Żelki to popularne cukierki w formie galaretki o stałej konsystencji. Nazywa się je także miśkami, a wytwarza głównie z żelatyny i cukru.

Zwolennicy żelków twierdzą, że są one nie tylko pyszne, ale i dobroczynne. Żelatyna w nich zawarta ma dobrze wpływać na nasze stawy, a soki owocowe dostarczać witamin. Niektórzy mówią nawet, że zawarta w kolorowych misiach żelatyna wzmacnia paznokcie - to mit. Żelatyna nie zawiera żadnych substancji regenerujących ani odżywiających płytkę paznokcia. Wiele preaparatów witaminowych dla dzieci ma własnie formę żelków (do kupienia w aptekach, a nie w zwykłych sklepach).

Niestety wad żelków jest znacznie więcej. Zawierają dużo cukru i pustych kalorii. Ponadto czesto występują w bajkowych wręcz kolorach - do ich barwienia używa się zatem wielu sztucznych farbek. Wykryto, że niektóre spośród substancji barwiących mogą mieć wręcz szkodliwy wpływ na nasze zdrowie (uważaj szczególnie na E-104, czyli żółcień chinolinową, zakazaną w USA i Japonii, może ona wywoływac nadpobudliwość, wysypkę).