Nie masz lustrzanki i boisz się, że twoje zdjęcie nie będą wyglądać profesjonalnie? Nie martw się! W dzisiejszych czasach nasze smartfony potrafią tyle, co dobre aparaty fotograficzne. Większość telefonów ma tryb „pro”, gdzie sami możemy dopasować ustawienia, takie jak czas naświetlania czy ISO, czyli czułość matrycy na światło. Takie opcje pozwalają na większą kontrolę nad zdjęciem. O czym jeszcze warto pamiętać przed zrobieniem zdjęcia na wakacjach?

Jak się przygotować do zdjęć? Wybierz temat

Aby zdjęcie było ciekawe, powinniśmy wybrać konkretny temat, który chcemy sfotografować. Nawet jeśli chcemy uwiecznić klasyczną panoramę. W krajobrazie górskim może to być góralski domek gdzieś w tle lub okoliczne, dzikie zwierzę. Nad morzem, oprócz wody, możemy uchwycić na zdjęciu jednocześnie romantyczny zachód słońca lub kutry rybackie. Takie dodatkowe elementy sprawią, że nasze zdjęcie będzie się wyróżniać na tle innych fotografii z wakacji, będzie bardziej interesujące i przykuje uwagę odbiorcy na dłużej. Rada eksperta: zawsze możesz urozmaicić czymś zdjęcie, nawet jeśli wydaje ci się, że nie ma nic ciekawego w pobliżu. Jak to zrobić? Wystarczy, że przed samym obiektywem aparatu przytrzymasz kilka gałązek lub źdźbło trawy. Efekt rozmyje pierwszy plan i podkreśli drugi, czyli wybrany krajobraz. 

Pamiętaj o symetrii

Symetria zachowana na zdjęciach to najprostszy sposób na to, żeby zdjęcie wyglądało bardziej profesjonalnie. Niezwykle ważnym jest, aby zachować prosty horyzont. Jeśli go nie widać, zdjęcie możemy wyprostować do najbardziej rzucającego się w oczy obiektu. Pamiętaj o zasadzie trójpodziału. Miejsca, w których linie się przecinają, to mocne punkty, czyli takie, na których odbiorca najbardziej skupia wzrok. Zwracajmy uwagę także na linie budynków, ulic, plaż. W ten sposób pokażemy odbiorcy na co chcemy zwrócić uwagę i co jest tematem przewodnim zdjęcia. 

Makijaż do zdjęć z wakacji

Chociaż na wakacjach rzadko chodzimy w pełnym makijażu, warto przed sesją podkreślić delikatnie naszą urodę. Nie nakładaj zbyt dużo podkładu. Na zdjęciach da to efekt nienaturalnej maski. Wystarczy, jeśli delikatnie przykryjesz swoje niedoskonałości i cienie pod oczami. Podkreśl oczy i brwi. Makijaż oczu jest zazwyczaj na zdjęciach mniej intensywny niż w prawdziwym życiu, dlatego nie bój się, że przesadzisz z jego ilością. Jeśli chcesz, możesz nawet namalować kreskę kredką lub eyelinerem. Mocno wytuszuj rzęsy. Żeby optycznie powiększyć i otworzyć oczy, pomaluj dolną linię rzęs kremową kredką. Jeśli planujesz sesje wcześniej, pomyśl nad tym, jakie kolory przeważają w danym krajobrazie. Dopasuj do niego swoją stylizację. Na przykład, jeśli robisz zdjęcia na łące, nie nakładaj ciemnych i ciężkich ubrań. Wybierz coś lekkiego i zwiewnego. 

Warto używać statywu

Jeśli wybierasz się na samotne wakacje, pomyśl o kupnie statywu. Małe tripody nie kosztują dużo, a mogą zagwarantować naprawdę ciekawe ujęcia z wyjazdu. Po pierwsze pomogą w przypadku, kiedy sami chcielibyśmy znaleźć się na zdjęciu. Selfie to już przeżytek. Takie zdjęcia są nieciekawe i zbliżenie nie pozwala na uchwycenie pięknych widoków. Wybierz statyw i samowyzwalacz. Warto na początku przemyśleć to, jak możemy dołączyć do zdjęcia, żeby nagle nie zepsuć kompozycji. Zrezygnuj z tradycyjnego stania na tle krajobrazu. Wymyśl ciekawą, ale dalej naturalną pozę. Usiądź na schodach starej kamienicy, ukucnij na górskich kamieniach i wpatruj się w niebo, idź tyłem do kamery na środku pola słoneczników. Możliwości jest wiele. Ogranicza cię jedynie twoja wyobraźnia.

Drugim zastosowaniem statywu, jest możliwość fotografowania na długim czasie naświetlania. Mają go zarówno profesjonalne aparaty, jak i nasze smartfony. Opcja pozwoli ci uchwycić rozmyte górskie potoki czy morskie fale. Ciekawym pomysłem jest zrobienie zdjęcia z długim czasem naświetlania na tle ruchliwej ulicy. Rozmaże nam to ruch świateł samochodowych, zachowując ostrość budynków i innych nieruchomych obiektów. 

Jakich programów używać?

W dzisiejszych czasach znajdziemy mnóstwo darmowych programów graficznych, które są niezwykle pomocne i pozwolą  ci upiększyć zdjęcia z wakacji. 

Zobacz także:

  • Snapseed – niezwykle intuicyjny i prosty w obsłudze program, który pomaga w uzyskaniu naprawdę niesamowitych efektów. 
  • Capture One – bezpłatny odpowiednik profesjonalnego programu Lightroom. Program pozwala kontrolować każdy aspekt zdjęcie. Potrafi znacznie lepiej poprawić zdjęcie, niż zwykły filtr w telefonie.