Gwiazdy, które nie jedzą mięsa 

Z roku na rok coraz więcej gwiazd ogranicza lub całkowicie rezygnuje ze spożywania mięsa. Nie ma w tym nic dziwnego. Naukowcy i ekolodzy nie ukrywają, jak negatywnie na naszą planetę wpływa “wyprodukowanie” mięsa. Produkcja żywności zwiększa emisję gazów cieplarnianych, wymaga zużycia bardzo dużej ilości wody i przyczynia się do wycinki lasów tropikalnych pod hodowlę zwierząt.  

Gwiazdy podejmują decyzję o niejedzeniu mięsa z różnych przyczyn. Dla jednych będzie to sprawa ideologiczna, inni są mocno zaangażowani ekologicznie, a jeszcze inni robią to dla swojego zdrowia i samopoczucia. O zaletach niejedzenia mięsa kilka tygodni temu napisała Małgorzata Rozenek-Majdan. “Twój organizm Ci podziękuje. Twój umysł odpocznie, a Twoje serce odetchnie z ulgą tak niewiele a zmieni tak dużo” - przekonuje gwiazda. Z mięsa prawie dziesięć lat temu zrezygnowała także Zofia Zborowska. Aktorka do zmiany nawyków żywieniowych przekonała na jakiś czas swojego męża, Andrzeja Wronę. Kolejną znaną miłośniczką zwierząt jest Joanna Krupa. Modelka od lat związana jest z organizacją PETA, w kampaniach społecznych przekonuje do adopcji zwierząt, potępia noszenie prawdziwych futer i niedawno przyznała, że wegetarianką jest też jej kilkuletnia córka Asha.  

Jakie jeszcze polskie gwiazdy zrezygnowały z jedzenia mięsa? W naszej galerii znajdziecie listę 10  aktorek, artystek i celebrytek które od wielu lat są wege.  

Diety bez mięsa 

Diety ograniczające spożywanie mięsa, lub całkowicie z nich rezygnujące, są w dzisiejszych czasach niezwykle popularne. Nic dziwnego, że jest ich nawet kilkadziesiąt! Jakie są najpopularniejsze z nich? 

  • Wegetarianizm – dieta, która polega na wyłączeniu z diety mięsa, w tym ryb, owoców morza i.. owadów! Wegetarianie często unikają także spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak smalec czy żelatyna. Dieta nie zakłada jednak zrezygnowania z innych  produktów odzwierzęcych, np. jajek, mleka czy miodu. 
  • Dieta wegańska - weganie rezygnują ze spożywania wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym z jajek, produktów mlecznych, miodu czy smalcu. Dieta jest częścią weganizmu, czyli stylu życia, który dąży do wyeliminowania produktów odzwierzęcych ze wszystkich aspektów życia. Weganie w większości rezygnują dlatego także z noszenia ubrań powstałych z jedwabiu, wełny czy futra,  używania kosmetyków testowanych na zwierzętach czy brania udziału w rozrywkach, w których wykorzystywane są zwierzęta.  
  • Pescowegetarianizm – nazwa diety powstała z połączenia łacińskiego słowa “pesce” (ryba) i “wegetarianizm”. Na czym polega pescowegetarianizm? Zakłada on wykluczenie z diety mięsa czerwonego i drobiu, ale dopuszcza spożywanie ryb i owoców morza, które są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych i białka.