Zabawki dla rocznego dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to najbardziej intensywny rozwój fizyczny. Do pierwszych urodzin maluch zwykle potraja swoją wagę urodzeniową a jego wzrost zwiększa się przynajmniej o połowę tego, który miał w dniu narodzin. Z nieporadnego noworodka zmienia się w aktywne i ciekawe świata dziecko, które potrzebuje stale zmieniających się bodźców. Większość rocznych bobasów potrafi stać oraz przesuwać się, trzymając mebli. Niektóre smyki umieją też przejść kilka metrów, a nieliczne nawet dość dobrze chodzić. Niezależnie od umiejętności, roczne dzieci są niezwykle ruchliwe – siadają, wstają, raczkują, pełzają, zaglądają we wszystkie zakamarki, rzucają – słowem, próbują wszystkiego. Maluch w tym wieku ma mnóstwo energii, najczęściej wypowiada też pierwsze słowa, reaguje na członków rodziny i obcych oraz rozumie większość prostych poleceń oraz chętnie je wykonuje. Warto zachęcać dzieci do większej aktywności, która świetnie wpływa na ich wszechstronny rozwój – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Można to robić na wiele sposobów, zwłaszcza wykorzystując mądre zabawki dla rocznego dziecka, a więc takie, które uczą je zdolności logicznego myślenia, rozpoznawania dźwięków i ich naśladowania, zachęcają do poznawania nowych kształtów i kolorów oraz pozwalają na poznanie zasady przyczyna-skutek (np. jeśli coś nacisnę, to stanie się określona rzecz).

Puzzle i układanki dla malucha. Chętnie kupowane, drewniane zabawki dla rocznego dziecka wcale nie muszą mieć postaci ciągniętego na sznurku auta. Świetne będą drewniane puzzle czy układanki. Roczniak może nie potrafić ich jeszcze ułożyć, ale po kilku próbach zrozumie, na czym polega zabawa i nauczy się układać prostą układankę (np. taką, gdzie zadanie polega na umieszczeniu trójwymiarowych klocków w otworach odpowiadających przekrojowi każdego z nich) czy zestaw 4 puzzli.

 

Sortery oraz klocki dla rocznego dziecka. Klocki pomagają dziecku ćwiczyć małą motorykę, czyli po prostu precyzję rączki. Muszą być wykonane z bezpiecznych materiałów oraz odpowiednio duże - na tym etapie rozwoju, maluch będzie je wkładał do buzi. Poza klockami, sprawdzą się również sortery – klocki, które należy wkładać do pojemnika przez odpowiednio dopasowane do ich kształtów otwory.

 

Jeździki i pchacze – doskonałe zabawki dla roczniaka. Jeździki oraz pchacze uczą dziecko utrzymywania równowagi, dzięki czemu przyczyniają się do szybszego opanowania trudnej sztuki chodzenia, dając maluchowi przy tym wiele radości i frajdy z samodzielnego poruszania się.

 

Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka. Do tej kategorii zaliczyć należy na pewno książeczki. Dla roczniaka najlepiej wybierać egzemplarze z twardymi kartkami, które nie ulegają szybko zniszczeniu. Mogą to być książeczki obrazujące rodzinę, życie w mieście, na wsi, w górach czy nad morzem. Dzieci z ciekawością będą rozpoznawać znane im owoce i warzywa oraz popularne zwierzęta. Oseska zadowolą książki z obrazkami, w których szybko przekłada się kartki. Tak małe dzieci nie mają jeszcze tyle cierpliwości, żeby skupić się na odczytywanej przez rodzica bajce, ale uwielbiają, kiedy opowiada im się, co jest widoczne na obrazkach. Wbrew pozorom ilustracje wcale nie muszą być ubogie – dzieci są bardzo spostrzegawcze i potrafią dojrzeć wiele szczegółów, którymi z pewnością się zainteresują. Zaciekawią je na pewno również książeczki wydające dźwięki (np. naśladujące szczekanie psa) oraz z elementami fakturalnymi – dziecko z zainteresowaniem dotknie gładkiej „sierści” kota czy suchej „wężowej” skóry albo „rybich łusek”.

 

Interaktywne zabawki dla rocznego dziecka utożsamia się zwykle z edukacyjnymi, ponieważ w tym wieku najważniejsze jest zaangażowanie w zabawę zmysłu wzroku, dotyku i słuchu. Aktywność, która wymaga od dziecka jednoczesnego słuchania, pozwala na rozróżnianie faktur i kształtów dłońmi oraz kolorów za pomocą wzroku, stanowi walor edukacyjny, rozwojowy. To dlatego dobrą zabawką dla malucha w tym wieku będzie laptop, który wspomaga naukę kształtów, kolorów i dźwięków. „Śpiewa” piosenki, mruga lampkami, reaguje w określony sposób na przyciśnięcie określonego klawisza, dzięki czemu rozwija zmysły dziecka. Warto, żeby każda zabawka dźwiękowa, również laptop, miał dwa tryby głośności, zaletę tę docenią rodzice dziecka. Podobną do laptopa funkcję pełni stoliczek edukacyjny, który nie tylko wspomaga naukę, ale zachęca dziecko do wstawania i robienia pierwszych kroków. Dzięki stolikowi, bobas uczy się zależności skutku od przyczyny.

