Żona Antoniego Macierewicza: Hanna Macierewicz-Natora 

Antoni Macierewicz zawsze wypowiada się o żonie w ciepły sposób, zapewniając, że dzięki niej doświadcza na co dzień uczucia spokoju i stabilności. Zapewne można mu wierzyć, skoro pozostaje w tym związku od niemal pięćdziesięciu lat. Baczni obserwatorzy polskiej sceny politycznej mają jednak prawo do niedosytu, gdyż małżonka Macierewicza bardzo rzadko pokazuje się w telewizji czy prasie. Woli trzymać się na uboczu życia publicznego, lojalnie wspierając męża w trudnych momentach. 

O żonie szefa podkomisji smoleńskiej wiadomo na pewno, że - podobnie jak on sam - z wykształcenia jest historykiem, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w archiwistyce, zaś jej hobbystyczne zajęcie to redakcja i korekta książek. Brała udział m. in. w przygotowaniu do publikacji wspomnień Jadwigi Kaczyńskiej, matki Lecha i Jarosława. 

Macierewiczowie pozostają małżeństwem już prawie od półwiecza i doczekali się tylko jednej latorośli - córki Aleksandry, urodzonej w 1976 roku. Być może mieliby więcej dzieci, gdyby nie ów dramatyczny okres, jakim były w Polsce lata osiemdziesiąte (a zwłaszcza ich pierwsza połowa). Czas walki o jutro oraz związanej z nią niepewności zdecydowanie nie sprzyjały powiększaniu rodziny. 

13 grudnia 1981 r., w chwili wprowadzania przez generała Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego, Hanna Macierewicz-Natora przebywała w Londynie, dokąd zaprosił ją polski Instytut Sikorskiego. Na wieść o wydarzeniach w kraju postanowiła natychmiast wracać. Londyńscy przyjaciele usiłowali jej to za wszelką cenę wyperswadować, lecz ona pozostała nieugięta; wbrew obawom weszła na pokład samolotu. Tuż po wylądowaniu trafiła w ręce Służby Bezpieczeństwa. 

Hannę Macierewicz-Natorę internowano najpierw w Olsztynce Grochowskiej, potem zaś w Gołdapi. Łącznie spędziła w więzieniu niemal siedem miesięcy. Ponieważ służby aresztowały także Antoniego, ich niespełna pięcioletnia córka musiała się znaleźć pod opieką swej ciotki Barbary, czyli starszej siostry Macierewicza.

Po latach Aleksandra będzie wspominać ten czas bez sentymentu - głównie dlatego, że dzieci w przedszkolu nazywały jej rodziców kryminalistami. Dziewczynka nie do końca rozumiała jeszcze znaczenie tego słowa, ale i tak wracała do domu cioci z płaczem. 

Przeczytaj także: Joanna Klimek: kim jest żona Jacka Kurskiego, z którą były prezes TVP wziął drugi ślub kościelny?

Zobacz także:

Hanna Macierewicz-Natora w mediach

Hanna Macierewicz-Natora nie należy do osób medialnych. Jak sama twierdzi, nie znosi polityki, próbuje więc trzymać się od niej jak najdalej. W przeszłości niejednokrotnie dochodziło na tym tle do ostrych spięć między małżonkami. Jeśli wierzyć zapewnieniom Antoniego, wraz z wiekiem oboje nauczyli się trzymać nerwy na wodzy, więc atmosfera w domu stała się spokojniejsza. 

W pewnym momencie Hanna znalazła się jednak na celowniku Jerzego Urbana i jego gazety "Nie". Oskarżano ją bowiem o współpracę z SB w okresie istnienia Polski Ludowej. Kobieta stanowczo zaprzeczała tym insynuacjom, aczkolwiek nie podjęła wobec Urbana żadnych kroków prawnych. 

To Cię również zainteresuje: Żona Michała Dworczyka poznała przyszłego męża w ... harcerstwie. Kim jest Agnieszka Dworczyk?

Antoni Macierewicz: wiek, rodzina, dzieci, wykształcenie

Kim byli zatem rodzice Antoniego Macierewicza? Matka przyszłego polityka, Maria, uzyskała doktorat z biologii, po czym podjęła pracę w Państwowym Zakładzie Higieny. Ojciec Antoniego walczył w czasie wojny w szeregach Armii Krajowej, później zaś został docentem chemii na UW. Pewnego dnia znaleziono go martwego w gabinecie. Do dziś podejrzewa się, że za tą zbrodnią stał Urząd Bezpieczeństwa, brak jednak niezbitych dowodów. 

Młody Antoni brał udział w wydarzeniach marca '68 na Uniwersytecie Warszawskim, za co po raz pierwszy trafił na krótko do więzienia. Nie zniechęciło go to bynajmniej do działalności na rzecz rodzącej się opozycji demokratycznej.

W następnych latach bywał wszędzie tam, gdzie działa się historia: w grudniu '70 organizował zbiórkę krwi dla ofiar masakry robotników na Wybrzeżu, w 1976 r. należał do założyciel KOR-u, a w stanie wojennym uciekł z więzienia i prowadził akcje opozycyjne w podziemiu. Po transformacji ustrojowej zyskał sobie opinię jednego z czołowych (choć nie zawsze cenionych) polityków prawicy. 

Antoni Macierewicz zajmował się naukowo historią Ameryki Łacińskiej; zdołał nawet opanować język Inków Keczua. W czasach komunizmu kilkakrotne wyrzucano go z pracy z powodów politycznych, co sprawiało, że dom utrzymywała wówczas głównie żona. Sytuacja zawodowa Antoniego poprawiła się dopiero po nastaniu nowego ustroju. 

Córka jego i Hanny, Aleksandra Wesołowska, obroniła doktorat z biochemii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest mężatką, ma czworo dzieci. Na co dzień stara się edukować Polki w kwestii zalet karmienia piersią poprzez prowadzenie fundacji Bank Mleka Kobiecego.

Przeczytaj również: Mateusz Morawiecki i Iwona Morawiecka poznali się już w podstawówce. Kim jest żona polskiego premiera?