Zmiana czasu z letniego na zimowy

Zmiana czasu z letniego na zimowy przypada co roku na koniec października. I choć informacje o terminie przestawienia zegarów pojawiają się w mediach z dużym wyprzedzeniem, niektórym z nas wciąż zdarza się przegapić ten dzień. W przeciwieństwie do wiosennej zmiany czasu, która wypada najczęściej pod koniec marca, zmiana czasu z letniego na zimowy jest znacznie mniej uciążliwa. Oznacza bowiem cofnięcie wskazówek o 60 minut, dzięki czemu śpimy o godzinę dłużej. Kiedy wypada w tym roku? Zmiana czasu z letniego na zimowy 2019 wypada w ostatni weekend października. W nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu - z 3:00 na 2:00. W przypadku smartfonów, tabletów, smartwatchy, komputerów i innych urządzeń podłączonych do internetu, zegar zostanie zaktualizowany automatycznie. O przesunięciu wskazówek muszą pamiętać natomiast posiadacze klasycznych zegarków i budzików.

Zmiana czasu na zimowy - kiedy następuje i jakie ma skutki?

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2019: dlaczego zmieniamy czas?

Przepisy dotyczące zmiany czasu obowiązują w całej Unii Europejskiej. Reguluje je obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r., według której począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1:00 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października. Z kolei czas zimowy zmieniamy na letni w ostatni weekend marca. W Polsce zmiany czasu regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016 (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 33). Choć nie wszyscy o tym wiedzą, to właśnie czas zimowy jest w rzeczywistości czasem astronomicznym - a zatem obowiązującym na danym obszarze geograficznym. Oznacza to, że wprowadzany wiosną czas letni jest de facto kwestią umowną wśród państw członkowskich. Mimo to, to właśnie zmiana czasu z letniego na zimowy wywołuje największe kontrowersje.

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2019: czy jest nam potrzebna?

Dyskusja na temat konieczności zmieniania czasu trwa od lat. W Polsce oraz w krajach północnych pojawia się mnóstwo głosów za tym, by pozostać na stałe przy czasie letnim. Głównym argumentem jest oczywiście zyskanie większej ilości naturalnego światła po południu, co jest korzystne dla wielu branż, m.in. handlu, turystyki czy rekreacji, a także dla samych obywateli, którzy dzięki temu mogliby po pracy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Za pozostaniem przy zmianie czasu przemawiają też kwestie bezpieczeństwa na drogach - dłuższy dzień oznacza lepszą widoczność i mniejszą liczbę wypadków drogowych w szczytowych godzinach, gdy najwięcej osób wraca do domu. Z kolei pozostanie przy czasie zimowym (astronomicznym) jest korzystniejsze dla rolnictwa i tych branż, które są zależne od światła słonecznego rano.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Misja Zdrowie (@swiat_barbarki) Mar 31, 2019 o 1:41 PDT