 

Ważną funkcję rozwojową pełnią również instrumenty muzyczne. Mogą to być zwykłe dzwonki chromatyczne, czyli popularne „cymbałki" (są w sprzedaży wersje przeznaczone nawet dla tak małych dzieci) albo różnego rodzaju grzechotki. Doskonale sprawdzą się również instrumenty elektroniczne. Zasilane baterią zabawki muzyczne dla rocznego dziecka to przede wszystkim różnego rodzaju „pianinka”, które nie tylko pozwalają na tworzenie własnej kompozycji, ale po naciśnięciu przycisku odtwarzają znane dziecięce piosenki czy też pozwalają na nagrywanie, co daje maluchowi ogromną radość.

Zabawki dla rocznej dziewczynki

Na tym etapie rozwoju dzieci, niezależnie od płci, wykazują zainteresowanie podobnymi zabawkami. Zabawka nie jest jeszcze przedmiotem pełniącym określoną funkcję, służącym czemuś, narzędziem sprawczym. Jest raczej obiektem, którym dziecko jest zainteresowane. Oczywiście dziecko dość szybko się rozwija, dlatego warto, żeby zabawka, która ma mu posłużyć dłużej sprawiała, że maluch będzie chciał się nią bawić również w wieku 2 a nawet 3 lat. Z pewnością taką zabawką będzie pchacz w kształcie wózka dla lalek. Roczna dziewczynka doceni go jako pomoc w szybszym i łatwiejszym przemieszczaniu, a dwu- i trzylatka z chęcią ułoży w nim do snu lalki czy misie. Przy takiej zabawce istotne jest szczególnie wykończenie kółek – ważne, żeby były one gumowe, ponieważ takie będą dawać opór i dzięki temu pchacz będzie funkcjonalny. Kółka plastikowe są zbyt śliskie dla tak małego dziecka..

Zabawki na roczek dla chłopca

Kupno prezentu dla chłopca, który właśnie obchodzi pierwsze urodziny, nie powinno nastręczać wielu trudności. Klasycznym podarkiem w nowoczesnej wersji będzie na pewno koń na biegunach. Dla tak małego dziecka lepszy jednak niż tradycyjny, z drewnianymi płozami oraz „sierścią”, będzie model wykonany z tworzywa, które łatwiej utrzymać w czystości. Posłużyć także może jako zabawka na balkonie czy w ogrodzie. Ciekawym rozwiązaniem jest oferowany przez niektórych producentów koń na biegunach z kołami. Chłopcom również polecamy różnego rodzaju pchacze i łaziki. Szczególnie popularne są te w kształcie samochodów czy zwierzątek. Wybór modeli jest ogromny. Od prostych, składających się jedynie z korpusu i kółek, poprzez wyposażone w rączkę umożliwiającą prowadzenie przez rodzica, po modele ze zdalnym sterowaniem.

Prezent dla rocznego dziecka

Najmłodsze niemowlęta najczęściej otrzymują w prezencie ubranka lub akcesoria do pielęgnacji, a rodzice cieszą się z takich praktycznych podarków. Nieco starsze maluszki otrzymują grzechotki czy gryzaki, jednak dopiero pierwsze urodziny są zwykle okazją do prawdziwego, dużego prezentu dla dziecka, które cieszy się z otrzymanej zabawki. Warto kupić taką, która zachęci je do badania świata wokół czy samodzielnego przemieszczania się, a tym samym przyczyni się do dalszego rozwoju. Czym więc się kierować, kupując prezent dla rocznego dziecka?

  • zainteresowaniami malucha – mimo że nie są jeszcze sprecyzowane, nawet na tak wczesnym etapie rozwoju rodzice już zwykle wiedzą, jakie zabawki interesują ich pociechę.
  • bezpieczeństwem – każda zabawka dla rocznego dziecka powinna być oznaczona odpowiednim opisem. Niekoniecznie musi to być „12m+", w zależności od konkretnego produktu oraz zainteresowań malucha i tego, czy potrafi już chodzić, czy jeszcze raczkuje, równie dobra może być zabawka „9m+". Wystrzegać się należy jednak oznaczeń „18m+" i wyższych. Znajdować się w nich mogą elementy, które są nieodpowiednie dla rocznego dziecka oraz stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Szczególnie powinniśmy zwrócić na to uwagę, jeśli nie jesteśmy rodzicem malucha, dla którego kupujemy prezent – nie znamy jego zwyczajów i nie wiemy, na jakim jest etapie rozwoju, dlatego warto przestrzegać oznaczeń nanoszonych przez producentów na zabawki.
  • atestami i certyfikatami - każda zabawka, która zostaje dopuszczona do sprzedaży musi posiadać oznaczenie CE. To certyfikat bezpieczeństwa, który daje opiekunom dziecka pewność, że wybrany produkt nie stanowi zagrożenia dla pociechy. Żeby go otrzymać, producenci muszą spełnić szereg restrykcyjnych wymagań, dlatego zawsze warto zwrócić uwagę na to, czy na opakowaniu znajduje się symbol CE.