Zmiana czasu na letni w 2022 roku: kiedy?

Zmiana czasu z zimowego na letni coraz bliżej. Abyście nie zapomnieli o zmianie czasu, przypominamy kiedy należy przestawić zegarki z czasu zimowego na letni.

Zmiana czasu na letni 2022 to dla wielu jeden z przyjemniejszych momentów. Już od dłuższego czasu dni stają się coraz dłuższe i lepiej nam się funkcjonuje. Moment przestawienia zegarków z czasu zimowego na letni sprawia, że czujemy wiosnę pełną piersią. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki na czas letni?

Już w najbliższy weekend, czyli ostatni weekend marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. W nocy z 26 marca (sobota) na 27 marca (niedziela) przestawimy zegarki i będziemy mogli cieszyć się długimi wiosennymi popołudniami.

 

Przeczytaj także:

Zmiana czasu na letni w 2022 roku: w którą stronę przestawiamy zegarki? Czy śpimy krócej czy dłużej?

Chociaż zegarki przestawiamy co roku, to wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy zegarki przestawiamy do przodu a kiedy cofamy. Czy zmieniając czas na letni śpimy dłużej czy krócej? Już spieszymy z odpowiedziami.

Zmieniając czas z zimowego na letni przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na 3:00 i tym samym śpimy krócej. Odwrotnie sytuacja wygląda kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy. Wówczas śpimy dłużej i przestawiamy zegarki z godziny 3:00 na 2:00.

Zobacz także:

Chociaż fakt, że będziemy tej nocy spać krócej nie każdemu się podoba, to długie, jasne popołudnia sprawiają, że zdecydowanie wolimy zmieniać czas na letni niż odwrotnie.

To Cię również zainteresuje:

Zmiana czasu z zimowego na letni: jak długo jeszcze?

Wszystko wskazuje na to, że najbliższa zmiana czasu z zimowego na letni 2022 nie jest ostatnią. Początkowe plany, że kończymy ze zmianą czasu w 2021 roku pokrzyżowała pandemia i póki co nadal pozostajemy przy zmianie czasu.

Na rządowej stronie Głównego Urzędu Miar czytamy:

- Aktualnie wśród państw członkowskich UE nie zostało wypracowane jednoznaczne stanowisko, ani co do rezygnacji ze zmian czasu, ani co do wyboru opcji czasu, ani co do zmiany czy wyboru konkretnej strefy czasowej lub grupy stref czasowych.

W październiku 2021 r. Komisja Europejska wydała komunikat ws. zmian czasu w latach 2022–2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie EU „muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia ze zmianami czasu”.

To pokazuje, że będziemy zmieniać czas co najmniej do 2026 roku.

Cieszycie się na zmianę czasu z zimowego na letni?

Zobacz także: