Zaskórniki – dlaczego powstają?

Zaskórniki (wągry) są wykwitami skórnymi o charakterze niezapalnym, które najczęściej pojawiają się u osób w wieku dojrzewania, w przebiegu trądziku młodzieńczego, na skutek gwałtownych zmian hormonalnych w organizmie młodego człowieka. Są one także charakterystycznym objawem trądziku u osób dorosłych. Zmiany skórne tego rodzaju powstają najczęściej w okolicach łojotokowych – twarzy, szczególnie na nosie, klatce piersiowej i plecach. Są nieestetyczne w wyglądzie oraz problematyczne pod kątem bólowym, ponieważ mają tendencję do zakażeń bakteryjnych, co jest bezpośrednią przyczyną pojawiania się krost ropnych.

Do powstawania wągrów przyczyniają się jednocześnie: zbyt duża produkcja tłuszczu przez gruczoły łojowe, jak również złuszczanie martwych komórek naskórka w sposób niewłaściwy lub niewystarczający. Zaskórniki mogą występować w dwóch odmianach – otwartych i wówczas mają barwę czarną oraz zamkniętych - w kolorze białym.

Na powstawanie zaskórników duży wpływ mają predyspozycje genetyczne, ale również spożywanie w nadmiernej ilości produktów zmieniających odczyn pH skóry, takich jak: tłuste potrawy, duże ilości orzechów lub czekolady, używanie niewłaściwych kosmetyków oraz nieodpowiednia pielęgnacja i oczyszczanie twarzy, klatki piersiowej oraz pleców. Mocno kryjące korektory, podkłady, fluidy oraz pudry, zasypianie z pełnym makijażem, źle dobrane kosmetyki do demakijażu oraz ciężkie, oleiste kremy również przyczyniają się do rozwoju wykwitów. Osobom o cerze trądzikowej oraz tłustej nie rekomenduje się stosowania kosmetyków, w których skład wchodzą substancje komedogenne.

Zaskórniki zamknięte a zaskórniki otwarte

Wyróżnia się podział wągrów na zamknięte oraz otwarte. Te o charakterze zamkniętym występują w postaci drobnych krost w kolorze białym, często nazywa się je „kaszką”. Powstają na skutek zamknięcia ujścia gruczołu łojowego przez namnażające się komórki warstwy rogowej naskórka.

Zaskórniki otwarte charakteryzują się ciemną barwą. Tworzy je łój tkwiący u ujścia gruczołu, który uległ nadważeniu przez bakterie. Powodem zatkania gruczołu często są też niewłaściwe kosmetyki lub źle oczyszczona skóra. Po naciśnięciu wydobywa się z nich masa łojowo-rogowa. Nieusunięte we właściwy sposób mogą ulegać przekształceniu w wykwity grudkowo-krostkowe lub ropne torbiele, które mogą pozostawiać po sobie widoczne blizny.

Jak pozbyć się zaskórników?

Przy usuwaniu wągrów najczęściej zaleca się terapię skojarzoną – połączenie działania miejscowego z odpowiednią pielęgnacją i zabiegami dermatologii estetycznej. Dobór metody likwidacji wykwitów ma zawsze charakter indywidualny i zależy od rodzaju oraz skali zmian skórnych, jak również zasobności portfela klienta.

Zaskórników można pozbyć się na wiele domowych sposobów – część z nich polega na mechanicznym usunięciu wągrów, a część na zastosowaniu różnego rodzaju roztworów. W gabinetach kosmetycznych najpopularniejsze są techniki przy użyciu preparatów rozpulchniających oraz peelingów. Skutecznymi preparatami są te skonstruowane na bazie: nadtlenku benzoilu, kwasu azelainowego oraz retinoidy. Najważniejsza jednak jest codzienna pielęgnacja skóry, jej dokładne oczyszczanie oraz dokładne czytanie etykiet stosowanych produktów.

