Zespół jelita drażliwego (IBS) jest częstym stanem charakteryzującym się dyskomfortem w jamie brzusznej związanym ze zmienionymi wypróżnieniami i jest obecnie diagnozowany zgodnie z nowymi kryteriami Rome IV. Chociaż IBS nie skraca życia człowieka, wiąże się z dużą opieką zdrowotną i obciążeniem ekonomicznym. Badania wykazały, że pacjenci z zespołem jelita drażliwego mają zwiększoną liczbę wizyt w służbie zdrowia, testów diagnostycznych i operacji. IBS może również poważnie wpłynąć na jakość życia danej osoby.

Kto choruje na zespół jelita drażliwego?

Istnieje kilka badań wykazujących, że dzieci matek z zespołem jelita drażliwego są nieco bardziej narażone na zdiagnozowanie IBS. Również rodzeństwo pacjentów z IBS jest bardziej narażone na ten stan. Badania te sugerują, że niektóre geny odgrywają rolę w IBS. Badania te są w toku i miejmy nadzieję, że doprowadzą do opracowania testu diagnostycznego dla IBS w przyszłości.

Przyczyny zespołu jelita drażliwego

Dokładna przyczyna IBS nie jest znana. Czynniki, które wydają się odgrywać pewną rolę, obejmują:

- Skurcze mięśni w jelicie. Ściany jelit są wyłożone warstwami mięśni, które kurczą się, gdy przenoszą pokarm przez przewód pokarmowy. Skurcze, które są silniejsze i trwają dłużej niż zwykle, mogą powodować gaz, wzdęcia i biegunkę. Słabe skurcze mogą spowolnić przepływ pokarmu i prowadzić do twardych, suchych stolców.

Układ nerwowy. Problemy z nerwami w układzie trawiennym mogą powodować dyskomfort, gdy brzuch rozciąga się od gazu lub stolca. Źle skoordynowane sygnały między mózgiem a jelitami mogą powodować nadmierną reakcję organizmu na zmiany, które zwykle występują w procesie trawienia. Może to spowodować ból, biegunkę lub zaparcia.

Ciężka infekcja. IBS może rozwinąć się po ciężkim ataku biegunki spowodowanej przez bakterie lub wirusy. Nazywa się to zapaleniem żołądka i jelit. IBS może być również związany z nadmiarem bakterii w jelitach (przerost bakterii).

Zmiany w drobnoustrojach jelitowych. Przykłady obejmują zmiany w bakteriach, grzybach i wirusach, które zazwyczaj znajdują się w jelitach i odgrywają kluczową rolę w zdrowiu. Badania wskazują, że drobnoustroje u osób z IBS mogą różnić się od tych u osób, które nie mają IBS. 

Zespół jelita drażliwego — objawy

Ostatnie badania wykazały, że wiele objawów IBS jest związanych z nadwrażliwością nerwów znajdujących się w ścianie przewodu żołądkowo-jelitowego. Te nerwy różnią się od tych w rdzeniu kręgowym i mózgu. Dla niektórych osób IBS może wynikać z tego, jak nerwy jelitowe komunikują się z mózgiem lub jak mózg przetwarza te informacje. W krajach zachodnich zespół jelita drażliwego wydaje się dotykać kobiety dwa razy częściej niż mężczyzn. IBS jest bardzo powszechny, występuje nawet u 15 procent populacji Stanów Zjednoczonych. Większość osób z zespołem jelita drażliwego rozwija pierwsze objawy przed 40 rokiem życia, a wielu pacjentów przypomina sobie początek objawów w dzieciństwie lub młodej dorosłości. Wydaje się, że istnieje element rodzinny, ponieważ wielu pacjentów z IBS zgłasza posiadanie członka rodziny z podobnymi objawami.

Inne objawy IBS mogą obejmować

- wzdęcia
- uczucie, że nie skończyłeś wypróżniania
- białawy śluz w stolcu

Diagnostyka zespołu jelita drażliwego

Badanie krwi
Pracownik służby zdrowia pobierze od ciebie próbkę krwi i wyśle próbkę do laboratorium. Lekarze używają badań krwi do sprawdzania stanów innych niż IBS, w tym niedokrwistości, infekcji i chorób trawiennych.

Test stolca
Lekarz przekaże pojemnik do łapania i trzymania próbki kału. Otrzymasz instrukcje, gdzie wysłać lub zabrać zestaw do testów. Lekarze używają testów kału, aby sprawdzić krew w stolcu lub inne objawy infekcji lub chorób. Lekarz może również sprawdzić krew w stolcu, badając odbytnicę podczas badania fizykalnego.

