"Marilyn, Ostatnie seanse" Michel Schneider
wyd. Znak
Na temat Marilyn Monroe można by długo mówić i znów na nowo określać ją - ikoną kobiecości, ideałem przenikliwego piękna, delikatną, superinteligentną, tragicznie samotną i nieszczęśliwą. Zapis taśm z sesji terapeutycznych aktorki i kilka listów Marilyn rzuca na jej życie - a także na hollywoodzką rzeczywistość lat 50 i 60. - nowe światło. Kilka nieznanych faktów, parę niewiadomych. Książka dla wszystkich pragnących zgłębić sylwetki kobiet, które zmieniły świat.  

"Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof" Marisha Pessl
wyd. Albatros

Czy śmierć nauczycielki liceum Hannah Schneider to samobójstwo? Jej uczniowie mają wątpliwości i prowadzą własne śledztwo. Powieściowy debiut młodziutkiej amerykańskiej pisarki to popis jej nieprzeciętnej wiedzy i talentu do konstruowania intrygi godnej Hitchcocka. Mógłby tylko być o połowę krótszy - nie straciłaby na tym ani intryga, ani walory literackie, a byłby znacznie łatwiejszy w odbiorze.    

"Żegnaj Cytrusku" Adam Davies
wyd. G+J
Odkrywanie rodzinnych sekretów, poszukiwanie ukradzionych, bolesnych wspomnień, wszystko zakrapiane gorzkim humorem. Jack po piętnastu latach wraca do rodzinnego domu ze względu na swojego sparaliżowanego ojca, którego tak naprawdę wcale nie chce oglądać. Rodzina Tennantów skrywa tajemnice głęboko tkwiące w otchłani smutku, alkoholu i zgryzoty. Przeszłość jednak dopada i próbuje się przebić przez mur milczącej pamięci.  

"Nie tylko Paryż", Agnieszka Kumor
wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy

Koniec wakacji, powrót do pracy, a w głowie nadal zaciszne miejsca i nowe piękne klimaty. Ten przewodnik po uroczych zakątkach i winnicach Francji wcale nie pomaga w powrocie do rzeczywistości. Ale może stanowić wspaniałą odskocznię od monotonnej codzienności dla każdej dziewczyny z fantazją i wyobraźnią. Jeśli to za mało, zaplanuj już teraz podróż po winnej Francji". Dobrze wiedzieć, że po ciężkiej pracy czeka na ciebie nagroda.    

"Poznać kobietę" Amos Oz
wyd. Rebis
Amos Oz to izraelski pisarz, doceniony nie tylko w swoim kraju, ale i na arenie międzynarodowej, jest jednym z poważnych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. W powieści "poznać kobietę" odkrywa zakamarki umysłu mężczyzny, intensywność jego ukrytych przeżyć po stracie ukochanej i otchłań relacji z najważniejszymi kobietami jego życia - córką, matką i teściową. Pieprzyka dodaje fakt, że główny bohater jest emerytowanym agentem służb specjalnych.  

"Obyczaje polskie", Małgorzata Szpakowska
wyd. W.A.B.

Jeśli masz zaległości, bo dziadkowie i rodzice nie poinformowali cię wystarczająco dobrze, jak żyło się za ich czasów, to "Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach" są dla ciebie. Odnajdziesz tam Franią, szaber, dansingi i inne tego typu perełki. A jeśli doskonale znasz znacznie tych słów, to i tak miło będzie raz jeszcze cofnąć się w czasie.  

Album "Nepal od królestwa do republiki" Anna Siewierska - Chmaj i Piotr Kłodkowski
wyd. WsliZ
Zainspiruje cię do wybrania się w daleką podróż. A tej ci gorąco życzymy.