Przede wszystkim nie eksperymentuj – egzotyczne potrawy mogą być ciekawym doświadczeniem kulinarnym dla dorosłych. Podczas urlopu najbezpieczniejszym jedzeniem dla malucha będzie dziecięce menu, czyli dania gotowe. Takie obiadki czy desery sprzedawane w słoiczkach warto dawać także tym dzieciom, które już z nich wyrosły. Szczególnie gdy do wyboru pozostaje jedynie zapiekanka albo hamburger z frytkami. I jeszcze jedno: od zasad higieny nie ma odstępstw.

DOBRY PLAN NA START
Aby przyrządzanie jedzenia dla dziecka w czasie urlopu było łatwe i nie zabierało zbyt wiele czasu, odpowiednio się przygotuj: – zaplanuj menu dla dziecka lub zabierz ze sobą słoiczki z gotowymi daniami (przynajmniej na kilka pierwszych dni pobytu, zanim zorientujesz się, gdzie możesz je kupić); – nie zapominaj o zdrowych przekąskach: biszkoptach, chrupkach, jogurtach i owocach. Desery możesz podawać dziecku na zimno – będą wybornie smakować w upalne letnie dni. Poza tym są lekkostrawne, więc maluch nie będzie miał problemów z brzuszkiem; – jeśli twoje dziecko jada mieszanki mleczne, zapytaj pediatrę, czy powinnaś zabrać ze sobą mleko z probiotykami. Niewykluczone, że pomoże uniknąć trawiennych sensacji.

PROWIANT DLA MALCA
W bagażniku samochodu temperatura może sięgać nawet 40ºC. Ale sporo produktów jest odpornych na taki żar i bez obaw możesz je tam przewozić. Należą do nich m.in. mleko modyfikowane oraz kaszki mleczne. Dania zawierające warzywa lub mięso, a także desery wrażliwe są na wysoką temperaturę, lepiej więc je przewozić w części dla pasażerów. Przed podróżą warto schłodzić słoiczki z daniami i umieścić je w lodówce turystycznej. Zapakuj je tak, aby nie poprzewracały się w czasie jazdy. Kilka słoiczków miej zawsze pod ręką tak, by móc nakarmić dziecko w drodze. Podczas podróży samolotem dania dla dzieci możesz przewieźć w bagażu podręcznym. Słoiczki zapakuj do sztywnej walizki odpornej na uderzenia. Dla pewności owiń je folią. Na wypadek zaginięcia głównego bagażu dodatkowo weź do torby podręcznej dwudniowy zapas słoiczków. Przed wylotem dowiedz się, jaką ilość żywności dla dziecka możesz zabrać na pokład samolotu.