Inne testy
Lekarze mogą wykonywać inne testy, aby wykluczyć problemy zdrowotne, które powodują objawy podobne do objawów IBS. Lekarz zdecyduje, czy potrzebne są inne badania na podstawie

- wyniku badań krwi lub tego, czy masz rodzinną historię chorób trawiennych, takich jak celiakia, rak jelita grubego lub choroba zapalna jelit
- czy u pacjenta występują objawy, które mogą być objawami innego stanu lub choroby

Leczenie farmakologiczne w zespole jelita drażliwego

Leczenie zespołu jelita drażliwego polega przede wszystkim na udzielaniu wsparcia psychologicznego i zalecaniu działań dietetycznych. Leczenie farmakologiczne ma charakter wspomagający i powinno być ukierunkowane na objawy, takie jak modulacja utrzymującej się hiperalgezji trzewnej. Pacjenci powinni poinformować swojego lekarza o wszelkich rodzinnych chorobach przewodu pokarmowego, zwłaszcza raka okrężnicy, celiakii lub choroby zapalnej jelit. Również objawy, które zmieniają się w czasie lub nagle, takie jak rodzaj bólu, nasilenie lub częstotliwość, powinny być omówione z lekarzem. 

Zrozumienie istoty jelita drażliwego

Doświadczenie każdej osoby z chorobą jelita drażliwego jest wyjątkowe. Niektórzy mogą mieć objawy kilka dni w miesiącu, podczas gdy inni mogą mieć codzienne objawy przez tygodnie lub miesiące. Bardzo często zmieniają się objawy, a także podgrupa (IBS-D, IBS-C lub IBS-M) i nasilenie. Zespół jelita drażliwego jest często przewlekłą chorobą lub chorobą, która ma ciągłe objawy i trwa długo, zazwyczaj wiele lat życia. Wielu pacjentów z IBS doświadcza objawów przez całe życie. Jedynym wyjątkiem są osoby, u których rozwinął się IBS po zatruciu pokarmowym lub poinfekcyjnym IBS.  

Żywienie w zespole jelita drażliwego

Z jednej strony należy zmniejszyć spożycie nierozpuszczalnego błonnika (który pochodzi z pełnych ziaren, takich jak makaron, chleb i płatki zbożowe), aby nie przyczyniał się do braku równowagi w ruchu jelit. Z drugiej strony należy zwiększyć spożycie rozpuszczalnego błonnika, który pomaga w produkcji stolca i częstotliwości wypróżnień. Możesz znaleźć to włókno w roślinach strączkowych, owocach i warzywach. Kawa i herbata powinny być spożywane z umiarem. Należy całkowicie unikać alkoholu. Ponadto nie zapomnij pić wystarczającej ilości wody dziennie. W ten sposób upewnisz się, że całe twoje ciało jest nawodnione, szczególnie jeśli chodzi o tworzenie stolca.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie zespołu jelita drażliwego?

Jest możliwe całkowite wyleczenie zespołu jelita drażliwego. Natomiast należy pamiętać o przyjmowaniu zalecanych leków, jak również pilnowania zrównoważonej diety. Zespół jelita drażliwego jest zaburzeniem, które powoduje między innymi drastyczne zmiany tranzytu jelitowego i silny ból brzucha. Może powodować naprzemiennie biegunkę z zaparciami i jest ściśle związana z jedzeniem. Na szczęście w większości przypadków nie jest to poważna patologia, a jej objawy można kontrolować, poprawiając styl życia i dietę.

Rozwiązaniem w problemach związanych z IBS oraz zaburzeniami żołądkowo- jelitowymi będzie zastosowanie produktu takiego jak Silicolgel.
Silicolgel to naturalny koloidalny kwas krzemowy o działaniu potwierdzonym klinicznie, który tworzy ochronną powłokę na błonie śluzowej żołądka i jelit. Silicolgel działa jak gąbka, która wiąże większość substancji drażniących, toksycznych czy też patogenów. Dzięki temu rozwiązuje wszelkie dolegliwości gastryczne, takie jak:
• zgaga
• biegunka
• ból brzucha
• gazy
• wymioty
Silicolgel jest również rekomendowany przy problemach związanych z zespołem jelita drażliwego (IBS). Powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce. Polecany przez dietetyków. Więcej na: www.silicol.pl Dostępny w aptekach stancjonarnych i internetowych.

Materiał powstał z udziałem marki Silicolgel.