Znaczki na klawiaturze – opis zastosowania klawiszy

Znaczki na klawiaturze zazwyczaj znajdują się przy jej krawędziach. Środkową część natomiast tworzą litery, zwykle umieszczone w układzie QWERTY zaczerpniętym z maszyn do pisania. Odmiana tego ułożenia przystosowana do tworzenia polskich znaków to tzw. klawiatura programisty. Najczęściej ma ona 104 przyciski, choć ich liczba może się różnić w zależności od budowy i wielkości komputera. Przekonajmy się, które z klawiszy warto znać.

Shift na klawiaturze występuje podwójnie, po lewej i prawej stronie. Jego główną funkcją jest tworzenie wielkich liter oraz znaków górnych, czyli opisanych na danym klawiszu ponad symbolem głównym. Przy wciśniętym caps locku Shift działa odwrotnie i pozwala pisać małymi literami. Przydatny jest także przy niektórych skrótach klawiszowych.

Klawisz Windows, lub inaczej klawisz Win znajdziemy na każdej klawiaturze dostosowanej do systemu operacyjnego Microsoftu. Wciśnięcie go uruchamia Menu Start, w którym można zmieniać ustawienia komputera i wyszukiwać programy, foldery i pliki.

Klawisz Fn najczęściej występuje w laptopach i notebookach. W kombinacji z innymi klawiszami wywołuje polecenia alternatywne - np. uruchamia wyszukiwanie, zmienia jasność ekranu lub przewija dokument. W małych urządzeniach umożliwia symulację klawiatury pełnowymiarowej.

Klawisz Return to inne określenie na Enter, zaczerpnięte z układu maszyn do pisania, w którym analogiczny przycisk pozwalał na rozpoczęcie nowej linii i powrót karetki, czyli części ruchomej. Enter odpowiada przede wszystkim za zatwierdzanie wybranej przez użytkownika opcji, a w edytorach tekstu umożliwia stworzenie nowego akapitu. Klawisz ten występuje zarówno na klawiaturze głównej jak i numerycznej, choć w obu przypadkach jego działanie jest takie samo.

Klawisz Insert jest szczególnie przydatny w edytorach tekstu, gdyż możemy nim przełączać między trybem pisania a nadpisywania, czyli zastępowania istniejących już znaków nowymi. Ponadto przycisk pozwala na bezpośrednie wklejanie treści ze schowka, a więc wyklucza konieczność szukania funkcji "wklej" po kliknięciu myszką.

Skróty klawiszowe, które ułatwiają pracę

Znaki klawiaturowe to niejedyne, co może ułatwić nam pracę - równie przydatne bywają skróty klawiszowe. Są to kombinacje dwóch lub więcej przycisków, które pozwalają na uruchomienie danej opcji systemu lub przeglądarki internetowej.

Zobacz także:

Control+Alt+Delete to połączenie, które szczególnie warto znać, ponieważ włącza zarządzanie systemem. Dzięki niemu można wyłączyć komputer, zrestartować go, zablokować, przełączyć użytkownika i zmienić hasło. Sekwencja jest też przydatna, gdy urządzenie się zatnie, ponieważ umożliwia wywołanie menedżera zadań, dzięki któremu możemy zamknąć program lub plik odpowiedzialny za pojawienie się błędu.

Ctrl+C i Ctrl+V włączają funkcję "kopiuj-wklej". Można ich używać zarówno dla tekstu, jak i dla obrazów.

Ctrl+Shift zmienia klawiaturę programisty na układ QWERTZ znany z niektórych maszyn do pisania, czego skutkiem jest m.in. zamiana miejscami liter "Y" i "Z".

Win+F otwiera wyszukiwarkę w systemie Windows.

Alt+Tab służy do przełączania między programami na pasku.

Ctrl+F uruchamia opcję "szukaj" w tekście.

Ctrl+A to odpowiednik funkcji "zaznacz wszystko" - zaznacza np. cały dokument lub wszystkie pliki w folderze.

Ctrl+S zapisuje postępy w pracy.

Ctrl+Z cofa wprowadzone zmiany.

Ctrl+Y ponawia cofnięty proces.

Ctrl+P umożliwia bezpośrednie wydrukowanie dokumentu.

Ctrl + i Ctrl - to powiększenie i pomniejszenie widoku ekranu.

Skróty w przeglądarce internetowej:

Ctrl+T wywołuje nową kartę,

Ctrl+W zamyka bieżącą kartę,

Ctrl+H otwiera historię przeglądania,

Ctrl+J pozwala sprawdzić listę pobranych plików,

Ctrl+D dodaje stronę do zakładek.