Od września żłobki w Warszawie będą bezpłatne

Rada Miasta zdecydowała też o tym, że od września 2019 roku żłobki w Warszawie będą bezpłatne. Póki co dotyczy to ok. 8300 miejsc. Miasto zapowiada też, że wykupi kolejne miejsca w prywatnych żłobkach i przyspieszy budowę kolejnych 36 miejskich placówek, która ma zwiększyć ilość dostępnych miejsc do 5400. Z bezpłatnych żłobków będą mogli skorzystać rodzice, którzy mieszkają i płacą podatki w Warszawie. Jednocześnie wzrośnie opłata za posiłki w żłobkach, która zostanie podniesiona z 6 do 10 zł.

Zaszczepione dzieci będą mieć łatwiejszy dostęp do żłobków

Największą szansę żeby skorzystać z puli bezpłatnych miejsc będą mieć zaszczepione dzieci. Warszawska Rada Miasta zdecydowała o tym, że dzieci szczepione zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień, otrzymają dodatkowe 30 punktów przy rekrutacji. Jednocześnie, jak podkreślają radni, priorytetem nadal będzie przyjmowanie dzieci z rodzin wielodzietnych i tych z niepełnosprawnością. Miasto chce również walczyć z praktyką zapisywania dzieci do żłobków, z których później nie korzystają. Pojawił się pomysł wprowadzenia kary w wysokości 66 zł za nieusprawiedliwioną nieobecność dziecka powyżej 30 dni. Radni chcą też wprowadzić aplikację mobilną dla rodziców, która ułatwi poszukiwanie żłobka i załatwienie niezbędnych formalności.

Publiczne przedszkola i żłobki tylko dla szczepionych dzieci?

Warszawa nie jest pierwszym miastem, które przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli premiuje przebycie szczepień. Podobne rozwiązania wprowadzili też radni w Częstochowie, gdzie rodzice starający się o przyjęcie dziecka do publicznego żłobka muszą złożyć oświadczenie o przebyciu przez nie obowiązkowych szczepień, a także w Lublinie i Piastowie.