Zasiłek pielęgnacyjny 2018: podwyżka od 1 listopada

Od listopada 2018 wzrosła kwota zasiłku pielęgnacyjnego 2018. To dobra wiadomość dla tych wszystkich, którzy korzystają z zasiłku pielęgnacyjnego, ponieważ jest to pierwsza podwyżka od 12 lat. Kolejna podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego zaproponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaplanowana jest na listopad kolejnego roku.

Kwota zasiłku pielęgnacyjnego ostatni raz była podnoszona w 2006 r. Podwyżka obejmie ok. 912 tys. osób z niepełnosprawnością. To zmiana postulowana i oczekiwana przez środowisko osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. W tym roku nastąpi pierwszy etap zrównania zasiłku pielęgnacyjnego z dodatkiem pielęgnacyjnym, wypłacanym przez ZUS, a w 2019 drugi etap – powiedziała minister Elżbieta Rafalska

Rząd czekał do listopada z podwyżką zasiłku pielęgnacyjnego, ponieważ w tym czasie zaczyna się nowy okres zasiłkowy w wypłacie pomocy dla rodzin z dziećmi.

Zasiłek pielęgnacyjny 2018: ile wynosi?

Do tej pory zasiłek pielęgnacyjny wynosił 153 zł miesięcznie i jak mówią rodziny, które korzystały z tego wsparcia, kwota ta nie starczała na podstawowe wydatki potrzebne w opiece nad osobą niepełnosprawną.

Od 1 listopada 2018, zasiłek pielęgnacyjny wynosi 184,42 zł, czyli wzrósł o 31,42 zł miesięcznie. Kolejna podwyżka zaplanowana na listopad 2019, sprawi, że zasiłek pielęgnacyjny 2019 będzie wynosić 215,84 zł.

Zasiłek pielęgnacyjny 2018: komu przysługuje?

Zasiłek pielęgnacyjny to dodatkowe wsparcie do budżetu rodziny, w którym jest osoba niepełnosprawna. Kto może zatem starać się o ten zasiłek? 

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku,
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, powstałej przed 21 roku życia
  • osobie, która ukończyła 75 lat.

Pieniądze z zasiłku pielęgnacyjnego pomogą pokryć część kosztów związanych z opieką i rehabilitacją osób niepełnosprawnych. Jak szacuje rząd z zasiłku pielęgnacyjnego skorzysta około 912 tys. osób niepełnosprawnych.

Zobacz także: