Złote globy 2021: zwycięzcy w kategoriach filmowych

Nagroda dla najlepszego dramatu powędrowała do „Nomadland" z Frances McDormand. Reżyserka filmu, Chloé Zhao, zdobyła również nagrodę w kategorii reżyserskiej.

Nagrodę dla najlepszej komedii lub musicalu otrzymał „Kolejny film o Boracie” – sequel kultowej komedii z Sachą Baronem Cohenem w roli głównej, który również został wyróżniony w czasie gali.

Szczególnie wzruszający moment miał miejsce podczas wręczenia nagrody dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym. Otrzymał ją pośmiertnie Chadewick Boseman za rolę w "Ma Rainey: Matka bluesa". Statuetkę odebrała jego żona, Taylor Simone Ledward.

Powiedziałby coś pięknego, coś inspirującego, coś, co wzmocniłoby głos, który mówi "potrafisz" i wszyscy mamy go w sobie – powiedziała w czasie przemowy.

W tej samej kategorii nagroda dla najlepszej aktorki trafiła do Andrei Day - za rolę w filmie "The United States vs. Billie Holiday". Natomiast nagrodę, dla najlepszej aktorki w musicalu lub komedii otrzymała Rosamund Pike za rolę w "O wszystko zadbam".

Nagroda dla najlepszych aktorów drugoplanowych powędrowała do Daniela Kaluuya ("Judas and the Black Messiah") Jodie Foster ("Mauretańczyk").

Statuetkę za najlepszy film anglojęzyczny otrzymał „Minari” w reżyserii Lee Isaac Chung, opowiadający historię koreańskiej rodziny, która w pogoni za amerykańskim snem przeprowadza się do Arkansas.

Złote Globy 2021: zwycięzcy w kategoriach serialowych

„The Crown” wygrało nagrodę za najlepszy serial dramatyczny. Za role księżnej Diany i księcia Karola wyróżniono Emmę Corrin i Josha O’Connora. Statuetka za rolę drugoplanową trafiła też do grającej Margaret Thatcher Gillian Anderson.

Wśród wyróżnianych nie mogło zabraknąć kultowego serialu „Gambit królowej”, który otrzymał nagrodę w kategorii najlepszy serial limitowany. Anya Taylor-Joy – odtwórczyni głównej roli, która wcieliła się w Beth Harmon, również została wyróżniona w kategorii aktorskiej.
Nagroda dla najlepszego aktora w serialu limitowanym trafiła zaś do Marka Ruffalo - za rolę w "To wiem na pewno".

Jane Fonda również znalazła się wśród nagrodzonych. Odebrała statuetkę im. Cecila B. de Mille'a za całokształt pracy i działalności publicznej. W czasie swojego przemówienia podkreśliła, jak ogromne znaczenie ma dla niej walka o równe szanse.

W kryzysowym czasie takim jak obecnie opowiadanie historii zawsze było kluczowe. Opowieści mogą zmieniać nasze serca i umysły. Mogą nam pomóc zobaczyć siebie nawzajem w nowym świetle - mówiła aktorka, odbierając nagrodę. Jest też historia o naszym środowisku, której się boimy - o tym, czyje głosy szanujemy i wynosimy na piedestał. O tym, kto może usiąść przy stole i o tym, kto nie jest wpuszczany do pokoju, w którym podejmowane są decyzje.

Złote Globy 2021: lista nagrodzonych

Najlepszy dramat - "Nomadland"
Najlepszy musical lub komedia - "Kolejny film o Boracie"
Najlepsza aktorka w dramacie - Andra Day
Najlepszy aktor w dramacie - Chadwick Boseman
Najlepsza aktorka w musicalu lub komedii - Rosamund Pike
Najlepszy aktor w musicalu lub komedii - Sacha Baron Cohen
Najlepsza aktorka drugoplanowa w dramacie - Jodie Foster
Najlepszy aktor drugoplanowy w dramacie - Daniel Kaluuya
Najlepszy reżyser - Chloé Zhao
Najlepszy scenariusz - Aaron Sorkin
Najlepsza animacja - "Co w duszy gra"
Najlepszy film nieanglojęzyczny - "Minari"
Najlepsza muzyka - "Co w duszy gra" - Trent Reznor, Atticus Ross i Jon Batiste
Najlepsza piosenka - "Io si" z filmu "Życie przed sobą"
Najlepszy serial dramatyczny - "The Crown"
Najlepszy serial komediowy - "Schitt's Creek"
Najlepszy serial limitowany - "Gambit królowej"
Najlepsza aktorka w serialu limitowanym - Anya Taylor-Joy
Najlepszy aktor w serialu limitowanym - Mark Ruffalo
Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym - Emma Corrin
Najlepszy aktor w serialu dramatycznym - Josh O'Connor
Najlepsza aktorka w serialu komediowym - Catherine O'Hara
Najlepszy aktor w serialu komediowym - Jason Sudeikis
Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu - Gillian Anderson
Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu - John Boyega
Nagroda specjalna im Cecila B. deMille'a - Jane Fonda
Nagroda specjalna im Carol Burnett - Norman Lear