Żona Grzegorza Brauna: kim jest Aleksandra Gruziel?

Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie nie przychodzi z łatwością, bowiem poza filmografią tworzonych przez Aleksandrę Gruziel filmów, wszystkie inne informacje na jej temat nie są jawne, a w sieci brakuje jej zdjęć. Trudno też dowiedzieć się o to, jakie wykształcenie ma żona Brauna, bo zawodowy profil w mediach społecznościowych również nie dostarcza takiej wiedzy.

Wiadomo jedynie, że jest ona z zawodu montażystką i przez lata pracowała ze swoim przyszłym mężem przy różnego rodzaju projektach filmowych, głównie przy dokumentach. Wraz z nim reżyserowała między innymi jeden z odcinków dokumentalnego serialu pod tytułem "Errata do biografii", przedstawiającego dzieje Andrzeja Panufnika. Pracowała także przy innych produkcjach Brauna, między innymi przy filmach "TW Bolek" o Lechu Wałęsie, a także "Towarzysz generał" o Wojciechu Jaruzelskim.

Grzegorza Brauna i Aleksandrę Gruziel połączyła nie tylko pasja filmowa i realizatorska, ale także poglądy. Znany ze swoich antyaborcyjnych i antyeugenicznych poglądów Grzegorz Braun nie ukrywa, że ważne są dla niego takie wartości jak wiara, rodzina i własność. Są to zresztą główne hasła na jego oficjalnej stronie internetowej.

ZOBACZ TEŻ: Dominika Korwin-Mikke: kim jest o 45 lat młodsza trzecia żona Janusza Korwina-Mikkego?

Aleksandra Gruziel co prawda własnej witryny nie posiada, ale zarówno rodzaje filmów, w jakie się angażuje (m.in. "Eugenika: w imię postępu" z 2010 roku), jak i fakt, że ślub wzięła z Braunem w rycie trydenckim, wskazują na to, że być może ona również podziela zdanie Grzegorza Brauna i podobnie podchodzą oni do pewnych kwestii ideowych.

Próżno niestety szukać jakichkolwiek wywiadów z Aleksandrą Gruziel i artykułów poświęconych wyłącznie jej osobie. Nie ma również w sieci esejów i prac jej autorstwa, traktujących na przykład o tematyce filmoznawczej lub innej. Na profilach w mediach społecznościowych większość informacji jest ukryta dla widoku publicznego. 

Na jednym z prywatnych zdjęć widać jedynie, że Gruziel pokonuje ściankę wspinaczkową. Można więc jedynie domniemywać, że lubi sport. Nie wiadomo natomiast, jakie są jej pozostałe zainteresowania. Spoglądając jednak na listę dokonań zawodowych i liczbę zmontowanych filmów pełnometrażowych, zakłada się, że jej pasją jest właśnie edytowanie filmów, głównie dokumentalnych.

Zobacz także:

ZOBACZ TEŻ: Co wiemy o Annie Szumowskiej? Czym zajmuje się żona Ministra Zdrowia?

Czy Grzegorz Braun ma dzieci z żoną?

Grzegorz Braun urodził się 11 marca 1967 roku i przez długi czas, aż do 47. roku życia, pozostawał kawalerem. Zmieniło się to dopiero w 2014 roku, gdy kontrowersyjny polityk i reżyser zdecydował się poprosić o rękę, a następnie poślubić swoją partnerkę zawodową Aleksandrę Gruziel.

Marzenie o małżeństwie spełniło się dokładnie 6 grudnia 2014 roku. To właśnie wtedy, w kościele redemptorystów pw. św. Klemensa Hofbauera w Warszawie, para powiedziała sobie sakramentalne "tak". Jednak ślub, jak przystało na oryginalną i konserwatywną parę, nie wyglądał tak jak każdy inny.

Para udzieliła sobie bowiem ślubu w obrządku rytu rzymskiego/trydenckim, czyli po łacinie. Jest to nadzwyczajny i rozbudowany porządek celebrowania mszy obrządku łacińskiego, opracowany w 1570 roku przez papieża Piusa V. Nie powinno to dziwić, bo Grzegorz Braun jest zwolennikiem takiej formy mszy i często na takowe uczęszcza. Ciekawostką jest to, że kolega z partii Konferedacja, Kamil Bosak, również pobrał się we wspomnianym obrządku ze swoją obecną żoną, Kariną. Było to w 2020 roku.

ZOBACZ TEŻ: Mateusz Morawiecki i Iwona Morawiecka poznali się już w podstawówce. Kim jest żona polskiego premiera?

