morawiecka?

Historia ich relacji nie mogłaby raczej służyć za materiał do filmu: poznali się już w szkole podstawowej, pobrali tuż po ukończeniu przez Mateusza Morawieckiego studiów. Przyjaciele pary twierdzą, że Morawieccy tworzą dobre, udane małżeństwo, a ich codzienność nie kryje w sobie nic, co mogłoby kogokolwiek zaszokować czy oburzyć. Mieszkają w jednej z najbardziej ekskluzywnych dzielnic Warszawy, w luksusowej 300-metrowej willi. 

Mateusz i Iwona mają czworo dzieci. Najstarsza córka, Aleksandra, właśnie kończy studia z zakresu finansów i zarządzania na prestiżowej SGH. Jej młodszy o rok brat Jeremiasz wyjechał do Wielkiej Brytanii, by tam zgłębiać międzynarodowe stosunki gospodarcze w London School od Economics. Z kolei dwójka młodszych dzieci, siedmioletni Ignacy oraz sześcioletnia Magda, dopiero rozpoczynają swoją drogę edukacyjną.

Zobacz też:

Żona Roberta Makłowicza. Kim jest kobieta, którą kocha od ponad 30 lat?!

Joanna Klimek-Kurska zdradziła, co przynosi jej mąż do łóżka?

Photo: East News

Mateusz Morawiecki i Iwona Morawiecka - majątek

40 mln złotych - taka jest szacunkowa wartość majątku państwa Morawieckich, wynika z ustaleń Wirtualnej Polski. W artykule wskazano, że w skład majątku wchodzą m.in.: 5 mieszkań, 3 domy oraz kilkanaście hektarów ziemi.

Jak podaje dalej Wirtualna Polska, Mateusz Morawiecki i jego żona w grudniu 2013 roku zawarli umowę o podziale majątku. W skutek tego podziału, polski premier nie musi wykazywać w oświadczeniach majątkowych nieruchomości, które od tego czasu należą do jego żony Iwony Morawieckiej.

We wspomnianym artykule czytamy, że wśród nieruchomości, które posiada żona Mateusza Morawieckiego - oprócz mieszkań we Wrocławiu czy Warszawie, jest także działka rekreacyjna nad Bzurą oraz 100-metrowa posiadłość letnia, umiejscowiona blisko plaży na Dębkach.

Iwona Morawiecka w mediach

Żona premiera Morawieckiego zdaje się być osobą bardzo tajemniczą. Wyraźnie unika rozgłosu, jaki mógłby się wiązać z życiem u boku jednego z najważniejszych ludzi w państwie. Mogliśmy zobaczyć ją ostatnio tylko podczas wyborów.

Sam Mateusz Morawiecki zapewnia przy każdej okazji, że Iwona Morawiecka jest jego podporą, ofiarowując mu spokój domowego ogniska. Z relacji ich przyjaciół wiadomo natomiast, że to głównie na żonie spoczywa obowiązek troszczenia się o sprawy dnia codziennego w domu państwa Morawieckich. Pani Iwona Morawiecka odwozi rano dzieci do szkoły, dba o regulowanie rachunków, rozwiązuje bieżące problemy. W prywatnych rozmowach zwierza się ponoć, że wolała czasy, gdy Mateusz nie był jeszcze szefem Rady Ministrów. Ogrom spoczywających na nim zadań z pewnością nie sprzyja budowaniu głębokich relacji rodzinnych. 

O działalności zawodowej Iwony Morawieckiej wiadomo w zasadzie tylko tyle, że zajmuje się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. Prowadzona przez nią firma nie wyróżnia się jednak niczym szczególnym na tle lokalnego rynku. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mateusz Morawiecki (@morawieckipl) Paź 4, 2020 o 1:14 PDT

 

Zobacz też: Dominika Korwin-Mikke - kim jest żona Janusza Korwina-Mikke?

