500 plus: zmiany

Rządowy program 500 plus to jeden z centralnych punktów polityki prorodzinnej prowadzonej przez PiS, który od ponad 2 lat zapewnia partii rządzącej niesłabnącą popularność. Tysiące Polaków co miesiąc korzysta z 500 plus. co kosztuje państwo miliardy złotych rocznie. Stąd co jakiś czas pojawiają się pomysły jak ograniczyć prawo do 500 plus tak, by dostawali je tylko naprawdę potrzebujący. Trzeba przyznać, że taki rządowy program finansowego wsparcia faktycznie może być dużą pomocą dla rodziców w trudnym położeniu. Wygląda jednak na to, że Ci najbardziej potrzebujący mogą niedługo stracić prawo do zasiłku. Dlaczego?

Samotni rodzice stracą 500 plus?

Wygląda na to, że z 500 plus będą mogli pożegnać się samotni rodzice. Wszystko w związku ze wzrostem płacy minimalnej od 2019 roku. Choć wzrost pensji to generalnie dobra wiadomość, to dla rodziców samotnie wychowujących dzieci może to oznaczać utratę prawa do 500 plus. Dlaczego? Prawo do 500 plus mają rodziny, gdzie dochód na rodzica nie przekracza 800 zł netto miesięcznie. Po wprowadzeniu nowej kwoty płacy minimalnej, dochód na osobę w rodzinie, gdzie rodzic samotnie wychowuje dziecko, będzie wynosił ok. 817 zł miesięcznie, czyli o 17 zł przekroczy wymaganą granicę.

500 plus odebrane wielu rodzinom

Może się okazać, że z 500 plus pożegnają się nie tylko samotni rodzice. Urzędy od kilku miesięcy bardzo skrupulatnie sprawdzają ile faktycznie wynoszą dochody rodziców korzystających z programu. Deklarowane dochody muszą być potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Wiele rodzin otrzymało już wezwania do złożenia wyjaśnień, a w najgorszych przypadkach zawiadomienia o utracie prawa do 500 plus.