Zerowy PIT dla młodych ustawa: kto skorzysta?

Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą zerowy podatek dla osób do 26. roku życia, zatrudnionych w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o pracę, których dochód roczny nie przekroczył 85,5 tys. złotych. Z ulgi mogą zatem skorzystać osoby, których miesięcznie zarobki nie przekraczają średnio 7,1 tys. brutto. Warto pamiętać, że jeżeli wypłata będzie miała miejsce po dniu urodzin pracownika, jego wynagrodzenie będzie podlegać już opodatkowaniu. Regulacja zaczyna obowiązywać od 1 sierpnia 2019 roku. W okresie od sierpnia do grudnia 2019 dochód nie może przekroczyć 35 636,67 zł.

Projekt w sejmie w trakcie głosowania poparło 419 posłów, przeciw zagłosowało 4, nikt nie wstrzymał się od głosu. Mimo uchwalenia ustawy tak dużą większością, nie obyło się bez sporów. Do projektu zgłoszono 3 poprawki, które zostały odrzucone przez komisję finansów publicznych. Ponadto ustawa nie przewiduje zwolnienia od podatku dla osób, które pracują na podstawie umowy o dzieło, czy prowadzą własną działalność gospodarczą. Skrytykowała to Genowefa Tokarska z PSL-UED: „Rząd wyklucza tą ustawą tych najbardziej przedsiębiorczych. Projekt bez poprawek narusza zasadę równości wobec prawa”.

Zerowy PIT: czy zerowy podatek pomoże młodym?

Mateusz Morawiecki umotywował swoją decyzję w sejmie:

Zbyt dużo państwo polskie przez te 30 lat, wymagało i wymaga od młodych, a zbyt mało pomaga. Chcemy to zmienić. Pracodawcy nie byli gotowi na gwałtowne podwyżki. My poprzez obniżkę PIT do 0 proc. dajemy młodych pracownikom podwyżkę.

Swój niepokój co do ustawy wyraziło wiele organizacji, m.in. Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców i NSZZ Solidarność. Ich główna obawa polega na niedopasowaniu poziomu obciążeń do zdolności płatniczej podatników. Jako przykład porównują zwolnionego z płacenia podatku 26 latka, zarabiającego 85 tys. złotych rocznie, do 27 latka zarabiającego 27 tys. złotych brutto, muszącego płacić normalną stawkę.

Jak zwolnienia z płacenia podatków mają podnieść zarobki wśród młodych?

Z uwagi na to, że ustawa zaczyna obowiązywać od 1 sierpnia 2019, tegoroczny dochód nieopodatkowany może wynieść maksymalnie nieco ponad 35 tys. złotych. Mimo wejścia w życie ustawy już za miesiąc zaliczki na podatek dochodowy będą odprowadzane tak jak wcześniej, zatem duże oszczędności będzie można zauważyć dopiero podczas przyszłorocznych zwrotów. Można tego uniknąć, składając do pracodawcy wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek. Od następnego roku zwolnienie młodych z podatku będzie automatycznie uwzględniane przy wyliczaniu zaliczek. Przewiduje się, że z zerowych podatków skorzysta ok. 2 mln ludzi, a zarobki "na rękę" wzrosną o kilka tysięcy złoty rocznie.

Zerowy PIT dla młodych: oświadczenie 

Aby skorzystać z zerowego PIT-u jeszcze w tym roku należy złożyć u pracodawcy specjalne oświadczenie. W przeciwnym wypadku zaliczki na podatek będą pobierane, a pensja nie zostanie podwyższona. Te pieniądze do nas wrócą dopiero w formie zwrotu nadpłaconego podatku po rozliczeniu podatkowym za 2019, czyli najwcześniej wiosną przyszłego roku.

Zerowy PIT dla młodych: kto nie skorzysta?

Z zerowego PIT-u nie będą mogły skorzystać młode osoby zatrudnione na postawie umowy o dzieło, a także posiadający własną działalność gospodarczą. Zmiany nie dotyczą też umów o staż studencki oraz przychodów uzyskanych z praktyk absolwenckich.

Zobacz także:

Rząd szacuje, że z zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia skorzysta ponad dwa miliony młodych pracowników.