Gdy mężczyzna zdradza, kobieta zyskuje

Jeśli kiedykolwiek zostałaś zdradzona przez partnera, doskonale wiesz, ile bólu i łez to kosztuje. Naukowcy mają jednak świetne wiadomości dla zdradzonych - zranione uczucia i żałoba po zakończonym związku to dopiero początek drogi, potem jest już tylko lepiej, a wręcz... fantastycznie! 

Badacze z Uniwersytetu Binghamton przeanalizowali sytuacje aż 5705 osób z 96 krajów, których związki zakończyły się z powodu zdrady partnera. Wnioski? Udowodniono, że zdradzone kobiety wychodzą zwycięsko z takich życiowych zawirowań - nie dość, że pozbywają się ze swojego życia nielojalnych mężczyzn, to doświadczenie zdrady uczy je wybierać właściwych partnerów w przyszłości i znacząco wzmacnia poczucie własnej wartości. W ciągu ok. 6-12 miesięcy od rozstania z niewiernym partnerem zdradzone kobiety rozwijały w sobie większą inteligencję emocjonalną oraz pewność siebie. 

Zdrada partnera - kto traci?

Badacze wskazali też jednoznacznie największych przegranych w miłosnych trójkątach. Oprócz niewiernego partnera, który traci oddaną kobietę, zdecydowanie najgorsza jest zwykle sytuacja tej drugiej kobiety, czyli kochanki. Jeśli kochanka pozostaje w związku ze zdradzającym partnerem, w dłuższej perspektywie czasu nie czeka jej nic dobrego - w końcu jej partner udowodnił już co najmniej raz, że wierność nie jest jego mocną stroną. Takie związki zwykle szybko się rozpadały.

Dr Craig Morris, główny autor badania, twierdzi:

Większość kobiet, które rozstały się z powodu zdrady partnera, staje się bardziej niezależna, rozwija większą samoświadomość i potrafi lepiej odczytywać zachowania mężczyzn w przyszłości. (...) Z kolei nowy związek zdradzającego zazwyczaj nie wytrzymuje próby czasu.

Chyba trudno o lepsze wiadomości dla wszystkich zranionych kobiet. W końcu siła tkwi w nas, prawda?