Zmarła Maria Janion

Maria Janion była wielkim autorytetem dla kilku pokoleń humanistów. W swojej pracy poruszała głównie tematykę mitów narodowych, które kształtują polską mentalność oraz badała okres romantyzmu. Napisała ponad 20 książek, z których najszerzej znane są „Niesamowita słowiańszczyzna” oraz „Romantyzm i historia”. Jest ważną postacią dla feministek i LGBT, a także wszystkich mniejszości. Krytycznie podchodziła do każdej władzy. Komentowała polską scenę polityczną z wielką wnikliwością wynikającą z jej studiów nad polską mentalnością.

Maria Janion zmarła 23 sierpnia, w wieku 93 lat, w swoim domu w Warszawie. Informację przekazała do mediów Kazimiera Szczuka, jej przyjaciółka i uczennica. Dla Oko.press opisała ostatnie chwile życia pani profesor.

Odeszła tak jak chciała – w swoim domu, wśród książek. Zasnęła podczas lektury. Była niesamowitą osobą, w pełnym tego słowa znaczeniu. Szlachetną i etyczną. Do ostatniej chwili była świadoma, do ostatniej chwili dodawała nam otuchy.

Maria Janion całe życie poświęciła swojej pracy naukowej i na zawsze zapisze się w historii polskiej kultury. Była postacią szczególnie bliską i ważną dla kobiet, zwłaszcza środowisk feministycznych. W naszej galerii przeczytacie o 10 powodach, dla których powinna znać ją każda z nas.

ZOBACZ TEŻ: Olga Tokarczuk założyła fundację: czym będzie się zajmować?