Zobacz także:

Krem na zaskórniki

Najważniejsze w codziennej walce z zaskórnikami jest regularne oczyszczanie skóry przy użyciu odpowiednich kosmetyków, które nie będą powodować zatykania porów i w sposób delikatny usuną pełen makijaż, nadmiar serum, wszelkie zanieczyszczenia oraz warstwę martwego naskórka. Poleca się do tego używanie delikatnych peelingów oraz płynów do demakijażu na bazie wody.

Krem na zaskórniki będzie doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji i domowej terapii antyzaskórnikowej. Preparaty tego typu powinny mieć lekką konsystencję bazującą na wodzie oraz zawierać składniki regulujące pracę gruczołów łojowych i zapobiegające blokowaniu i rozszerzaniu się porów skórnych. Substancjami pożądanymi w składzie tych produktów są: cynk i kwas salicylowy. Mają one właściwości matujące oraz złuszczające. Dobrze, aby wybrany krem posiadał również funkcję nawilżającą. Co drugi dzień warto stosować odżywczo-oczyszczającą maskę do twarzy.

Domowe sposoby na zaskórniki

Domowa walka z zaskórnikami powinna przede wszystkim opierać się na regularnym działaniu. Niezbędne będą kosmetyki do mycia cery zanieczyszczonej, które w swoim składzie zawierają substancje łagodzące. Najpopularniejszymi są: pantenol oraz allantoina. Dobrym pomysłem będzie również zakupienie kremów złuszczających, których zadaniem będzie zapobieganie zatykaniu się porów oraz usprawnienie procesu rogowacenia naskórka. Ponadto trzy razy w tygodniu zaleca się nakładanie na twarz maseczek na bazie gliny – mają właściwości ściągające oraz wygładzające skórę.

Najlepsze zabiegi na zaskórniki

Wyciskanie ręczne zaskórników w salonie kosmetycznym jest najpopularniejszym rodzajem zabiegu stosowanego na pozbycie się zaskórników. Zazwyczaj poprzedza się go peelingiem oraz nałożeniem preparatu rozpulchniającego. Na zakończenie twarz pokrywa się maską ściągającą. Usługa tego typu kosztuje około 100-150 złotych.

Peeling kawitacyjny jest kolejnym ze sposobów na poradzenie sobie z problemem, który proponowany jest przez kosmetyczki. Polega on na oczyszczaniu zatkanych porów przy zastosowaniu ultradźwięków. Zabieg jest delikatny dla skóry i cieszy się dużą skutecznością. Cena usługi wynosi około 200 złotych.

Złuszczanie naskórka za pomocą odpowiednio przystosowanych kwasów to zabiegi proponowane przez gabinety dermatologiczne. Należy je wykonywać seriami, a cena jednego mieści się w granicach 200-250 złotych.

Laserowe usuwanie zaskórników na twarzy jest na ten moment uważane za najskuteczniejszy sposób na walkę z nimi. Wiązka lasera usunie nie tylko łój zatykający pory, ale także same gruczoły łojowe, co poskutkuje miejscowym i stałym pozbyciem się problemu. Zabieg ten, w zależności od miejsca i powierzchni skóry kosztuje 110-800 złotych.

Wyciskanie wągrów – czy to dobry pomysł?

Wyciskanie zaskórników na nosie, czole oraz brodzie wydaje się być najszybszą, najtańszą oraz najmniej skomplikowaną metodą na usuwanie zaskórników. Jednak wykonywana w domu może przynieść wiele niepożądanych efektów. Łatwo doprowadzić do uszkodzenia skóry twarzy, w miejscu którego, na skutek zanieczyszczenia, może rozwinąć się zmiana ropna. Pozostawione resztki wągra są ponadto pożywką dla bakterii.

Dobrym sposobem na domową walkę z wągrami będzie systematyczne stosowanie maseczek oraz plastrów na zaskórniki.

Ostatnio na popularności zyskały przyrządy do usuwania zaskórników oraz odkurzacze do wągrów. Przy ich użytkowaniu należy zachować ostrożność oraz nie wolno stosować ich zbyt często. Nieumiejętne użytkowanie może skutkować powstawaniem na twarzy nieestetycznych blizn i podrażnień.