Złote mleko - właściwości

W zimne, jesienne dni szukamy ukojenia w gorących naparach. Rozgrzewamy się przy kubku kakao lub korzennej, aromatycznej herbacie. Przygotowujemy sobie eliksiry o wzmacniających właściwościach, które uchronią nas przed przeziębieniem. A takim antidotum na choroby jest osławione "złote mleko". Napój zawdzięcza swoją nazwę intensywnie żółtej barwie oraz niezliczonym zaletom dla zdrowia. Bazuje na superfoods pełnych antyoksydantów i składników dobroczynnie wpływających na ciało.

Ten gorący nektar przygotowuje się na mleku kozim lub kokosowym (w wegańskiej wersji). Jego głównym składnikiem jest lecznicza kurkuma, która działa jak antydepresant czy naturalny środek na ból. Regularne spożywanie żółtej przyprawy wpływa na lepszy wygląd skóry. Przyspiesza metabolizm, a nawet sprawia, że organizm wolniej się starzeje. Warto łączyć ją ze składnikami o równie silnym, pozytywnym działaniu.

Złote mleko, zwane również "kurkumowym latte", zawiera w sobie korzenne przyprawy. Dzięki nim rozgrzewa ciało w zimne dni i zyskuje przyjemny aromat. Warto dodać do niego imbir oraz miód, działające jak naturalny antybiotyk. Efekt wzmocni sok ze świeżej pomarańczy, zawierający witaminę C czy beta-karoten. Z kolei mleko kozie ma o wiele bogatszy skład, niż to pochodzące od krowy. Znajduje się w nim więcej fosforu, wapnia i potasu oraz niewiele laktozy. To sprawia, że pomaga zwalczać wirusy, a nawet zredukować zmęczenie lub stres!

Zobacz też: Czarny czosnek - naturalny antybiotyk

Złote mleko z kurkumą - przepis:

szklanka mleka koziego

sok z połówki pomarańczy

1 łyżeczka kurkumy

Zobacz także:

1 łyżka miodu

1/2 łyżeczki cynamonu

1/4 łyżeczki kardamonu

ok. łyżeczki startego imbiru

gwiazdka anyżu dla podkręcenia smaku

Przygotowanie jest proste - wystarczy dokładnie połączyć ze sobą wszystkie składniki, na końcu kładąc na wierzch koktajlu gwiazdkę anyżu. Mleko kurkumowe najlepiej smakuje na ciepło, warto więc najpierw podgrzać mleko z migdałów i dopiero wtedy dodać resztę składników. Złote mleko można pić także w formie modnego smoothie bowl.

Zobacz też: Sprawdziłam, czy maseczka z kurkumy działa. Oto efekty!