Para Braun i Gruziel, po zawarciu kościelnego związku małżeńskiego, doczekała się dwójki potomstwa. Aleksander Wincenty urodził się dwa lata po ślubie, a więc w 2016 roku. Co ciekawe, nie są jednak znane fakty na temat drugiej latorośli małżeństwa. Grzegorz Braun i Aleksandra Gruziel niechętnie zresztą opowiadają o swoich najbliższych. Dbają o prywatność. Nie oznacza to jednak, że rodzina w ogóle nie opowiada o ważnych dla nich osobach.

Na przykład Grzegorz Braun chętnie dzieli się informacjami na temat swoich przodków, wśród których znajdują się między innymi rodziny szlacheckie Braunów i Reklewskich (rodzina ze strony matki). Imponujące drzewo genealogiczne można zresztą znaleźć na jednej ze stron z "sejm wielki" w nazwie. Tam znajdzie się ciekawe informacje na temat rodziców Brauna, a także jego rodzeństwa, stryjów, wujów i ciotek. 

À propos relacji genealogicznych, nie do końca wiadomo, czy Aleksandra Gruziel przedstawia się nazwiskiem męża, panieńskim czy dwuczłonowym. W mediach społecznościowych figuruje pod swoim nazwiskiem sprzed małżeństwa.

ZOBACZ TEŻ: Ryszard Kalisz poznał swoją drugą żonę podczas balu. Kim jest jego młodsza o 30 lat księżniczka?

Życiorys żony Grzegorza Brauna w pigułce

Aleksandra Gruziel urodziła się w roku 1980. Jest więc o 13 lat młodsza od swojego męża, Grzegorza Brauna. Jakie jest jej pochodzenie? Urodziła się w Warszawie. Nie wiadomo, gdzie mieszka na stałe obecnie, ale jedno ze źródeł wskazuje na to, że wciąż zamieszkuje w miejscu, z którego pochodzi, czyli ze stolicy.

Nie wiadomo niestety nic na temat wczesnego dzieciństwa i lat studenckich Aleksandry Gruziel, ponieważ nie dzieli się ona takimi informacjami z opinią publiczną, a dodatkowo montażystka nie jest tak rozchwytywana przez media jak żony i partnerki ministrów, prezesów partii i szefów rządu. Nie jest więc łatwo odnaleźć informacje o pełnym życiorysie Gruziel, i to nawet przeglądając rubryki plotkarskie.

Wiadomo natomiast, że podczas długoletniej kariery Aleksandra Gruziel zmontowała ponad 30 filmów, z czego zdecydowana większość to filmy dokumentalne. Jest również montażystką filmów fabularnych, na przykład "Park tysiąca westchnień" z 2004 roku i "Północ-Południe" z 2016 roku. Karierę rozpoczęła w okolicach 2001 roku.

Wśród ważniejszych produkcji znalazły się:

  • "Transformacja" (dokument wieloczęściowy realizowany w latach 2012-2016),
  • "Marsz Wyzwolicieli" (2009 rok)
  • "Defilada Nastroju" (2007 rok),
  • "Towarzysz Generał idzie na wojnę"  (2011 rok)
  • "Eugenika: w imię postępu"  (2010 rok).

Aleksandra Gruziel jest nie tylko montażystką (choć jest to jej główna ścieżka kariery), ale także reżyserką i autorką opracowania muzycznego filmów dokumentalnych. Jeśli chodzi o to ostatnie, serwis filmowy IMBD odnotowuje następujące tytuły:

  • "Towarzysz Generał idzie na wojnę"  (2011 rok)
  • "Eugenika: w imię postępu"  (2010 rok)
  • "Towarzysz Generał" (2009 rok)
  • "Marsz Wyzwolicieli" (2009 rok)
  • "Esencja nastroju" (2007 rok)

We wczesnych etapach swojej kariery angażowała się dodatkowo w ine projekty, na przykład jako 2. reżyserka we "W poszukiwaniu utraconych lat" (2001 rok) oraz jako montażystka asystująca przy filmie "Koniec wakacji" (2003 rok).

Ciekawostką jest, że wiele z wymienionych wyżej filmów znalazło się w polskich i międzynarodowych bazach filmoznawczych, a tytuły niektórych z nich były tłumaczone na język angielski.

Jak widać, dorobek Aleksandy Gruziel jest całkiem liczny.

ZOBACZ TEŻ: Szymon Hołownia broni żonę przed hejtem:"Możecie mnie nazywać zakutym łbem katolickim, ale moją rodzinę zostawcie w spokoju".