Zakaz handlu w niedzielę w Polsce

Stało się - w Polsce wchodzi w życie zakaz handlu w niedzielę. Nasz rząd od miesięcy pracował nad ustawą, która zamknie sklepy w siódmy dzień tygodnia. Na początku pomysł był taki, żeby pracodawcy zamykali swój interes o godzinie 14. Ten projekt został odrzucony na rzecz nowej decyzji, która zapadła dzisiaj. W światowy "Czarny Piątek", czyli dzień największych wyprzedaży, ustalono, że od 2020 roku handel w niedzielę będzie zabroniony. Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 254 posłów, przeciwko było 156, a 23 wstrzymało się od głosu.  

Zakaz handlu w niedzielę: od kiedy?

Od 1 marca 2018 roku zrobimy zakupy jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Nadal będą obowiązywać przepisy zakazu handlu w 13 dni świątecznych. W dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą handel będzie mógł się odbywać bez przeszkód. Za to od 2020 roku nastąpi całkowity zakaz handlu w siódmy dzień tygodnia. Nie wykluczy on jednak trzech handlowych niedziel przed świętami. Handel będzie możliwy także w cztery dodatkowe niedziele. Nowe zasady będą obowiązywać w 45 niedziel w roku, a handel zostanie dozwolony w 7.

Zakaz handlu w niedzielę: gdzie nie zrobimy zakupów?

Wiadomo już, że zakaz handlu nie będzie obowiązywać na stacjach benzynowych i dworcach kolejowych. Wyłączone są z niego również sklepy w internecie. Na liście podmiotów wyłączonych z handlu znalazły się też piekarnie, cukiernie, lodziarnie, apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, kioski, stoiska przy cmentarzach. Zakaz nie będzie także obowiązywać na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych. Prawo, które zabrania handlu w niedzielę funkcjonuje już w kilku krajach Unii Europejskiej. Do takich państw należą: Niemcy, Belgia, Francja, Holandia, Grecja, Luksemburg, Węgry. Zakupy w niedzielę praktycznie bez ograniczeń, zarówno w małych, jak i dużych sklepach można robić w Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Malcie, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.