Żółty Przewodnik 2018: gala Gault&Millau Polska

Znacie "Żółty Przewodnik"? To świetny pomysł na prezent świąteczny dla kobiet, które kochają kulinaria. Znajduje się w nim rzetelna mapa najlepszych restauracji w Polsce oraz informacje o tym, gdzie warto kupić i zjeść regionalne produkty. Każdego roku kilkunastu wykwalifikowanych, anonimowych inspektorów dokładnie ocenia około tysiąca restauracji. Do przewodnika trafia mniej, niż połowa - to miejsca naprawdę godne uwagi. W tym roku inspektorzy wybrali 580 restauracji, aż o 120 więcej niż, w pierwszej edycji! A to oznacza, że w naszym kraju gastronomia jest na coraz wyższym poziomie.

Żółty Przewodnik 2018: Kobieta Szef

Na tegorocznej gali Gault&Millau wręczono nagrody najlepszym szefom kuchni w pięciu dziedzinach. Pośród nich pojawiła się kategoria "Kobieta Szef". Kto jest najlepszą kuchmistrzynią w Polsce? Na to miano zasłużyła Iwona Niemczewska, właścicielka restauracji "Z Drugiej Strony Lustra" w Szczecinie. Jej przygoda z kuchnią nie jest oczywista. Restauratorka z zawodu jest prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy w kancelarii. Dopiero na emeryturze zdecydowała się kompletnie zmienić swoje życie. Podczas podróży do Afryki przeczytała dwie książki o umieraniu i stwierdziła, że jeszcze nie jest za późno, żeby zrealizować swoje odwieczne marzenie.

Tegoroczna "Kobieta Szef" Gault&Milleau zdobyła swoje doświadczenie kulinarne pod okiem Kurta Schellera, Adama Michalskiego oraz Bożeny Sikoń. Założyła własną restaurację w rodzinnym mieście i ukończyła prestiżową szkołę gastronomiczną w Londynie - Le Cordon Bleu. Iwona była też najlepszą uczennicą w grupie Paula Bocuse'a. Nauki odbyła również w londyńskich restauracjach: Murano, Club Gascogne (mających po jednej gwiazdce Michelin) oraz Hibiscus (posiadającej dwie słynne gwiazdki). Od czego wzięła się nazwa restauracji Iwony "Z Drugiej Strony Lustra"? W jej lokalu nie ma "dwóch stron", jak w bajce o "Alicji z Krainy Czarów". Zarówno w kuchni, jak i jadalni panuje bajkowa atmosfera - to równoległa, barwna rzeczywistość, w której można odbyć kulinarną podróż. Na pewno odwiedzimy ten lokal!

Żółty Przewodnik 2018: tradycja i nowoczesność

W tym roku po wręczeniu nagród goście gali zostali zabrani w kulinarią podróż w czasie. Szefowie kuchni przygotowali dla nas dania inspirowane sześcioma epokami historii polskiej kultury, począwszy od średniowiecza, a skończywszy na współczesności. W każdej z "komnat" mieszczących się w budynku Narodowego Forum Muzyki spróbowałyśmy dań zrekonstruowanych z tradycyjnych przepisów typowych dla danej epoki. Jednym z nich był tort z kiszonej kapusty na kruchym cieście, z XVII-wiecznej receptury. Mecenasami każdej epoki Partnerzy tegorocznej gali: Siemens Gaggenau, Jaguar, Nespresso, Antonius Caviar, Moet Hennessy, Makro, Barry Callebaut, Gastro Magic, Grimbergen, Marine Harvest, San Pellegrino oraz Partner Center.

Najlepsi kucharze w Polsce według Gault&Millau:

Szef Kuchni Tradycyjnej: Wojciech Harapkiewicz, restauracja Babinicz, Szczawno-Zdrój 

Młody Talent: Michał Gniadek, restauracja Plato, Warszawa 

Zobacz także:

Szef Jutra: Paweł Stawicki, restauracja Mergato, Gdańsk

Szef Roku: Witek Iwański, restauracja Aruana, Serock

 

Post udostępniony przez @kobieta.pl 28 Lis, 2017 o 12:37 PST