Kiedy się zakochujemy w naszym organizmie wzrasta poziom Fenyloetyloaminy. Jest ona związkiem chemicznym który wytwarza się w naszym organizmie kiedy się zakochujemy, ale także kiedy jemy czekoladę czy uprawiamy sport. Jej pochodne obecne są w narkotykach w tym w amfetaminie, która wprowadza zażywającego w stan euforii i podniecenia.

To przez fenyloetyloaminę mamy w brzuchu „motyle”, jesteśmy bezkrytyczni wobec drugiej osoby  i wszystko widzimy jak przez różowe okulary. Ten związek chemiczny wytwarzany jest jednak czasowo, trwa to od 1,5 roku do 4 lat. Stąd może tak wiele historii o tym, że każda miłość ma swoją datę przydatności i kiedyś się kończy. Po tym czasie wiele związków się rozpada, a przetrwają tylko te najmocniejsze, które oprócz zakochania łączy też przywiązanie, szacunek czy wspólne zainteresowania.

Fenyloetyloamina działa jednak jak narkotyk i czasem tak jej nam brakuje że szukamy innego partnera, aby znów poczuć jej działanie. Istnieją nawet teorie, że zdrady mogą mieć swoje podłoże biochemiczne. Zarówno niedobory jak i przedawkowania tego związku chemicznego mogą być groźne, prawdopodobnie jest on tez odpowiedzialny za popełniane z miłości samobójstwa.