Zmiana czasu na letni 2018: kiedy przestawiamy zegarki?

Zbliża się zmiana czasu z zimowego na letni 2018. Jak co roku będziemy musieli przestawić zegarki z czasu zimowego na letni 2018. Wiele z nas zastanawia się, kiedy jest zmiana czasu z zimowego na letni 2018?

W Polsce dwa razy w roku musimy przestawić zegarki. Pierwszy raz przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni, drugi raz musimy przestawić zegarki z czasu letniego na zimowy. Kiedy zatem jest zmiana czasu na letni w 2018? Zgodnie z zasadą zmiana czasu na letni wypada w czwartą niedzielę marca, czyli w roku 2018 dokładna data zmiany czasu z zimowego na letni to 25 marzec 2018, a dokładnie o godzinie 2. w nocy z 24 na 25 marca.

Zmiana czasu na letni 2018: w którą stronę przestawiamy zegarki?

Jak co roku w związku ze zmianą czasu z zimowego na letni 2018 pojawia się pytanie: w którą stronę przestawiamy zegarki, do przodu, czy w tył? Osoby, które korzystają z zegarków elektronicznych nie muszą się nad tym zastanawiać, jednak ci, którzy posiadają zegarki analogowe muszą w związku ze zmianą czasu na letni przestawić wskazówki zegara do przodu, czyli z godziny 2.00 na 3.00.

Zmiana czasu z zimowego na letni 2018: śpimy krócej, czy dłużej?

Noc, kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni, czyli w roku 2018 jest to data 25 marca o godzinie 2.00, będzie nocą, kiedy będziemy spać godzinę krócej. Jeśli każdego dnia wstawaliśmy na przykład o godzinie 7.00, to po zmianie czasu na letni będzie to godzina 8.00. W pierwszych dniach po zmianie czasu będziemy to wyraźnie odczuwać, jednak fakt, że na wiosnę dni robią się coraz dłuższe, na pewno pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Zmiana czasu z zimowego na letni 2018 w Polsce

Czy to ostatnia zmiana czasu z zimowego na letni 2018 w Polsce? Wiele z nas zadaje sobie to pytanie w związku  z tym, że niedawno pojawił się pomysł nad zlikwidowaniem zmiany czasu w Polsce. Wyjątkowo wszystkie kluby jednogłośnie zgodziły się na to. Niestety nie jest to takie proste. Okazuje się, że taki pomysł byłby niezgodny z unijną dyrektywą 2000/84/WE, która określa zasady na jakich wprowadza się czas letni.

W Polsce zmianę czasu stosujemy od 1977 roku. Obecnie czas letni funkcjonuje w około 70 państwach, a od 2011 roku również Rosji i Białorusi. Zdaniem naukowców zmiana czasu źle wpływa na nasze samopoczucie, dlatego lepszym rozwiązaniem byłoby zlikwidowanie zmiany czasu.

Kolejna zmiana czasu 2018 czeka nas w październiku, kiedy będziemy musieli przestawić zegarki z czasu letniego na zimowy.