Zosia Zborowska kilka miesięcy temu przywitała na świecie swoją pierwszą córeczkę, Nadzieję. Na swoim profilu na Instagramie aktorka chętnie dokumentowała swoją ciążę i połóg, odpowiadając na wiele pytań fanów i dzieląc się z internautami chwilami z maluchem. Teraz, z okazji miesiąca świadomości utraty ciąży, aktorka po raz pierwszy opowiada o poronieniu i chorobie, z którą zmaga się więcej kobiet, niż myślimy.

Zosia Zborowska o zespole antyfosfolipidowym

Zosia Zborowska zdecydowała się opublikować szczery i wzruszający post, aby zachęcić swoje obserwatorki do częstszego badania się. Aktorka zapozowała na tle podłogi pełnej strzykawek, w koszulce z napisem "mama". 

To ja po skończeniu 11 miesięcy zastrzyków. Nie wiem ile tego w sumie było. Dużo. Zwłaszcza dla mnie, osoby, która jak się jej spytasz czego się boi, to bez zawahania odpowie: zastrzyków - pisze na Instagramie Zosia Zborowska

Gwiazda wspomina, że zalała się łzami gdy usłyszała, że po zajściu w ciążę konieczne będzie przyjmowanie zastrzyków. "Szczerze było mi wstyd przed samą sobą, że tak się tego boje, ale gra ewidentnie była warta świeczki.  A dlaczego o tym piszę? Bo październik to miesiąc świadomości utraty ciąży. A choroba, którą mam, czyli zespół antyfosfolipidowy takie poronienia powoduje, lub utrudnia/uniemożliwia zajście w ciąże. To samo tyczy się trombofilii. A badania na to robi się w Polsce dopiero po trzech lub więcej poronieniach. Dlatego proszę Was dziewczyny: badajcie się."

Zofia Zborowska poroniła?

Aktorka we wpisie sugeruje, że doświadczyła w przeszłości poronienia. "Nikomu nie życzę takiego doświadczenia jakim jest poronienie. A mierzenie się z taką stratą w kontekście ciągłych pytań o to kiedy dziecko było dla nas niezwykle trudne. Stąd moje odwieczne prośby do Was aby nigdy, nikomu nie zadawać takich pytań. Na szczęście nasza historia ma happy end, i tego samego życzę Wam z całego serca" - pisze gwiazda.

To Cię może zainteresuje:

Zespół antyfosfolipidowy

 Zespół antyfosfolipidowy to choroba autoimmunizacyjna, która jest wynikiem nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, skierowanej przeciwko tkankom własnego organizmu. Następstwem choroby zakrzepowej, jaką jest choroba autoimmunizacyjna, jest niedokrwienie narządów, w tym łożyska rozwijającego się w organizmie kobiety w ciąży. Zakrzepy mogą być natomiast przyczyną szeregu innych symptomów takich jak: poronienie, zmiany dermatologiczne, zapalenie mięśnia sercowego, upośledzenie funkcji nerek czy objawy neurologiczne (migreny, udar lub zaburzenia pamięci). Przyczyną zachorowania na zespół antyfosfolipidowy jest najczęściej predyspozycja genetyczna, ale także palenie papierosów, antykoncepcja czy stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.