Mateusz Morawiecki prywatnie: wiek i rodzina

Mateusz Morawiecki z rodziną zapisali niezwykle barwną kartę w powojennej historii Polski. Jego ojciec, Kornel, był jednym z liderów opozycji demokratycznej w PRL, założycielem Solidarności Walczącej - dość radykalnego odłamu niepodległościowego, którego działacze postulowali otwartą walkę z systemem na ulicach. Z powodu swojego zaangażowania Kornel Morawiecki musiał się latami ukrywać, zaś represje dotknęły całą rodzinę Morawieckich. 

Jadwiga Morawiecka, matka Mateusza, wyszła za Kornela w roku 1959. Starsza od męża o dekadę, w chwili ślubu miała już za sobą studia chemiczne. Oboje utrzymywali się w kolejnych latach że skromnych pensji nauczycielskich. Z oddaniem wychowywali jednak czworo swoich dzieci: trzy córki i syna, czyli przyszłego premiera. Czwarta dziewczynka, Magdalena, zmarła w piątym miesiącu życia. 

Mateusz urodził się 20 czerwca 1968 r. we Wrocławiu. W szkole podstawowej nie był prymusem, choć od wczesnego dzieciństwa wykazywał wiele pasji intelektualnych. Całymi dniami siedział z nosem w książce, nie zważając na panującą w rodzinnym domu ciasnotę. Kiedy pod koniec lat siedemdziesiątych jego ojciec zaczął kolportować podziemną prasę, chłopiec ochoczo służył mu pomocą. Tak właśnie rozpoczęła się jego aktywność opozycyjna.

Latem 1983 r. Mateusz Morawiecki został po raz pierwszy pobity przez ZOMO. Miało to miejsce pod kościołem, w którym brał udział we mszy w intencji ojczyzny. Wystarczyło, że zomowcy usłyszeli nazwisko Morawiecki, a natychmiast przystąpili do bicia. Po tym wydarzeniu syn Kornela Morawieckiego bardzo spoważniał i zaczął się mocno przykładać do nauki. Właśnie w edukacji dostrzegał bowiem szansę na obalenie ustroju. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mateusz Morawiecki (@morawieckipl) Sie 23, 2020 o 1:43 PDT

 

Po maturze w 1987 r. podjął studia historyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, w trakcie których dał się poznać jako jeden z najwybitniejszych umysłów na swoim roczniku. Pracę magisterską poświęcił genezie i początkowemu okresowi działalności Solidarności Walczącej. Tekst Morawieckiego uznawany jest do dzisiaj za jedno z najciekawszych świadectw epoki, z uwagi na szereg cennych wywiadów z czołowymi przedstawicielami podziemia. 

Dyplom magistra historii nie zaspokoił głodu wiedzy młodego Mateusza Morawieckiego. Na początku lat dziewięćdziesiątych ukończył on studia MBA na wrocławskiej Akademii Ekonomicznej, następnie zaś studia podyplomowe na Uniwersytecie w Hamburgu. Podczas pobytu w Niemczech odbył również staż w Deutsche Bundesbanku. 

Od tego momentu rozpoczęła się kariera Mateusza Morawieckiego w sektorze finansowym. W 1998 r. podjął pracę w Banku Zachodnim, wspinając się po kolejnych szczeblach kariery: od doradcy prezesa zarządu, poprzez dyrektora banku, aż do prezesa zarządu nowo utworzonego Banku Zachodniego WBK. 

Nawet będąc wziętym finansistą, Mateusz Morawiecki nie zapomniał o obowiązku dbania o narodową kulturę. Z jego inspiracji BZ WBK sponsorował serię patriotycznych wystaw, filmów i innych inicjatyw dla upamiętnienia polskiej historii. Nawet środowiska niezbyt chętne Mateuszowi Morawieckiemu przyznają, że jego działalność na tym polu trudno przecenić. 

Druga dekada nowego millenium to w życiu Mateusza Morawieckiego okres rozkwitu kariery politycznej. Jako członek Prawa i Sprawiedliwości pełnił funkcję ministra rozwoju i finansów, wicepremiera, a nawet ministra sportu. Pod koniec roku 2017 zastąpił Beatę Szydło na stanowisku Prezesa Rady Ministrów. 

Zobacz też: Paulina Kosiniak-Kamysz - kim jest żona Władysława Kosiniaka-Kamysza?