Na tropie CUKRZYCY

Jedząc, dostarczasz organizmowi CUKRU, czyli GLUKOZY. Jest on niezbędny. Spełnia taką funkcję dla organizmu jak... paliwo w samochodzie. Ale aby cukier wykorzystać, czyli "spalić", organizm potrzebuje insuliny. Skutkiem braku insuliny (lub oporności komórek na jej działanie) jest nadmiar glukozy we krwi, czyli CUKRZYCA. Choroba nie omija przyszłych mam. Dlatego ważne jest, by każda przyszła mama wykonała obowiązkowe, bezpłatne badania.

  • Na początku ciąży lekarz zleci ci sprawdzenie poziomu cukru we krwi na czczo. Jeśli wynik będzie prawidłowy (w granicach od 60 do 100 mg/dl), kolejne badanie wykonasz w drugim trymestrze.
  • Zwykle co miesiąc robisz badanie ogólne moczu. Jeśli wykaże ono obecność cukru, powinnaś zgłosić się do lekarza. (Może się bowiem okazać, że przyczyna jest inna niż nadmiar glukozy we krwi.)
  • Między 24. a 28. tygodniem ciąży wykonasz badanie polegające na sprawdzeniu stężenia glukozy we krwi godzinę po wypiciu roztworu 50 g glukozy (glukozę w saszetce kupisz w aptece bez recepty). Prawidłowy wynik nie powinien przekraczać 140 mg/dl. Jeśli stężenie cukru przekracza 200 mg/dl, masz cukrzycę. Natomiast jeśli stężenie glukozy we krwi mieści się między 140 a 200 mg/dl, konieczne jest wykonanie jeszcze testu z 75 g glukozy. To badanie ostatecznie wyjaśni wątpliwości.
  • Tzw. test diagnostyczny z 75 g glukozy musi być wykonany na czczo (co najmniej 8-14 godzin po ostatnim posiłku). Ciężarna oddaje krew do badania przed wypiciem słodkiego płynu. Następnie wypija roztwór glukozy i po 2 godzinach oddaje krew ponownie. (Czasem lekarz pomija test z 50 g i od razu prosi ciężarną o wykonanie testu diagnostycznego.)

Za dużo GLUKOZY i co dalej...

...z ciążą
Przyszła mama powinna trafić do specjalistycznego ośrodka (przychodni), aby nią i maleństwem opiekowali się doświadczeni lekarze. Na wizyty będzie się zgłaszała co 2-3 tygodnie. Dostanie glukometr, czyli aparat do pomiaru glukozy w kropli krwi pobranej z opuszki palca. Badanie będzie sama wykonywała kilka razy dziennie. Nie może sobie pozwolić na kulinarne szaleństwa, ponieważ to, co zjada, wpływa na poziomem cukru we krwi. Jeśli pomimo przestrzegania diety, stężenia glukozy we krwi są za wysokie, nie obędzie się bez insuliny w zastrzykach (w ciąży nie można brać doustnych leków przeciwcukrzycowych!). W ostatnim miesiącu ciąży lekarz może skierować mamę do szpitala, aby do porodu była pod fachową opieką.

...porodem
Cukrzyca ciężarnych nie oznacza pożegnania się z myślą o porodzie siłami natury. Jednak jednym z najczęstszych skutków cukrzycy jest nadmierny wzrost malca - nawet do 5 kg. W takiej sytuacji naturalny poród jest zbyt ryzykowny i lekarz zaleca cesarskie cięcie.

...i po ciąży
Choroba zwykle ustępuje! Ale może pojawić się w kolejnej ciąży lub później, po kilkunastu latach. Jedynem sposobem zapobiegania jest zdrowa dieta i unikanie nadwagi.

3 ZASADY DIETY CUKRZYCOWEJ MAMY

1. Powinnaś jeść codziennie 6 niedużych posiłków.
2. Posiłki o stałych porach; ostatni przed snem, ok. godz. 21-22.
3. Odpowiednie, np.: chude mięso, ryby, niektóre warzywa (np. sałata i ogórki). Na czarnej liście: słodycze, tłuste mięsa, cukier, białe pieczywo, miód, niektóre owoce (np. banany, winogrona), mleko tłuste i jego przetwory, alkohol.