Złote Lwy 2020: „Zabij to i wyjedź z tego miasta” z główną nagrodą

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpoczął się 8 grudnia. Tym razem, z powodu pandemii koronawirusa, w nieco innej formie - wszystko odbyło się w formie transmisji, również sobotnia gala rozdania nagród. Główna, pierwszy raz w historii konkursu, powędrowała do filmu animowanego. Nagrodzona Złotym Lwem „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego to sentymentalna opowieść o czasie przemijaniu. Twórca pracował nad animacją aż 14 lat, a głosów bohaterom użyczyli między innymi Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Gustaw Holoubek, Barbara Krafftówna czy Krystyna Janda. Srebrną nagrodę otrzymali Magnus Van Horn i Mariusz Włodarski za film „Sweat” z Magdaleną Koleśnik w roli głównej. Aktorka została nagrodzona za pierwszoplanową rolę kobiecą w tej produkcji. Nagrodę "Złoty Pazur" 45. FPFF w kategorii "Inne Spojrzenie" dla filmu "Magnezja", otrzymali reżyser Maciej Bochniak oraz producenci: Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham, „Platynowe Lwy” powędrowały do Feliksa Falka i Andrzeja Barańskiego za całokształt dorobku artystycznego. 

Zobacz też: Agnieszka Holland prezydentką Europejskiej Akademii Filmowej „Wierzę, że EFA ma ważną rolę do odegrania i jestem szczęśliwa, że biorę w tym udział”

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbywa się od 1974 roku (W latach 1974-1986 w Gdańsku). Podczas trwania festiwalu wyświetlane są filmy fabularne, które powstały w danym roku i oceniane przez jury. Główną nagrodą są „Złote Lwy”, laureaci są też wyróżniani „Srebrnymi” i „Platynowymi Lwami”, oraz wręczane są nagrody indywidualne. W 2019 roku „Złote Lwy” zdobyła Agnieszka Holland z filmem „Obywatel Jones”.