Zdrada - czego nie mówić partnerowi?

Zazwyczaj zastanawiamy się, czy w ogóle powiedzieć partnerowi o zdradzie. Czy lepiej zachować zdradę w tajemnicy? Czy związek przetrwa, jeśli partner dowie się o zdradzie? Niewierność to wielki test dla małżeństwa i nie każda para potrafi sobie z nią poradzić. Co jednak robić, jeśli prawda wychodzi na jaw, a niewiernemu partnerowi zależy na utrzymaniu związku? Co wtedy powiedzieć, a czego absolutnie nie mówić? Jaka jest najgorsza rzecz, jaką można usłyszeć od niewiernego partnera?

Te 3 zdania to najstraszniejsza rzecz, jaką możesz powiedzieć zdradzonej osobie - tylko pogorszą i tak już złą sytuację i jeszcze bardziej zranią partnera:

"To był tylko seks. Nie chodziło o ciebie. To nic nie znaczyło."

Terapeuci są zgodni - mimo że to najgorsze słowa dla zdradzonego, zdradzający powtarzają je najczęściej. Dlaczego? Bo to sama prawda. Decydując się na zdradę, nie myślimy o swoim partnerze, ale raczej o pociągu fizycznym i własnych niezaspokojonych potrzebach (także emocjonalnych). Co zatem tak bardzo boli w tych słowach?

Gdy powiemy zdradzonemu partnerowi "Nie chodziło o ciebie", on pomyśli "A więc w ogóle o mnie nie myślałaś, nie obchodzę cię". Gdy z kolei powiemy "To nic nie znaczyło", on usłyszy "A więc zniszczyłaś mój świat przez jakieś NIC?" Te 3 zdania zdradzony partner zrozumie zupełnie inaczej niż oczekujemy, poczuje się nieważny, niekochany, zignorowany. Minimalizując znaczenie zdrady, umniejszamy też znaczenie jego bólu.

Zdrada - co robić?

Eksperci podpowiadają, jakimi słowami można próbować ratować sytuację i pomóc partnerowi w tym trudnym momencie. Najważniejsze to zrozumieć ogrom bólu, jaki sprawiło się partnerowi, oraz fakt, że jest się jego głównym sprawcą. Po okazaniu zrozumienia i przyznaniu, że zdrada wywołała niesamowite cierpienie, którego nie da się niczym zrekompensować, warto szczerze wyjaśnić przyczyny niewierności. Potraktować partnera serio i jeśli rzeczywiście czuje się skruchę, powiedzieć wprost: "To było głupie i egoistyczne zachowanie, będę tego żałować do końca życia."